☰ menu

Lato w Muzeum Polin

pt.
24.07.2015

1. Zajęcia historyczne w przestrzeni wystawy stałej i Centrum Edukacyjnego 

  • „Dawno temu w miasteczku"
  • Galeria Miasteczko na wystawie stałej odwzorowuje atmosferę małego, wielokulturowego miasta w I Rzeczypospolitej. To idealna przestrzeń dla zajęć poświęconych kulturze i obyczajowości w życiu codziennym Żydów polskich. W galerii znajdują się: rynek ze straganami, żydowski dom, karczmę, kościół, cmentarz oraz synagogę. Śledząc historię rodzeństwa – młodej dziewczyny Sary i jej brata Szmula – oraz ich rodziny i sąsiadów, uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak mógł wyglądać dzień w polsko-żydowskim sztetlu.
  • „Na żydowskiej ulicy"
  • Warsztaty nawiązują do treści przedstawionych w galerii wystawy stałej Na żydowskiej ulicy, której tematyka dotyczy okresu międzywojennego – lat 1918-1939. Uczestnicy warsztatów poznają niezwykłą dynamikę życia żydowskiego w okresie międzywojennym. Będą mieli okazję przyjrzeć się bogactwu żydowskiej kultury i sztuki: literaturze, prasie, filmowi i teatrowi. Ćwiczenia z kartami pracy, interaktywnościami i analiza krótkich tekstów pomogą im zrozumieć, kim byli Żydzi polscy w okresie międzywojennym, w jakich językach mówili, do jakich chodzili szkół. W przestrzeni poświęconej szkolnictwu żydowskiemu uczestnicy przeniosą się na chwilę do przedwojennych klas lekcyjnych: pomówią o zmianach i o tym, co pozostało jak dawniej.
  • „Nadchodzi szabat!" 
  • Na zajęciach dzieci dowiedzą się, czym jest szabat, z jakiej okazji się go obchodzi, od czego wzięła się jego nazwa i co oznacza oraz jakie są zwyczaje związane z tym świętem. Uczestnicy warsztatów wykonają też proste, zdobione nakrycia na chałki, kubki kiduszowe, świeczniki z kartonu i plasteliny oraz pojemniki na besamim z pudełek po zapałkach.

2. Zajęcia kulturowe tylko w przestrzeni Centrum Edukacyjnego

Warsztaty odbywają się w Centrum Edukacyjnym Muzeum POLIN w Warszawie oraz w przestrzeni wystawy stałej „1000 lat historii Żydów polskich" (ul. Anielewicza 6) i są przeznaczone dla grup do 30 osób. Zajęcia z oferty specjalnej „Lato w mieście" odbywają się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach: 10.15-11.45 od 1 lipca do 31 sierpnia 2015 r.

Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod numerem +48 22 471 03 01 lub wysyłając e-mail na adres rezerwacje@polin.pl.

Muzeum POLIN jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Bardzo prosimy, aby każda grupa zgłaszała się do muzeum 15 minut przed godziną rozpoczęcia zarezerwowanych zajęć.

Exit mobile version