Uczestnictwo w zajęciach w cenie biletu ulgowego do poszczególnych muzeów. Zapewniamy materiały plastyczne.
Uwaga: zajęcia z cyklu „Wakacje w muzeum" adresowane są do widzów indywidualnych. Grupy zorganizowane prosimy o korzystanie ze stałej oferty edukacyjnej Muzeum Narodowego.
Zgłoszenia przyjmowane są osobno pod nr tel. 061 8 568 136/137/154 od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 – 15.30.
PLAN SPOTKAŃ
CZERWIEC
29.06 – Opowieści z zielonego dzbana- Dzięki bajarce ze starego portretu dzieci poznają legendy, baśnie i mity kryjące się w obrazach. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
30.06– Naczynia rozmaite – Zajęcia, podczas których zaprezentujemy naczynia z kolekcji Muzeum Sztuk Użytkowych. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak uzyskujemy glinę, co można z niej zrobić i jak ją utrwalić. Na warsztatach każdy z uczestników będzie mógł wykonać naczynie z gliny. Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych, Góra Przemysła 1.
LIPIEC
1.07 – O rety!! Portrety!! – Zapraszamy na spotkanie z portretami – olbrzymie płótna i maleńkie miniatury, pokazujące i królów i całkiem zwyczajnych ludzi… Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
2.07 – Co widzimy na obrazie? – Celem spotkania jest uważne przyglądanie się obrazom i odkrywanie ukrytych w nich tajemnic. Będziemy rozszyfrowywać jaką kompozycję malarz stworzył i czy to co widzimy znaczy coś więcej… Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
6.07 – Martwa natura – Uczestnicy wykonają pracę plastyczną z gotowych elementów inspirując się pracami artystów XX wieku. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
7.07 – Malczewski Jacek – Z wielu obrazów patrzy na nas jego twarz. Czasem przebiera się on za inną postać i udaje, że jest kimś innym. Kim był naprawdę będzie można dowiedzieć się na zajęciach połączonych z warsztatem plastycznym. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
8.07 – Czy obrazy i przedmioty mogą ze sobą rozmawiać? – Warsztaty twórczego łączenia sztuki dawnej ze współczesnym designem. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
9.07 – Jak powstaje rzeźba – Uczestnicy zapoznają się z rozmaitymi technikami rzeźbiarskimi, następnie wykonują własną pracę. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
13.07 – Grające obrazy – Czy można namalować muzykę, jaki jest najstarszy instrument i co ma wspólnego z muzyką leśny bożek – faun? Na te pytania odpowie spotkanie w galerii obrazów. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
14.07 – Bajęczynki – Zapraszamy na spotkanie z Mają Rausch i jej bajkowymi postaciami z bajkowych opowieści. W trakcie zajęć dzieci tworzą swoje własne wersje opowieści z narysowaniem głównych bohaterów. Miejsce: Muzeum Etnograficzne, ul. Mostowa 7.
15.07 – Krajobrazy z różnych stron – Malarze bardzo lubią malować przyrodę, w trakcie zajęć „zwiedzimy" ciekawe miejsca, które artyści utrwalili w swoich obrazach. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
16.07 – Czy przedmiot codziennego użytku może być sztuką? – Zapraszamy na podróż do Skandynawii, w której poznacie otoczenie kraju Muminków i Pipi Långstrump. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
20.07 – Sfinksy, smoki, jednorożce – Zapraszamy na wspólną wyprawę w poszukiwaniu zwierząt fantastycznych ukrytych w muzealnych zakamarkach. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
21.07 – Mistrzowie pastelu – Uczestnicy wykonają portret wyzyskując obserwacje poczynione w galerii. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
22.07 – Zabawy dziecięce – W czasie zajęć przyjrzymy się obrazom ukazującym dzieci żyjące w różnych epokach. Przede wszystkim poświęcimy uwagę tym dziełom, które przedstawiają zabawy dzięki czemu będziemy mogli porozmawiać o rozrywkach dawnych i współczesnych. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
23.07 – Czy Włochy to tylko pizza i Leonardo da Vinci? Zapraszamy na warsztaty, na których poznacie przedmioty z zupełnie innej włoskiej bajki. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
27.07 – Jest w muzeum obraz taki…czy o sztuce można pisać wierszem? Spotkanie w galerii sztuki współczesnej. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
28.07 – Wielkopolskie stroje ludowe – Opowieść o dawnych strojach uroczystych i ich tajemnicach. W trakcie przymiarka prawdziwego stroju gospodyni z Dąbrówki Wielkopolskiej oraz zajęcia plastyczne. Miejsce: Muzeum Etnograficzne, ul. Mostowa 7.
29.07 – Czy artyści mieli wady wzroku? – Zajęcia mają zachęcić dzieci do zastanowienia się jak postrzegamy świat. Czy wszyscy widzimy to samo? Czy artyści „widzą" inaczej? Spotkanie będzie przeplatane zabawami optycznymi. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
30.07 – Muzealni Tropiciele – zajęcia o oryginale, kopii, reprodukcji i słynnych kradzieżach dzieł sztuki. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
SIERPIEŃ
3.08 – Malarska geografia, czyli co to jest weduta? – Uczestnicy spotkania będą nie tylko poznawać na podstawie wedut z kolekcji muzealnej najsłynniejsze miasta europejskie, ale również pogłębią znajomość zagadnienia perspektywy. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
4.08 – Duchy bez wywoływania duchów. – Przemierzymy Galerię w poszukiwaniu zjaw, duchów i upiorów, następnie uczestnicy sami stworzą własnego upiora. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
5.08 – Modne dodatki– zajęcia podczas, których zaprezentujemy ubiory i dodatki do ubiorów z kolekcji muzeum. Uczestnicy dowiedzą się jakie stroje kiedy były modne i z jakich wykonywano je materiałów. Na warsztatach wykonamy papierowe torebki. Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych, Góra Przemysła 1.
6.08 – Drzewo rodzinne. – Na zajęciach poznamy rodziny z obrazów, następnie porozmawiamy kto tworzy rodzinę, kim jest rodzina. Na koniec zajęć uczestnicy stworzą własny obraz rodziny. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
10.08 – W trzech wymiarach. Zajęcia o rzeźbie i instalacji. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
11.08 – Spotkanie z Olędrami – Zajęcia na wystawie „Puszcza Pyzdrska . Olędrzy i ich domy z żelaza." Opowieść o starych domach, strychach i uroku dawnych gospodarstw wiejskich. Poznajemy domy z drewna, gliny, cegły i rudy żelaza. Muzeum Etnograficzne, ul. Mostowa 7.
12.08 – Zdobione mebelki – Zajęcia podczas, których zaprezentujemy meble z kolekcji muzeum. Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób je zdobiono. Jedną z metod dekorowania drewnianych powierzchni jest technika decoupage. Na warsztatach w ten sposób ozdobimy mebelki dla lalek. Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych, Góra Przemysła 1.
13.08 – Gra w kolory – Poznamy kolor śmietankowy, czekoladowy i inne mniej smaczne, dowiemy się jakie mieszać kolory by je uzyskać. Następnie uczestnicy będą sami uzyskiwać nowe kolory i je nazywać. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
17.08 – Historie Mistrza Jana. O malarstwie Jana Matejki. – Podczas zajęć dzieci będą miały sposobność obejrzeć oryginalne dzieła Jana Matejki, zapoznać się z jego warsztatem twórczym i punktem widzenia na historię Polski oraz namalują własny obraz. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
18.08 – Bajęczynki – Zapraszamy na spotkanie z Mają Rausch i jej bajkowymi postaciami z bajkowych opowieści. W trakcie zajęć dzieci tworzą swoje własne wersje opowieści z narysowaniem głównych bohaterów. Miejsce: Muzeum Etnograficzne, ul. Mostowa 7.
19.08 – Opowieści z zielonego dzbana " – Dzięki bajarce ze starego portretu dzieci poznają legendy, baśnie i mity kryjące się w obrazach. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
20.08 – Linia horyzontu i punkt zbiegu, czyli o perspektywie – Zajęcia poświęcone umiejętności przedstawiania głębi na płaszczyźnie. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
24.08 – Meble z papieru – technika wykonywania przedmiotów z papieru (papier mâché) jest jak kameleon, potrafi imitować różne materiały. Na zajęciach wykonamy mebelki z tektury. Zadziwiające? Ten prosty, wytrzymały i lekki materiał doskonale nadaje się do produkcji skrzynek, ramek, półek a nawet komód bez konieczności bycia stolarzem! Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych, Góra Przemysła 1.
25.08 – Wielkopolskie stroje ludowe – Opowieść o dawnych strojach uroczystych i ich tajemnicach. W trakcie przymiarka prawdziwego stroju gospodyni z Dąbrówki Wielkopolskiej oraz zajęcia plastyczne. Miejsce: Muzeum Etnograficzne, ul. Mostowa 7.
26.08 – Spotkanie – niespodzianka! – Uczestnicy losują reprodukcję obrazu, odnajdują go w galerii i malują kopię. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
27.08 – Pocztówka z wakacji – Za pomocą książeczki pełnej zadań podróżujemy po odległych krajach i miastach, przedstawionych na obrazach. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
31.08 – Design – co to właściwie jest? – Spotkanie podsumowujące wakacyjną prezentację obiektów z kolekcji design. Specjalne warsztaty poprowadzi Ewa Solarz autorka książki D. E. S. I. G. N. Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9.
LETNI MINIKURS RYSUNKU I MALARSTWA – LATO 2010
Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Poznaniu serdecznie zaprasza osoby dorosłe, które chciałyby w lipcu uczestniczyć w Letnim Minikursie Rysunku i Malarstwa. Planujemy plenerowe spotkania w parku przy Muzeum Etnograficznym (wejście przez park od ul. Mostowej 7), w czasie których można będzie tworzyć ołówkiem i tłustymi pastelami. Będą odbywać się we wszystkie soboty lipca( 3, 10, 17, 24, 31) od godziny 11.00 – 15.00. Zajęcia prowadzą Magdalena Parnasow – Kujawa i Monika Gawarecka z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Cena kursu 200 PLN od osoby obejmuje udział w zajęciach oraz materiały plastyczne.
Zapisy przyjmowane są telefonicznie w dni robocze od 17 maja do 18 czerwca 2010 roku
w godzinach od 8.00 – 15.30 pod numerami telefonów: 061 8568 – 136, 137, 154
Płatność tylko po uprzednim wpisie na listę uczestników w kasie Muzeum Narodowego w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 9 w godzinach otwarcia muzeum dla zwiedzających lub przelewem na konto. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na muzealnej stronie internetowej www.mnp.art.pl