☰ menu

Lato w mieście – bezpieczne dziecko

sob.
06.08.2011

Misją Wrocławskiego Teatru Lalek jest stworzenie w Ogrodzie Staromiejskim przestrzeni przyjaznej inicjatywom społecznym Wrocławia. Celem rozpoczynającego się w Ogrodzie cyklu spotkań jest przygotowanie dzieci do zbliżającego się sezonu letniego, a więc okresu obfitującego w wyjazdy rowerowe, samochodowe i – niestety – w związane z nimi wypadki.

Spotkania z cyklu Lato w mieście – bezpieczne dziecko

będą się odbywały w każdą pierwszą sobotę miesiąca od maja aż do września.

Inicjatorem akcji jest Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Wrocław. Organizatorzy: Komenda Miejska Policji we Wrocławiu, Straż Miejska, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wrocławska Inicjatywa Rowerowa, Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Wrocław, Miejski Ogród Zoologiczny we Wrocławiu, Studenckie Koło Naukowe Medycyny Ratunkowej.

Wszyscy, którzy przyjdą do Ogrodu Staromiejskiego, będą mogli przeżyć kontrolowaną stłuczkę samochodową dzięki symulatorowi wypadków, a także przekonać się, jak bardzo różni się nasze postrzeganie rzeczywistości po wypiciu alkoholu dzięki specjalnym alko-goglom.

Na Scenie Letniej szkoleniowcy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz Straż Miejska przeprowadzą krótkie wykłady i ćwiczenia z zasad ruchu drogowego oraz egzamin teoretyczny na kartę rowerową, zaś na ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż fosy odbędą się egzaminy praktyczne w miasteczku ruchu drogowego.

(Każdy zdający na kartę rowerową musi posiadać legitymację szkolną, mieć ukończone 10 lat oraz przyjść wraz z rodzicem lub opiekunem (nauczyciel), wymagana jest zgoda rodziców lub opiekuna na przystąpienie przez ucznia do egzaminu – Wzór oświadczenia).

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa udzieli praktycznych porad dotyczących zasad ruchu drogowego dla rowerów.

godz. 15:00
Co zrobić, jeśli już dojdzie do wypadku, dowiemy się natomiast dzięki doktorowi Andrzejowi Nabzdykowi, który nie tylko poprowadzi wraz z wrocławskimi ratownikami szkolenia z podstaw pierwszej pomocy, ale przede wszystkim pouczy dzieci, jak się zachować, gdy wydarzy się wypadek – dokąd zadzwonić i jak rozmawiać z operatorem pogotowia.

Projekt "Niebieska Ławeczka" : wrocławianie będą mogli spotkać się z policjantami i psychologami policyjnymi, którzy doradzą im w trudnych kwestiach dotyczących łamania przez dzieci prawa oraz niebezpieczeństw, na które narażeni są najmłodsi.
Rodzice dowiedzą się m.in., jak skutecznie rozpoznać, że dziecko ma kontakt z narkotykami i jak zapobiegać tego typu problemom, jak uczulić je na zagrożenia kryjące się w internecie oraz jak rozpoznawać sygnały wysyłane przez zagrażających dzieciom dorosłych i rówieśników.

godz. 16:00
Dyrektor Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego Radosław Ratajszczak opowie, jak postępować, kiedy podczas zagranicznych wakacji natrafimy na nieznane nam i potencjalnie niebezpieczne zwierzęta.

Festyn poświęcony bezpieczeństwu na terenach wodnych i przywodnych

W programie:

„Prezentacja sprzętu" – pokaz policyjnego sprzętu specjalistycznego
Referatu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Wydziału Prewencji KMP Wrocław – jednostka pływająca wraz z wyposażeniem.

„Prewencja Kryminalna"
– poradnictwo, kolportaż materiałów edukacyjno-profilaktycznych,
– konkursy dla dzieci

Komisarz Lew