☰ menu

godz. 17.00 – akcja choreograficzna Łódź w Ruchu

17.07.2011 (niedziela)
Piknik

Ekologie Miejskie: Budcud/Fundacja Transformacja/Łódź w ruchu/Miej Miejsce/Playbio

Jak miejską przestrzeń niczyją, miejsce, przez które obojętnie się przechodzi, uczynić wakacyjną przestrzenią rekreacji, mini-parkiem, miejskim ogrodem? Muzeum Sztuki pokaże to na przykładzie skwerku przy ul. Wólczańskiej 6. Pomogą nam w tym partnerzy projektu – Łódź w Ruchu zdynamizuje przestrzeń ruchem, a wspólnie z Miej Miejsce będziemy zachęcać do wspólnego działania mieszkańców Starego Polesia. Wykorzystamy również istniejący na skwerku piękny drzewostan: kasztanowce, lipy i klony, który wspólnie z Playbio uzupełnimy nowymi roślinami. Posadzimy między innymi aromatyczne krzewy wabiące motyle i rośliny wzbogacające skład gleby. Już od środy zaczynamy oczyszczanie gleby na skwerku metodą alternatywnej rekultywacji. Przeprowadzimy ją wspólnie z Fundacją Transformacja, której członkowie przygotują specjalny kompost, umożliwiający zasadzenie roślin. Zaprezentujemy także projekt grupy BudCud – przyjemną strefę z siedziskami oraz psią toaletę, które będą miały premierę podczas kolejnych odsłon.

Nie zrobimy tego jednak sami – już od godziny 10.00 zapraszamy do wspólnego sadzenia roślin mieszkańców z okolicy i wszystkich Łodzian, którym los miasta nie jest obojętny. Pokażmy, że przestrzeń uznawana za nieużytek ma ogromy potencjał i może służyć wypoczynkowi i rekreacji.

O godzinie 17.00 zapraszamy na akcję choreograficzną Łódź w Ruchu.

Przez cały dzień będzie można zasięgnąć porady specjalistów: jak zakładać i dbać o miejskie ogrody.

BudCud to biuro tworzące projekty w dziedzinie architektury i urbanistyki. Biuro BudCud zostało założone w 2007 roku przez Mateusza Adamczyka i Michała Paleja, od 2010 biuro kierowane jest przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczkę. Charakteryzuje ich optymistyczne podejście do tematu. Nie wynika ono jednak z naiwności, lecz z przekonania że otaczający nas świat to różnorodny i wielowątkowy organizm. Obecnie BudCud działa w Krakowie i Warszawie.

Łukasz Nowacki (Fundacja Transformacja) – futurysta i ekologiczny designer. Specjalizuje się w Ekohydrologii i biotechnologii ekosystemowej. Propagator i badacz "żyjących maszyn" oraz alternatywnych źródeł energii. Obecnie ideowo związany z Grupą Cohabitat.

Łódź w Ruchu to nieformalna grupa tancerzy skupiająca wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą improwizacją oraz działaniami animacyjnymi. Łódź w Ruchu realizuje pomysły wchodzące z miastem w bezpośrednią, lub pośrednią relację. Przestrzenią działań grupy są przede wszystkim mieszkańcy miasta oraz jego postać architektoniczno-urbanistyczna.

Miej Miejsce – nieformalna grupa organizująca cykl akcji dotyczących przestrzeni publicznej w Łodzi. Działania ich autorstwa to niespodziewane i zaskakujące wydarzenia współtworzone przez mieszkańców Łodzi. Dotychczas zorganizowali m.in.: Festiwal Błota, Gramurek, 100 Metrów Projektów, Będzie Świetlnie.

Playbio to grupa specjalistów, w której działa architekt krajobrazu Krzysztof Skoczylas wraz ze swoimi współpracownikami. Playbio zajmuje się projektowaniem ekosystemów; obserwuje ich powstawanie, zależności i procesy w nich zachodzące, prowokuje wzrastanie, szanuje niekontrolowaną zmianę. Działa w ramach siedlisk ludzkich, promując świadome projektowanie oraz edukację mającą na celu zrozumienie złożoności relacji między przyrodą ożywioną i nieożywioną.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia w ramach Ekologii miejskich.

Miejsce:
Skwerek przy ul. Wólczańskiej 6,
naprzeciwko Teatru Arlekin (al. 1 maja 2)

Więcej informacji:
www.ekologiemiejskie.wordpress.com