☰ menu

lato 2011 w Gdańsku

wt.-śr.
05.07-31.08.2011

1. Program „Lato z nauką"

Letnie atrakcje otwiera druga już edycja programu „Lato z nauką", w ramach której nie zabraknie widowiskowych pokazów popularnonaukowych – science show. Tradycyjnie w repertuarze znajdzie się między fizyka, astronomia oraz chemia. Pokazy będą odbywały się od wtorku do piątku o godzinie 12:00 w budynku Redity Napoleońskiej. Serdecznie zapraszamy!

wtorek-piątek
bilet do Redity Napoleońskiej (3 zł normalny, 2 zł ulgowy, 1 zł grupowy)

2. Wystawa czasowa „Zabawy z nauką"

W lipcu i sierpniu będzie okazja aby spróbować „Zabaw z nauką" – zapraszamy do odwiedzenia wystawy przygotowanej przez Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie a goszczącej czasowo w Centrum Hewelianum. Czy elektryczność i magnetyzm to skomplikowane zjawiska, czym jest hydrostatyka, jak działa wieża ciśnień oraz jak samodzielnie zbudować most – to tylko niektóre z zagadnień zaprezentowanych na 25 interaktywnych stanowiskach przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania.

bilet do Redity Napoleońskiej (3 zł normalny, 2 zł ulgowy, 1 zł grupowy)

3. Wystawa pokonkursowa „AstroCamera 2011"

Nie tylko miłośników astronomii i astrofotografii urzekną najpiękniejsze zdjęcia kosmosu wykonane przez uczestników konkursu AstroCamera 2011, który z końcem stycznia zainaugurował Obchody Roku Jana Heweliusza w Centrum Hewelianum. W konkursie wyznaczone zostały dwie kategorie: do pierwszej należały zdjęcia obiektów Układu Słonecznego (planet, Księżyca, komet, meteorów) natomiast do drugiej zdjęcia obiektów głębokiego nieba (gromad gwiazd, galaktyk, mgławic itp.). Spośród zgłoszonych do konkursu prac jury wyłoniło jedenaście najbardziej wyjątkowych, które do końca sierpnia można obejrzeć na wystawie pokonkursowej „AstroCamera 2011".

bilet do Redity Napoleońskiej (3 zł normalny, 2 zł ulgowy, 1 zł grupowy)

4. Interaktywna wystawa „Energia, Niebo i Słońce"

Interaktywna wystawa „Energia, Niebo i Słońce" mieszcząca się w budynku kaponiery południowej to już dla wielu sprawdzony sposób na wyjątkowe spędzenie czasu wolnego oraz zabawę połączoną z odkrywaniem. To właśnie tutaj na dwóch piętrach czekają na gości pracownia energii oraz pracownia nieba, gdzie można do woli eksperymentować na 65 różnych sposobów. Dźwięk, który widać, fala tsunami czy Słońce sterowane gestami – to tylko niektóre spośród licznych atrakcji czekających przez całe wakacje na wystawie „Energia, Niebo i Słońce".

Kaponiera Południowa
wtorek-niedziela
bilet (7 zł normalny, 5 zł ulgowy, 3 zł bilet grupowy)

5. Multimedialna wystawa „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk"

Na gości Centrum Hewelianum czeka także multimedialna wystawa zabierająca nas w historyczną podróż. Tytułowym „Wehikułem Czasu" gości Centrum Hewelianum przenoszą znani polscy aktorzy, którzy w słuchowiskach uzupełniających wystawę wcielają się w postacie związane nie tylko z wojennymi dziejami fortu. Dzięki wystawie „Wehikuł Czasu – Pocisk i Człowiek" mogą Państwo odkryć i poznać fort Grodzisko oraz przekonać się jednocześnie, jak wiele jeszcze tajemnic drzemie w stokach Góry Gradowej.

Niskie Czoło Kurkowe
wtorek-niedziela

Serdecznie zapraszamy na wakacje pełne naukowych wrażeń!