☰ menu

Lalki z zespołem Downa podbijają serca dzieci i nauczycieli

śr.-pt.
24.06-26.06.2015

Pobyt Ogrodnika – mistrza lalkarskiego w Teatrze Narodowym w Islandii, dyrektora artystycznego The World of Puppets oraz twórcy marionetek i masek dla teatrów, muzeów, oper i filmów na całym świecie – jest konsekwencją jego udziału w pilotażowym projekcie pn. „Zmieniamy świat serce po sercu". Bernd zgodził się zaprojektować dwie lalki – kobietę i mężczyznę z zespołem Downa, które dzięki swojej atrakcyjności miały zdobyć uznanie najmłodszych oraz uczyć je tolerancji i zrozumienia wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną podczas tzw. Teatru Lalek z Niepełnosprawnością.

– Do końca maja bieżącego roku zrealizowaliśmy ponad 60 spektakli Teatru Lalek z Niepełnosprawnością we wrocławskich szkołach i przedszkolach. Uczestniczyło w nich blisko 1500 dzieci w wieku 6-12 lat. Wszędzie spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem, zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli. Najmłodsi chcieli niejednokrotnie zabrać taką lalkę ze sobą do domów. Zgłaszają się do nas nauczyciele z innych placówek, aby u nich zorganizować podobne przedstawienie. Mówią nam często, że kukiełki – Szymon i Karolina więcej uczą dzieci o osobach niepełnosprawnych niż podręczniki. Uświadamiają im, z jakimi trudnościami borykają się niepełnosprawni, którzy przecież mają takie same marzenia i potrzeby, jak ludzie zdrowi – mówi Anna Siemieniec, koordynatorka projektu.

W Polsce ponad 80 proc. uczniów z niepełnosprawnością jest izolowanych lub odrzucanych przez rówieśników. Z badań wynika, że niepełnosprawność intelektualna wywołuje najsilniejsze negatywne reakcje. Dlatego celem projektu jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na dyskryminację osób z niepełnosprawnością intelektualną.
– Czynimy starania, aby lalki zaprojektowane przez Bernda Ogrodnika były szeroko wykorzystywane w polskich szkołach i przedszkolach i w ten sposób przyczyniły się do zmiany nastawienia wobec niepełnosprawnych – twierdzi Ewa Gliwicka z Fundacji L′ARCHE. – Mamy nadzieję, że zainteresują się nimi również twórcy filmów i programów dla najmłodszych. Tym bardziej, że zdały najtrudniejszy egzamin – dziecięcej akceptacji.

Spektakl „Metamorfoza" – magiczny świat lalek, odbędzie się w środę, 24 bm. o godz. 19.00 w Sali NSZZ Solidarność (IV p.) przy placu Solidarności 1/3/5 we Wrocławiu. Bilet/cegiełka w cenie 10 zł, przeznaczone na budowę nowego domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przez Fundację Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki.

——-
Projekt "Zmieniamy świat serce po sercu" jest realizowany przez Fundację Przyjazny Dom im. S. Jabłonki w partnerstwie z Fundacją L′ARCHE oraz The World of Puppets z Islandii, w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG..

Więcej informacji udziela Ewa Gliwicka, Fundacja L′ARCHE, tel. 603 680 866, e-mail: ewa.gliwicka@larche.org.pl oraz Anna Siemieniec, Fundacja Przyjazny Dom im. S. Jabłonki, tel. 697 606 061, e-mail: anna.siemieniec1@gmail.com