Celem konferencji jest przybliżenie zagadnienia kynoterapii – coraz częściej stosowanej w placówkach oświatowych i rehabilitacyjnych jako forma wspierająca działania psychoterapeutyczne i edukacyjne. Wydarzenie jest skierowane do nauczycieli szkół podstawowych, szkół i przedszkoli z oddziałami integracyjnymi, pracowników ośrodków zajmujących się współpracą z osobami niepełnosprawnymi oraz osób zajmujących się terapią kontaktową z udziałem psa.
Profesja kynoterapeuty została wpisana do rejestru zawodów w lipcu tego roku. Dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej okazała się to bardzo kontrowersyjną kwestią. Dlaczego? Przyczyny kontrowersji oraz konsekwencje zapisu podczas konferencji wyjaśnią zaproszeni goście.
Wśród uczestników znaleźli się m.in.: Hanna Wojciechowska – praktyk i aktywna propagatorka terapii z udziałem psa, Aneta Graboś – zoopsycholog, pionier w dziedzinie szkolenia psów w Polsce, autorka gdyńskiego programu „Pies w wielkim mieście", Andrzej Kłosiński – specjalista terapii zachowania zwierząt towarzyszących i psycholog, Beata Pawlik-Popielarska – doktor nauk humanistycznych, psycholog kliniczny, Monika Włodarczyk-Dudka – doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii i Jolanta Juzwa – nauczyciel dyplomowany z 24-letnim stażem pracy pedagogicznej.
Zaproszeni goście przedstawią wyznaczniki dobrze prowadzonej kynoterapii, procedury wdrażania tego typu programów w placówkach oraz określą jakie są odpowiednie uprawnienia osób i psów związanych z tą dziedziną.
Konferencja podsumuje również „II Gdyńskie Warsztaty dla osób niepełnosprawnych z psami asystującymi", które od wczoraj odbywają się w naszym mieście. Na pewno nie zabraknie czworonogów pomagających niepełnosprawnym w codziennym życiu.
Więcej informacji, w tym program konferencji, znajduje się na stronie internetowej: www.kynologia.edu.pl .
Kontakt: Anna Stępińska, rzecznik konferencji, tel. 601 520 225, e-mail: kontakt@dogiq.info .
źródło: Zespół Prasowy UM Gdynia