To tylko jedna osoba, znana nam z nazwiska, spośród rzeszy służby pracującej w osiemnastowiecznych domach gdańskich: kucharek, nianiek, dziewek służebnych, woźniców. Służba rzadko wzbudzała zainteresowanie, a jej losy trudne są do prześledzenia. Jak żyli, mieszkali, jakie sprzęty ich otaczały?
– Na to pytanie odpowiedź przynoszą inwentarze mienia spisane na okoliczność śmierci przez miejskich urzędników. Dzięki tym spisom jesteśmy w stanie odtworzyć osobisty majątek osób zatrudnionych w gdańskich domach. Z kolei inne źródła pozwalają na zrekonstruowanie wyglądu i wyposażenia izb czeladnych, w których zamieszkiwali – odpowiada kierownik oddziału Dom Uphagena MHMG, dr Ewa Barylewska-Szymańska.
Te właśnie materiały archiwalne posłużyły do odtworzenia izby kucharki, która zostanie otwarta 24 stycznia 2015 roku podczas kolejnej edycji „Soboty u Państwa Uphagenów".
Nad aranżacją nowo otwartego pomieszczenia pracowali:
w oparciu o kwerendę archiwalną: dr Ewa Barylewska-Szymańska oraz Wojciech Szymański,
Zofia Maciakowska – Projekt rekonstrukcji wybranych elementów umeblowania,
Zbigniew Żurawski – Meble gdańskie, wykonanie sprzętów,
Marta Jedlikowska – Wykonanie pościeli i bielizny pościelowej.
W ekspozycji wykorzystano zabytkowe umeblowanie z Domu Uphagena, Oddziału MHMG; Narodowego Muzeum Morskiego oraz Muzeum Narodowego w Krakowie.
Otwarciu towarzyszyć będą liczne atrakcje, które przygotował Garnizon Gdańsk wraz z Kaprem Gdańskim, wcielającym się w postać samego Jana Uphagena.
Program „Soboty u Państwa Uphagenów"
Termin: 24 stycznia 2015
Miejsce: Salon, Duża Jadalnia, Pokój kucharki
12:00 – 12:20 – Prezentacja utworów muzycznych z epoki – Marta Krzyżowska, fortepian.
12:30 – 13:00 – Otwarcie izby kucharki i opowieść o warunkach życia służby – Ewa Barylewska-Szymańska (MHMG).
13:00 – 15:00 – Warsztaty szycia historycznego.
15:00 – 16:00 – Opowieść o modzie dziecięcej XVIII wieku.
Temat warsztatów: „Sakiewka i fichu"
Sakiewki służyły do przechowywania pieniędzy, zaś chusta tzw. fichu, była nieodłącznym elementem garderoby każdej mieszczanki gdańskiej. Służyły do osłaniania się przed chłodem a także – dekoltów, przed wścibskimi spojrzeniami…
By uczestniczyć w warsztatach nie trzeba mieć doświadczenia w szyciu. Szyjemy
tylko ręcznie. Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały. Warsztaty skierowane są dla osób w wieku od 10 do 100 lat.
Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego na warsztaty obowiązują zapisy. Decyduje kolejność zgłoszeń, które prosimy wysyłać na adres ola.andziulewicz@wp.pl.
O godzinie 15:00 serdecznie zapraszamy na opowieść o modzie dziecięcej z XVIII wieku. Podczas całego wydarzenia, w nowo otwartej izbie kucharki, będzie można wysłuchać intrygującej opowieści o życiu dawnej służby w zamożnych kamienicach gdańskich, którą przybliży dr Ewa Barylewska-Szymańska. Natomiast w kuchni nie zabraknie ciekawostek o kulturze i jakości jedzenia w XVIII wieku, a także dowiemy się jakimi słodyczami się raczono oraz czy dzieci często jadały łakocie?
Przypominamy, że wejście tego dnia na wszystkie atrakcje jest biletowane! Zapraszamy szczególnie najmłodszych gości, dla których wejście do 7 roku życia jest całkowite bezpłatne, natomiast dla młodzieży szkolnej do 16 r. ż. – tylko za złotówkę!!!
Obserwujcie na bieżąco wydarzenia na www.facebook.com/domuphagena oraz na stronie internetowej mhmg.pl!