Podczas warsztatów poznamy losy śląskich księżniczek, takich jak Daisy Von Pless, czy Joanna von Schaffgotsch, a potem wykreujemy nową wersję księżniczki z zupełnie innej bajki, która bardziej będzie odpowiadać naszej rzeczywistości.
Zajęcia edukacyjne dla najmłodszych w wieku 8–12 lat, dla których punktem wyjścia jest wystawa „Księżniczki i dziewczyny” oraz prezentowana praca Agaty Szymanek, która podejmuje swoiście pojmowany dialog z historią i składa hołd Daisy Hochberg von Pless, jednej z kobiet działających na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku.
więcej informacji o wystawie czasowej „Księżniczki i dziewczyny”
prowadzi: Agata Szymanek – urodzona w 1990 roku. W latach 2009–2014 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Inspiracją do jej obrazów jest zazwyczaj świat przyrody. Interesują ją również motywy ezoteryczne w sztukach plastycznych. Chętnie maluje futra, pancerze insektów, skorupy, korpusy zwierząt, kwiaty i drzewa. Czasem sposób ich kadrowania służy odrealnieniu ujęć figuratywnych. W instalacjach przestrzennych odzwierciedlony w obrazach świat fauny i flory zestawiany jest z przedmiotami trójwymiarowymi o charakterze abstrakcyjnym. Przyroda jest w ten sposób konfrontowana z artefaktami.
Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, również Daisy Hochberg von Pless – urodzona 28 czerwca 1873 roku w Ruthin w Walii. W 1891 roku poślubiła księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Małżonkowie mieli trzech synów. Daisy zamieszkiwała przede wszystkim na zamku Książ, który wolała od pałacu w Pszczynie, będącego rezydencją jej teścia. Wraz z mężem wiele podróżowała. Prowadziła szeroko zakrojoną działalność charytatywną i społeczną. Próbowała wykorzystać swe wpływy, by nie dopuścić do wybuchu I wojny światowej. W 1914 roku zaangażowała się m.in. w pracę dla Czerwonego Krzyża. Małżeństwo Hochbergów zakończyło się w 1922 roku rozwodem. Daisy jest autorką poczytnych pamiętników. Zmarła 29 czerwca 1943 roku w Wałbrzychu.
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi: Agata Szymanek
zapisy: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20–21, wew. 25, e–mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl
liczba uczestników ograniczona
wstęp wolny