Pierwszy tom opisuje historię dwunastolatki, która zaskakującym zrządzeniem losu ląduje na bezludnej wyspie z dala od bliskich. To czas niezwykłych zmagań z przyrodą i własnymi słabościami. Przez pięć dni mała bohaterka musi radzić sobie sama z dala od cywilizacji, przeżywając masę przygód, czasem zabawnych, czasem niebezpiecznych, z których wychodzi obronną ręką dzięki wykorzystaniu różnych praktycznych technik przetrwania wplecionych w fabułę. Autor zawarł w książce sporo przydatnych informacji dotyczących survivalu oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Literatura dla dziewczynek i chłopców.
II tom jest kontynuacją historii 12 letniej podróżniczki, która po wygraniu polskiej edycji międzynarodowego konkursu pisarskiego dla młodych pisarzy wybiera się po odebranie nagrody do Australii. Po drodze przeżywa całą masę niezwykłych przygód. W podróży towarzyszy jej dwójka dzieci, którzy w miarę rozwoju akcji staną się jej najbliższymi przyjaciółmi. To książka o powstającej przyjaźni między rówieśnikami, wspieraniu się w trudnych chwilach, radzeniu sobie w ekstremalnych sytuacjach, determinacji i woli przetrwania. To także książka o pokonywaniu własnych słabości oraz…. o samodzielności. Są kłótnie, godzenie się, są groźne zwierzęta, terroryści, dzika puszcza i płonący helikopter. Akcja książki rozgrywa się w Polsce i Malezji.
Dwa tomy książek (w wersjach papierowych oraz jako audiobooki) to kopalnia wiedzy z zakresu sztuki przetrwania oraz bezpieczeństwa dla dzieci w wieku 7-14 lat, które są zainteresowane podróżami oraz zdobywaniem nowej wiedzy z zakresu survivalu.
Uzupełnieniem obu tytułów jest gra memory „Młody odkrywca – karty samodzielności”, której tematem jest ekwipunek, niezbędny przy pakowaniu się na wycieczkę. Oprócz rozwijania funkcji kojarzenia oraz analizy, karty dostarczają młodym adeptom sztuki przetrwania podstawowych informacji na temat sprzętu survivalowego. Każda z par kart przedstawia na zdjęciu konkretny element ekwipunku wraz z krótkim opisem. Jest to pierwsza gra memory na rynku gier dla dzieci dotycząca tego obszaru wiedzy podróżniczej.
„Księga samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie – tom I”
Cena: 24 zł (95 str.)
„Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach – tom II”
Cena: 29 zł (145 str.)
Autor: Przemysław Jakóbczyk
Wydawca: Akademia Samodzielności
Literatura dla dzieci w wieku 7-14 lat
Gatunek literacki – powieść o charakterze podróżniczym
Zamówienia: www.ksiegasamodzielnosci.com
Minirecenzje znajdujące się na okładce książki I tomu:
Przeczytałem „Księgę samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie” z dużym zaciekawieniem. Autor w barwny sposób opisuje przygody swojej córki z dala od cywilizacji, wplatając w fabułę praktyczne elementy sztuki survivalowej. Ciekawa, wręcz obowiązkowa lektura dla dzieci i młodzieży spragnionych przygód, a przy okazji sporo wiedzy z obszaru sztuki przetrwania dla zainteresowanych tą tematyką. Polecam!
Autor: Andrzej Kisiel – były żołnierz oddziału wodnego JW GROM, autor książki „13 moich lat w GROM”, tata Oskara
….Pan Przemek w „Księdze samodzielności czyli przygodach Zuzy na bezludnej wyspie” w interesujący sposób łączy wątki przygodowe z praktyczną wiedzą survivalową. Myślę, że książka spodoba się zarówno dzieciom jak i młodzieży zainteresowanymi podróżami, przygodą oraz sztuką przetrwania. Książka godna polecenia!
Tom Justyniarski – pisarz i obrońca zwierząt, laureat międzynarodowej nagrody „Doskonałość Światowego Współczucia 2019”, autor książek: „Psie troski” (I miejsce w TOP 10 Ministerstwa Edukacji Narodowej), „Kocia mama”, „Mój przyjaciel bocian” oraz „Książe i rumak”.
Recenzje drugiego tomu :
W książce zawartych jest wiele porad i instrukcji dotyczących działania zachowania w sytuacjach kryzysowych, a wszystkie perturbacje głównych bohaterów znajdują swoje rozwiązanie dzięki tej wiedzy. Autor postarał się przemycić do opowiadania dla dzieci wiedzę, która przydałaby się niejednemu dorosłemu. Począwszy od opisania jak radzić sobie ze stresem, przez procedury awaryjne na różne okazje, po praktyczne triki survivalowe, stosowane w terenie. Myślę, że warto wspólnie z dziećmi przeczytać tę książkę, być może zamiast wieczornej bajki. Może to być ciekawą przygodą dla całej rodziny i kto wie które wiadomości z tej historii zostaną z wami na zawsze
Łukasz Tulej – podróżnik, instruktor sztuki przetrwania i przyrodnik. Założyciel szkoły przetrwania „Sobrevivencia con Machiguenga” w Peru.
„Umiesz liczyć, licz na siebie”. Z pozycji „Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach” autorstwa Przemysława Jakóbczyka dowiesz się jak młodzież potrafi reagować w groźnych sytuacjach, aby wyjść z nich obronną ręką. Mimo kryzysów przeżywanych przez naszych bohaterów, dzięki wcześniejszemu przygotowaniu Zuzy, odbytych przez nią nietuzinkowych treningach, szkoleniach i warsztatach w Akademii Samodzielności, gdzie m.in. poznała procedurę działania w groźnej sytuacji (RUN – HIDE – FIGHT), cała trójka wychodzi z opresji cało. Życzę sobie oraz innym czytelnikom, aby cenne porady zawarte w tej książce pozostały jedynie teorią i nigdy nie musiały być wykorzystane w tzw. realu. Gorąco polecam.
Płk Andrzej Kruczyński – były oficer GROM-u, uczestnik działań specjalnych i misji zagranicznych. Dowodził operacjami na terenie kraju oraz poza jego granicami. Wieloletni szef bezpieczeństwa Stadionu Narodowego.
….W drugiej części przygód Zuzi znów jesteśmy rzuceni w niesamowity wir wydarzeń, rodem z najlepszych filmów akcji. Są samoloty, helikoptery, dalekie podróże, poszukiwanie wody pitnej, zdobywanie jedzenia, dzikie zwierzęta, rozmowy w emocjach, podejmowanie trudnych decyzji, ale PRZEDE WSZYSTKIM mnóstwo przydatnych rad survivalowych i nie tylko. Książka może wydawać się aż nadto przepleciona niebezpiecznymi sytuacjami, jednak autor robi to zupełnie celowo. Chodzi tutaj bowiem o praktyczne rady oraz o pomoc w zachowaniu zimnej krwi i trzeźwego umysłu. Nigdy nie wiadomo bowiem, co może nam się przytrafić. Akcja jest wartka i miejscami mocno trzyma w napięciu. Przyjemnie również obserwuje się relacji Zuzi z jej nowymi przyjaciółmi, z którymi przyszło jej dzielić nie do końca bezpieczne przygody….”
Janusz Zadura – aktor filmowy i dubbingowy, prezenter, dziennikarz i lektor. Użyczył swojego głosu w wielu audiobookach dla dzieci i dorosłych. Prowadzi autorską audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” w Polskim Radiu Dzieciom.