Osoby, które w swoich biblioteczkach czy archiwach mają jakieś ciekawe, unikatowe pozycje wydawnicze sprzed lat, prosimy o nieodpłatne, czasowe udostępnienie ich w celu ekspozycji w galerii Kaloryfer.
– Nie chodzi nam tylko o prawdziwe „białe kruki", czyli cenne starodruki, pierwsze wydania, czy publikacje z dedykacją od autora. Mogą to być po prostu pamiątki z przeszłości, które współcześnie trudno znaleźć wśród wznowień wydawniczych, ale liczymy na publikacje sprzed 1980 roku – wyjaśnia Agnieszka Michalczyk, bibliotekarka i pomysłodawczyni wystawy. – Czekamy na kontakt z osobami, które dysponują interesującymi pamiątkami, "od zawsze" będącymi w rodzinie. Na przykład książkami kucharskimi prababci, gdzie w recepturach można znaleźć nietypowe jednostki miary (jak kopa, kwarta czy funt) albo zadziwiające ilości składników (np. 20 jaj). Chętnie widzielibyśmy literaturę wydawaną w tzw. drugim obiegu (czyli poza cenzurą), stare modlitewniki, biblie przekazywane z pokolenia na pokolenie, elementarze i inne podręczniki (np. do geografii, z historycznymi już dziś mapami geopolitycznymi Europy czy świata), ale także kalendarze, solidarnościowe ulotki, licznie wydawane w PRL-u „dzieła" w duchu marksistowsko-leninowskim, poradniki dla gospodyń domowych czy rolników, instrukcje obsługi nieprodukowanych już sprzętów etc. Może to być też literatura piękna: stare książeczki dla dzieci, powieści, pamiętniki,
biografie, które z jakiś względów są dla Państwa szczególnie cenne.
– Ubiegłoroczna wystawa zorganizowana dzięki wsparciu mieszkańców gminy Pruszcz Gdański i okolicznych miejscowości, okazała się sukcesem i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – wspomina Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP Cieplewo. – Zgromadzone na ekspozycji zabytkowe narzędzia rolnicze czy rzemieślnicze, meble i rozmaite przedmioty z lamusa (w większości sprzed pół wieku) zaciekawiły przede wszystkim dzieci, ale także starsze osoby, które niegdyś korzystały z podobnych utensyliów we własnych gospodarstwach domowych.
Otwarcie wystawy pamiątek z domowych biblioteczek zaplanowaliśmy na 11 listopada, dlatego już dziś prosimy o kontakt osoby, które chciałyby nieodpłatnie udostępnić nam na czas ekspozycji swoje egzemplarze intrygujących, wartych przypomnienia wydawnictw sprzed lat. Można je przynosić do OKSiBP w Cieplewie codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-20:00 do poniedziałku, 3 listopada. Odbierać będzie je można niezwłocznie po zakończeniu wystawy, czyli od 5 listopada. Więcej informacji pod nr. tel.: 58 682 85 22 – w godz. 9:00-12:00 lub 58 682 85 78.
Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański
ul. Długa 20a; 83-031 Cieplewo
tel.: 58 682 85 78; kom.: 728 415 570
e-mail: oksibp@pruszczgdanski.pl; www.oksibp.pruszczgda.pl
NIP: 593-1708-146