☰ menu

Książeczki dla grzecznych i niegrzecznych dzieci

wt.-pt.
18.11-05.12.2014

Książeczki dla grzecznych i niegrzecznych dzieci –
wystawa na 50-lecie Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej

czynna w dniach 18.11 – 5.12.2014 w godzinach otwarcia Biblioteki

W tym roku mija 50 lat od chwili powstania Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej w Wojewódzkiej Bibliotece publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. W 1964 roku do inwentarza Biblioteki wpisana została pierwsza partia książek przewidzianych do muzealnego księgozbioru. Z tego roku pochodzą też pierwsze wzmianki o organizacji i tworzeniu Muzeum opublikowane w łódzkiej prasie.  „Express Ilustrowany” z 8 maja w notatce pod tytułem „ Muzeum Książki Dziecięcej powstanie w Łodzi ” informował: „Jedyne w Polsce tego rodzaju muzeum istnieje przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Warszawie. Drugie ma powstać w Łodzi przy Bibliotece im. Ludwika Waryńskiego”. 

W roku 1992 Biblioteka zakupiła bardzo cenną kolekcję książki dziecięcej prof. Janusza Dunina. W ten sposób Muzeum wzbogaciło się o blisko 700 „książeczek dla grzecznych i niegrzecznych dzieci” wydawanych od początków XIX wieku do roku 1939. Dzisiaj, po 50 latach swojego istnienia, zbiory Muzeum Książki Dziecięcej liczą 24 tysiące woluminów.

W Muzeum gromadzona jest głównie literatura dziecięca i młodzieżowa w języku polskim. Przekłady z literatur obcych obejmują około 20 % zbiorów, natomiast dzieła w innych językach – do 10%.  Przeważa literatura piękna – zarówno polska, jak i obca. Dość duży procent stanowi literatura popularnonaukowa o tematyce historycznej, przyrodniczo-geograficznej, religijno-moralnej i naukowo-technicznej oraz wszelkiego typu encyklopedie. W zbiorach Muzeum są również stare podręczniki szkolne oraz abecadlniki – książki domowe, częściowo rozrywkowe, które poprzez zabawę miały wprawiać najmłodszych w sztuce czytania i pisania. Sporą, stale powiększającą się o najnowsze wydania grupę stanowią komiksy – zarówno stare, jak i nowe, polskie i zagraniczne.           

Niestety, Muzeum Książki Dziecięcej do dziś nie doczekało się odrębnego lokalu pozwalającego na prezentowanie swoich bogatych i cennych zbiorów. Muzealny księgozbiór wchodzi w skład Działu Zbiorów Specjalnych i rzadko zdarza się okazja do obejrzenia jego najciekawszych i najcenniejszych pozycji. Wystawa pozwala na zaprezentowanie niedostępnych, na co dzień eksponatów – zarówno pozycji najstarszych, pochodzących z XVIII i z początków XIX wieku, jak i współczesnych, bogato ilustrowanych książeczek przestrzennych, dźwiękowych, dotykowych czy zapachowych.

Tak wygląda zaledwie cząstka naszych zbiorów.  Przez 50 lat udało się stworzyć księgozbiór o unikatowym charakterze, pozwalający na prześledzenie ewolucji książki dziecięcej, zawierający zarówno niezwykle cenne starodruki, jak i najnowsze książeczki- zabawki dla dzieci o nietypowych formach i kształtach.    

www.wbp.lodz.pl

 

Exit mobile version