Cartoon Network: Nowy rozdział w historii animacji
Ted Turner, amerykański milioner i filantrop, twórca pierwszego całodobowego kanału informacyjnego CNN jest człowiekiem nietuzinkowym. W wieku 24 lat, przejął jego niewielką, wartą wtedy ok. 1 miliona dolarów firmę reklamową i w ciągu kilkunastu lat przekształcił ją w potężny koncern medialny.
W 1992 roku z jego inicjatywy powstał adresowany do młodych widzów kanał telewizyjny Cartoon Network. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że oto narodziła się stacja, która otworzy nowy rozdział w historii animacji.
Dwa lata później we współpracy koncernu Teda Turnera z legendarnym studiem Hanna-Barbera Cartoons narodziło się Cartoon Network Studios – wytwórnia zorientowana na realizację produkcji animowanych przeznaczonych do emisji na antenie Cartoon Network. W ciągu kilku kolejnych lat powstały w nim seriale, które pokazały, że kreskówki niekoniecznie muszą być „grzeczne”, a ich oglądanie może sprawiać frajdę nie tylko maluchom, ale również ich rodzicom.
W 1996 roku swoją premierę miało „Laboratorium Dextera” – zwariowana opowieść o genialnym chłopcu, który w znajdującym się w podziemiach domu potężnym laboratorium dokonuje nieprawdopodobnych wynalazków. Serial produkowany był w latach 1996-1999 oraz 2001-2003 zdobywając w tym czasie m.in. prestiżową nagrodę Annie oraz cztery nominacje do nagrody Emmy.
Rok później powstał kultowy „Johnny Bravo”, przezabawna opowieść o obdarzonym urodą Jamesa Deana i głosem Elvisa Presleya mężczyźnie usiłującym w każdym odcinku udowodnić widzom, że jest niezrównanym podrywaczem. Zawsze z miernym skutkiem. Serial zdobył 3 nominacje do nagrody Annie, a w epizodycznych rolach „wystąpiły” w nim największe gwiazdy Hollywood i nie tylko: Jessica Biel, Mick Jagger, Alec Baldwin i Farrah Fawcett.
Podobne sukcesy odniosły zrealizowane również w 1997 roku „Krowa i kurczak”, „Jam Łasica” czy zapoczątkowane rok później „Atomówki”.
W 2001 roku, po śmierci Williama Hanny, Cartoon Network Studios odłączyło się od Hanna-Barbera Cartoons (po śmierci założyciela przemianowanego na H-B i włączonego do Warner Bros. Animation). Nie wpłynęło to jednak na jakość produkcji. Już samodzielnie, Cartoon Network Studios zrealizowało jedne z najgłośniejszych kreskówek w swojej historii, w tym wydawane właśnie na DVD: „Chowder” (nagroda Emmy w 2009 roku), „Przygody Flapjacka” (nagroda Emmy w 2009 roku) oraz „Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster” (sześć nagród Emmy i 5 nagród Annie).
„Chowder”
Akcja serialu rozgrywa się w Marcepanowie – mieście, w którym wszystko jest jadalne. Główny bohater – Chowder pracuje dla ekscentrycznego mistrza Daala, jego kapryśnej żony Trufli oraz monstrualnie wielkiego szefa kuchni, Sznycla. Marzy o tym żeby w przyszłości zostać szefem kuchni. Jednak jego łakomstwo jest bardzo dużą przeszkodą w osiągnięciu upragnionego celu. Chowder razem ze swoimi przyjaciółmi codziennie przeżywa masę nowych i szalonych przygód.
Chowder ma talent do rozwiązywania problemów. Kiedy cała paczka wpada w kłopoty, zawsze może liczyć na pomoc przyjaciela.
Twórcą Chowdera jest C.H. Greenbaltt, scenarzysta i storyboardzista, współtwórca popularnych seriali animowanych „Mroczne przygody Billy’ego i Mandy”, „Zło w potrawce” oraz „SpongeBob Kanciastoporty”. To właśnie podczas tworzenia storyboardów do ostatniego z wymienionych, Greenbaltt wpadł na pomysł stworzenia własnego serialu łączącego tradycyjną animację z animacją poklatkową.
W 2005 roku swój pomysł przedstawił szefom Cartoon Network Studios, a 2 listopada 2007 na antenie telewizji Cartoon Network odbyła się premiera pierwszego odcinka „Chowdera”.
Wydanie DVD pierwszych pięciu odcinków serialu „Chowder” zadebiutowało w sklepach 23. października. Premierę płyty z odcinkami 6-10 zapowiedziano na 27. listopada. Serial ukazuje się w pełnej polskiej wersji językowej (dubbing).
„Przygody Flapjacka”
Najbardziej szalona grupa poszukiwaczy przygód morskich wypływa na szerokie wody. Wskakujcie więc razem z Flapjackiem i Kapitanem Knykciem do ogromnej paszczy starego wieloryba Bańki (tylko uwaga na rybie wnętrzności) i wyruszcie wraz z nimi na poszukiwanie niezwykle cennego skarbu – SŁODYCZY!
„Przygody Flapjacka” są dziełem Marka „Thuropa” Van Ormana – scenarzysty i storyboardzisty, który podobnie jak C.H. Greenbaltt współpracował przy realizacji głośnego serialu „Mroczne przygody Billy’ego i Mandy”.
Inspiracji do stworzenia Flapjacka dostarczyły mu przeżycia z jego własnego dzieciństwa, które spędził w towarzystwie ludzi morza snujących przed przyszłym filmowcem opowieści o niewiarygodnych morskich przygodach.
Premiera pierwszego odcinka serialu „Przygody Flapjacka” odbyła się 5. czerwca 2008 roku na antenie telewizji Cartoon Network. Rok później cykl zdobył prestiżową nagrodę Emmy.
4. grudnia w sklepach zadebiutują dwie płyty DVD, na których znajdzie się pierwszych 5 odcinków serialu „Przygody Flapjacka”. Serial ukaże się w pełnej polskiej wersji językowej (dubbing).
„Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster”
Co robi dziecko gdy zaczyna wyrastać ze swoich zmyślonych przyjaciół? Znajduje dla nich miejsce w Domu Dla Zmyślonych Przyjaciół Pani Foster.
Jest on idealnym miejscem dla porzuconych wyimaginowanych postaci różnych kształtów i rozmiarów. Takich jak Blu, wstrętny dowcipniś, ech… niebieska plama. Eduardo, wielki potwór, który boi się nawet własnego cienia. Chudy, najwyższy wymyślony przyjaciel, jakiego można sobie wyobrazić. I Koko. Nie jesteśmy pewni czym dokładnie jest Koko, ale z całą pewnością reprezentuje jakiś nieznany nam gatunek..
Wszyscy na dobre zadomowili się u pani Foster. To miejsce już nigdy nie będzie takie jak wcześniej!
„Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster” narodził się w wyobraźni Craiga McCrackena, twórcy przebojowych „Atomówek” i jednego z najciekawszych twórców animacji naszych czasów. Inspiracji do stworzenia serialu dostarczyło mu banalne wydarzenie. Pewnego dnia jego żona – Lauren Faust, przyprowadziła do domu dwa psy, które wzięła ze schroniska. Ich pojawienie się w domu McCrackena sprawiło, że artysta wpadł na pomysł wymyślenia podobnej placówki, ale przeznaczonej nie dla psów, ale zmyślonych przyjaciół, z których dzieci wyrastają ok. 7-8 roku życia.
Serial „Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster” zadebiutował na antenie Cartoon Network 13. sierpnia 2004 roku i był realizowany aż do roku 2009. W tym czasie powstało jego 79 odcinków. Ostatni został wyemitowany 3. maja 2009 roku.
27. listopada w sklepach zadebiutuje płyta DVD z pierwszymi czterema odcinkami serialu „Domu dla zmyślonych przyjaciół pani Foster”. Serial ukaże się w pełnej polskiej wersji językowej (dubbing).