☰ menu

Krakowskie Miodobranie

sob.-niedz.
03.09-04.09.2011

Organizatorem imprezy jest liczące ponad 120 członków Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Obecnie działalność edukacyjna zrzeszenia nie jest skierowana wyłącznie do członków pszczelarskiej społeczności, wychodzi dalej i obejmuje mieszkańców naszego miasta. Jedną z form, która umożliwia przekazanie wiedzy na temat pszczół, ich roli w środowisku naturalnym, produktów pszczelich, ich walorów smakowych i terapeutycznych jest organizowane od 1994 "Krakowskie Miodobranie". Pierwsze Święto odbyło się w Bieżanowie, kolejne już na Woli Justowskiej i tam nieprzerwanie aż do roku 2002, kiedy to spłonął zabytkowy kościół i podjęto decyzję o przeniesieniu głównych uroczystości na Plac Wolnica na krakowskim Kazimierzu. Od tego czasu nieprzerwanie w pierwszy weekend września pszczelarze stają się na trzy dni gospodarzami tego miejsca.

Miodobranie to w "pszczelarskim roku" czas zbiorów. Dzięki ciężkiej pracy skrzydlatych stworzeń, oraz umiejętnościom tych, którzy posiedli pszczelarską wiedzę możliwe jest pozyskanie produktów pszczelich. "Krakowskie Miodobranie" to impreza, podczas której poprzez udział w wykładach, prelekcjach, pogadankach, konkursach można będzie dowiedzieć się o wiele więcej o życiu pszczół, ciężkiej pracy pszczelarzy, oraz zastosowaniu w codziennym życiu bezcennych skarbów pozyskiwanych w pasiekach.

Jarmark, który towarzyszy "Krakowskiemu Miodobraniu" daje możliwość nabycia naturalnych, zdrowych i smacznych produktów pszczelich bezpośrednio od pszczelarzy, co daje gwarancję najwyższej jakości. Wszyscy uczestnicy jarmarku są właścicielami pasiek będących pod nadzorem powiatowych lekarzy weterynarii, a udział w licznych szkoleniach, kursach i konferencjach organizowanych przez związki pszczelarskie różnego szczebla pozwala na pogłębianie wiedzy oraz prowadzenie pasiek zgodnie z najnowszymi zaleceniami, co w konsekwencji prowadzi do ciągłego podnoszenia jakości oferowanych produktów.

Podczas imprezy odbędzie się ceremonia "pasowania na pszczelarza", podczas której, wedle staropolskiego obrzędu, przyjmowani są w szeregi pszczelarskiej organizacji nowi członkowie – miłośnicy pszczół. Uroczysty pochód, który przejdzie ulicami Kazimierza z kościoła Św. Katarzyny na Plac Wolnica jest okazją między innymi do zobaczenia sztandarów pszczelarskich organizacji.

3-4 września 2011na placu Wolnica