☰ menu

Krakowscy uczniowie przemierzą miasto śladami niepodległości

pt.
08.11.2013

W ramach gry uczniowie będą szukać śladów, jakie pozostały po dążeniach Polaków do odzyskania niepodległości. Tegoroczny rajd rozpocznie się w najbliższy piątek w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (Pałac pod Krzysztoforami, Rynek Główny), gdzie nastąpi rejestracja drużyn, a uczestnicy zabawy wysłuchają wykładu przygotowanego przez pracowników muzeum.

– Motywem przewodnim tegorocznej gry są przygotowania Polaków do wojny o niepodległość – mówi dyrektor Iwo Wroński z III SLO STO. – Skupiamy się na tym, jak działały ówcześnie istniejące organizacje społeczno-wychowawcze. Przypomnimy młodzieży czym były Towarzystwa Gimnastyczne, Drużyny Bartoszowe oraz wchodzący w skład Legionów Polskich związek „Strzelec".

Przez trzy godziny uczniowie spacerować będą po Krakowie rozwiązując przygotowane zadania. Uczestnicy gry dowiedzą się, jakie umiejętności zdobywali ich rówieśnicy prawie 100 lat temu. Nauczą się orientacji w terenie, opatrywania rannych, a nawet spróbują swoich sił podczas zajęć na profesjonalnej strzelnicy.

Gra miejska, która angażuje uczniów i przenosi ich w  świat znany z kart podręczników historii to najlepsza forma nauki patriotyzmu – przekonuje dyrektor Iwo Wroński.

Rywalizację zakończy krótki test wiedzy historycznej. Zwycięzców gry terenowej poznamy 13 listopada podczas uroczystej gali finałowej w Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Na najlepszych uczniów, zwycięskie klasy oraz szkoły czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Organizatorem

gry terenowej „Śladami niepodległości" jest III Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO im Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Partnerzy: Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, LOK Kraków

PLAN KONKURSU (GRY TERENOWEJ i TESTU KOŃCOWEGO)

• Zgłoszenie się w dniu 8 listopada od godziny 9.00 do 10.30 (szkoły podstawowe) i od 11:00 do 12:30 (gimnazja) w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oddział Krzysztofory, Rynek Główny 35.
  • Start gry
  • Wykonanie zadań – pełne trzy godziny dla każdego zespołu szkoły podstawowej i gimnazjum (uczniowie będą poruszać się na trasie: Rynek Główny, ul. Piłsudskiego, Park Jordana)
  • Po 3 godzinach od startu – test wiedzy w III Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego, ul. Stradomska 10 .

Więcej informacji i regulamin gry są dostępne na stronie: http://www.sto64.krakow.pl/?P0=196