Cricoteka zaprasza na wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytania: co gdyby aktor mógł się schować za przedmiotem? Jak zmieni mu się głos? Co rzeczy znalezione w kieszeniach mówią o naszych przygodach, historiach dnia codziennego? Warsztaty poruszają przeróżne tematy: zaczynając od pytania o rolę aktora i tego jak przedmioty wpływają na jego postać, po „Zabawę w chowanego” – okazję do zastanowienia się. co gdyby aktorzy pozostali zasłonięci cały czas.
Warsztaty poprowadzą dwie doświadczone animatorki. Pierwszą z nich jest Monika Filipowicz – absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Przez wiele lat współpracowała z Teatrem Groteska w Krakowie. Jest miłośniczką teatru przedmiotu i animatorką materii nieożywionej. Druga to Monika Tomczyk, pedagożka w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Reżyseruje i występuje w eksperymentalnych spektaklach teatru niezależnego.
Nadchodzące warsztaty są częścią programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Osobiste. Kostiumy Tadeusza Kantora”. Odbędą się 23 lipca, 6 i 20 sierpnia o godzinie 11:30. Wstęp jest bezpłatny, należy jedynie wcześniej odebrać wejściówkę przy kasie. Wszystkie warsztaty są tłumaczone na język ukraiński. Ilość miejsc jest ograniczona.
Więcej informacji o warsztatach na: https://www.cricoteka.pl/pl/warsztatyrodzinne/
Z przedmiotów
23 lipca, 11:30–12:30
A gdyby aktor mógł się schować za przedmiotem? Za miednicą albo wielką tubą. Jak zmieni mu się głos? Co to nam powie o postaci, którą odgrywa? Bawimy się zmienianiem swoich kształtów. Łączymy rodziny w wielkie postacie rozbudowane o przedmioty. Szukamy dźwięków.
Kieszenie, kieszonki, skrytki
6 sierpnia, 11:30–12:30
Na naszych warsztatach zaczniemy projektowanie kostiumu od kieszeni. Co w nich nosimy? Co w nich możemy znaleźć? Jak te znalezione, przechowywane w nich rzeczy mówią o naszych przygodach, historiach dnia codziennego? Stworzymy wspólną instalację i kostium z wielką ilością kieszeni.
Prowadzenie:
Monika Tomczyk – pedagożka teatru w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Ponadto reżyseruje i występuje w eksperymentalnych spektaklach teatru niezależnego. Tworzy przestrzenie do twórczych działań i rozwoju. Jest absolwentka Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w AST we Wrocławiu, Akademii Teatru Alternatywnego, terapeutką SI, instruktorką Improwizacji Tańca i Symboliki Ciała i Eksperymentalnego Teatru Tańca.
Zabawa w chowanego
20 sierpnia, 11:30–12:30
W teatrze do zasłaniania jest kurtyna. Ale gdyby aktorzy pozostali zasłonięci przez cały czas? W kostiumie schowku. Za przebraniem-zasłoną. Będziemy ukrywać się w olbrzymich tkaninach. Wykorzystamy też wielkie arkusze papieru. Jakie niespodzianki pod nimi schowamy?
Prowadzenie:
Monika Filipowicz – absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przez wiele lat współpracowała z Teatrem Groteska w Krakowie. Animatorka materii nieożywionej i miłośniczka teatru przedmiotu. Często korzysta z jego możliwości podczas własnych eksperymentów artystycznych oraz tworząc spektakle z dziećmi i młodzieżą.