Towarzystwo Przyjaciół Łodzi,
W przeszłości Łódź miała wiele piosenek. Były one najłatwiej dostępną rozrywką, ale także uczyły, zastępowały literaturę i gazetę, wpajały zasady moralne i obywatelskie postawy, przekazywały tradycję z pokolenia na pokolenie, gruntowały nową miejską tożsamość. W ich warstwie słownej i muzycznej, jak w lustrze, dostrzec można dzieje naszego miasta, losy mieszkańców oraz sposób w jaki postrzegali otaczającą ich rzeczywistość. Dzięki tym wartościom dla naszego pokolenia, są cennym źródłem wiedzy historycznej.
„Przegląd Piosenki o Łodzi” od lat cieszy się wśród dzieci i młodzieży szkolnej z Łodzi i okolic, ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem. Stopniowo, nieco archaiczne w treści i formie stare piosenki, uczestnicy zaczęli zastępować kompozycjami pisanymi współcześnie, specjalnie na nasze Przeglądy. W treści piosenek, znaleźć można całą gamę tematów od historycznych po współczesny obraz Łodzi widzianej oczami, także „oczami serca i duszy”, najmłodszych Łodzian. W formie i warstwie muzycznej pełne są nowatorstwa i współcześnie preferowanych trendów.
Te współcześnie pisane piosenki TPŁ sukcesywnie publikuje. Nowe śpiewniki, pt. „Piosenki o Łodzi”, ukazały się w roku 2002 i 2005, pod redakcją Zdzisława Kurmana. W 2008 roku wydana została pierwsza płyta p.t.„Moja Łódź” pod redakcją Elżbiety Wojsy.
W przygotowywaniu repertuaru na nasze Przeglądy, zachęcamy do korzystania z wydawnictw TPŁ, gdyż stanowią one cenne i jedyne w swoim rodzaju źródło łódzkich piosenek, kształtujących, rozwijających i pogłębiających uczuciowe więzi ze swoją „Małą Ojczyzną”.
– W Towarzystwie Przyjaciół Łodzi dostępne są materiały w postaci śpiewników i płyt z piosenkami o Łodzi
Wszystkie zapytania związane z konkursem prosimy kierować na adres: tpl.konkurs.piosenki@onet.eu lub pod nr telefonu 0-502-896-842.
Szczegółowy regulamin konkursu.
W tym roku, patronat medialny nad Przeglądem Piosenki o Łodzi objęły:
Miasto Dzieci, Polskie Radio Łodź i Telewizja TOYA.
23 i 24 kwietnia (piątek i sobota)
godz. 9.00
Szkoła Podstawowa nr 34
Łodzi, ul. Ćwiklińskiej 9.