☰ menu

niedz.
16.03.2014

Z Białą Fabryką w tle – 2014
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza do udziału w konkursie literackim.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które znalazło swoją siedzibę w szlachetnych murach Białej Fabryki Ludwika Geyera, przez ponad 50 lat swojej działalności  kultywuje tradycje włókiennicze naszego miasta we wszelakich możliwych aspektach.

Celem tej edycji konkursu jest zapoznanie młodzieży z pozostawionym przez rodzinę Geyerów, pionierów łódzkiego przemysłu, dziedzictwem w postaci kompleksu architektonicznego, na który składają się zabudowania pofabryczne, budynki mieszkalne i infrastruktura miejska tej części Łodzi. Drugi, równorzędny cel konkursu to zachęcanie młodych ludzi do własnej twórczości, sprawnego i kreatywnego posługiwania się ojczystym językiem. Mamy nadzieję, że wędrówka po „imperium Geyerów” zainspirowana proponowanymi w konkursie zwrotami i określeniami kluczowymi, pozwoli odkryć piękne detale, magiczne miejsca i zaowocuje oryginalnymi pracami literackimi.

Propozycję kierujemy do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Uczestnicy zgłaszają do konkursu opowiadania, których czas i miejsce akcji są dowolne, natomiast w jego treść, w logiczny i uzasadniony sposób, powinny zostać wplecione przynajmniej trzy z podanych poniżej zwrotów lub określeń (tzw. zwroty kluczowe). Mogą one być odmieniane.

zwroty kluczowe:

Biała Fabryka, ulica Piotrkowska 282, ulica Czerwona, ulica Milionowa, Rynek Geyera (plac Reymonta), ulica Zarzewska (Przybyszewskiego), rzeka Jasień, staw na Jasieniu, Park Geyera (Park im. Reymonta), bruk, rynsztok, wieża cisnień, wieża kurzowa, wieża przeciwpożarowa, kotłownia, komin fabryczny, dziedziniec fabryczny, brama wjazdowa, żeliwne krasnale, brama fabryczna, klasycystyczna elewacja, fasada, łaźnia fabryczna, fryzy, gzymsy, konsole, ceglany mur, drewniane stropy, drewniane filary, żeliwne stropy, żeliwne filary, drabiny ewakuacyjne, dworek Ludwika Geyera, willa Roberta Geyera, willa Ryszarda Geyera, willa Eugeniusza Geyera, szkoła fabryczna, tkalnia, przędzalnia, farbiarnia, drukarnia, magiel, bielnik, stołówka zakładowa, kantor, zakładowa siłownia (elektrownia), dzwon fabryczny

Wymienione powyżej „zwroty kluczowe” należy w tekście opowiadania zaznaczyć pogrubioną czcionką.

Nadesłane na konkurs opowiadanie powinno mieć objętość nie większą niż 1 strona maszynopisu włącznie z tytułem (2-3 tys. znaków ze spacjami).
Zgłaszane na konkurs opowiadania muszą być oryginalne, nigdzie wcześniej nie publikowane i nie zgłaszane na podobne konkursy.

Prace można dostarczać do Działu Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi drogą internetową (e-mail: konkurs@muzeumwlokiennictwa.pl).

Przy ocenie prac konkursowych brane będą pod uwagę następujące kryteria:
spełnianie warunków formalnych zawartych w niniejszym regulaminie,
pomysłowość i inwencja autora,
indywidualny styl,
ilość użytych zwrotów kluczowych,
logika zastosowania zwrotów kluczowych (w tym zrozumienie ich znaczenia),
poprawność językowa.

Prace można zgłaszać od 17 lutego do 16 marca 2014 roku.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie kwietnia, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w czasie corocznej imprezy muzealnej „Niedziela u Geyera”.

O przyznaniu nagród zdecyduje jury złożone pracowników merytorycznych CMW oraz polonistów-metodyków z Pracowni Humanistycznej Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

Przewidujemy nagrody rzeczowe – po jednej nagrodzie głównej w kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna oraz po dwa wyróżnienia w tych samych kategoriach. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość innego podziału nagród.

Najlepsze opowiadania będą publikowane na stronie internetowej Centralnego Muzeum Włókiennictwa i w formie ulotek promocyjnych.

Autorką i opiekunką konkursu jest Agnieszka Szygendowska, kustosz w Dziale Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, tel. 42 684 61 15

Wszystkie szczegóły na stronie Muzeum