☰ menu

Koniec lata na Jazdowie – plenerowy piknik dla całej rodziny

koniec lata na jazdowie
sob.-niedz.
27.08-28.08.2016
Sąsiedzki weekend Instytutu Tearalnego im. Zbigniewa Raszewskiego
i Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski“
27 i 28 sierpnia 2016

www.instytut-teatralny.pl, www.csw.art.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ten weekend jest bezpłatny.
Na wydarzenia w CSW obowiazują zapisy: info@csw.art.pl (prosimy o podanie nazwy konkretnego wydarzenia i liczby uczestników)

W ostatni weekend wakacji, 27-28 sierpnia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają na sąsiedzki weekendKoni(e)c lata na Jazdowie. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, a w programie między innymi wspólne otwarte śniadanie, prezentacja najpopularniejszych stałych cykli obu instytucji, atrakcje dla rodzin z dziećmi i indywidualnych dorosłych oraz wieczorny koncert.

Ropocznie się on w sobotę o godzinie 11.00 w Parku między Instytutem Teatralnym a Centrum Sztuki Współczesnej – wspólnym i otwartym dla publiczości wydarzeniem pod tytułem 3 metry wspólnego śniadania, przygotowanym wraz z Qchnią Artystyczną pod kierunkiem foodesignerki Marty Gessler. Tego dnia na swój Dzień Otwarty zaprosi CSW:  wstęp do galerii będzie bezpłatny w godzinach od 12.00 do 22.00, a swój finał będą miały wszystkie letnie cykle: Smykowizje, OdJazdowe Dzieciaki, Plenery Kreatywne oraz Kino Letnie Jazdów, realizowane przez Fundację „Sztuka i Współczesność“ oraz współfinansowane przez m.st. Warszawę.

W ramach ostatnich spotkań z cyklu „Plenery kreatywne“ unikatowe warsztaty malowania desek do deskorolek pt. Jazda po desce, które poprowadzi Hakobo – jeden z pięćdziesięciu najważniejszych plakacistów świata (wg. Johna Forstera), zaś warsztaty Wędrujące miasto, podczas których grupa chętnych osób będzie pracowała nad scenografią do premierowego spektaklu memoopery – poprowadzi Hakobo wraz z Konradem Dworakowskim z Teatru Pinokio w Łodzi.  Wspomniana memoopera będzie miała premierę 17 września tego roku w ramach 59 edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień“. Ponadto w tym dniu zostanie wystawione do oglądania przez jedno z dzieł z kolekcji CSW –Voodoo Africa Grupy Luxus, a wokół niego odbędą się wspólne działania edukacyjno-artystyczne dla dzieci i dorosłych pod hasłem Africa Fun, prowadzone przez Mamadou Dioufai Joannę Rentowską. Atrakcją na pograniczu sportu, relaksu i choreografii będą także warsztaty deskorolkowe dla początkujących dorosłych, prowadzone przez znanego deskorolkarza Piotra Dabova oraz spacer po obiektach małej architektury i sztuki w przestrzeniach Jazdowa, pt. Sztuka, która nie mieści się w pudełku.

W niedzielę zaprasza Instytut Teatralny.  O 10:00 letnia odsłona Spacerownika teatralnego dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych. Autorską wyprawą po teatralnych miejscach Jazdowa, podczas której jej najmłodszym uczestnikom przydadzą się plecaki, notesy, długopisy oraz kawałki kredy, pokierują pedagożki teatru Justyna Czarnota i Joanna Krukowska.  Po południu w kawiarni Instytutu spotkają się przyjaciele i czytelnicy Hanny Baltyn na premierze książki złożonej z jej tekstów zatytułowanej W teatrze lalek. Spotkanie poprowadzi redaktorka tomu Halina Waszkiel. O 17:00 przeniesiemy się do sali teatralnej, gdzie z aktorką Ewą Wiśniewską porozmawia Mike Urbaniak w ramach popularnego cyklu Moja historia.

Wieczorem spektakl z cyklu Mów za siebie, prezentującego twórców, dla których podstawową formą i środowiskiem pracy jest grupa teatralna – Margarete Teatru Kana. Przedstawienie opowiada o zakupie 64 szpulek filmu, należących do przypadkowej osoby, mieszkanki przygranicznego rejonu wschodnich Niemiec. To refleksja na temat rejestracji wspomnień i prywatne śledztwo dotyczące tożsamości osoby, która pozostawiła po sobie ślad na niemej kliszy.

O 21:00 zaprosimy wszystkich na koncert-potańcówkę All Stars Dancing Band. Kapela gra znane numery dansingowe – hity Elvisa Presleya, Paula Anki, Piotra Szczepanika czy Wojciecha Gąsowskiego – ale to, co dla tysięcy zespołów weselnych jest chałturą, podnosi do rangi dzieła sztuki. W skład zespołu wchodzą: znany reżyser teatralny Michał Zadara (gitara), kompozytor i dyrygent Sean Palmer (wokal), jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych Europy Waclaw Zimpel (klarnet), lider kultowego polskiego zespołu Pogodno Jacek Budyń Szymkiewicz(perkusja), muzyk stanowiący podporę najwybitniejszych współczesnych europejskich składów jazzowych Ksawery Wójciński (kontrabas) .

Instytut Teatralny – a konkretnie Bibliotekę, Galerię i Pracownię Dokumentacji Teatru – będzie można także indywidualnie zwiedzić pod okiem przewodników-pracowników IT, w dwóch turach – o 12:00 i 13:00.

 

Koni(e)c lata na Jazdowie jest kontynuacją wydarzenia zapoczątkowanego w 2014 roku przez Instytut Teatralny w związku z 60 rocznicą urodzin Pawła Konica.  Impreza nawiązuje do idei instytucji otwartej na różnorodność, jaką realizował Paweł Konic, kierując Teatrem Małym w Warszawie w latach 1994-2003. Organizując ponad 1200 wydarzeń, uczynił z Teatru Małego miejsce aktywnie towarzyszące współczesnemu teatrowi. Gościły w nim spektakle nie tylko polskie, prezentowały swoje przedstawienia grupy alternatywne i teatry repertuarowe, odbywały się czytania współczesnej dramaturgii, dyskusje, koncerty i wieczory muzyczne, pokazy Teatru Telewizji.

 

Program | 27 sierpnia, sobota, godz. 11.00 – ok. 22.00

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski


godz. 11.00 i 12.00 Wędrujący obraz z cyklu Smykowizje

Senegalski artysta El Hadji Sy maluje swoje obrazy na zaskakujących materiałach takich jak: worki po ryżu czy kawie, papier do pakowania czy też jedwabiu do produkcji latawców. Wybór podłoża jest jego świadomym, znaczącym gestem. Podczas warsztatów sprawdzimy, jak maluje się na rozmaitych, różniących się od siebie fakturą i rozmiarem materiałach.
prowadzenie: Anna Szary

godz. 12.00 Skarby baobabu z cyklu OdJazdowe Dzieciaki

Baobab to symbol Senegalu, kraju, z którego pochodzi El Hadji Sy, artysta, którego wystawa jest prezentowana w CSW. Baobab jest też w krajach afrykańskich miejscem spotkań, w jego cieniu ludzie rozmawiają, wymieniają się wiadomościami, opowiadają bajki i powierzają swoje tajemnice. W trakcie spotkania w cieniu baobabu dzieci wysłuchają bajek i wezmą udział w zabawach kreatywnych.
prowadzenie: Michał Malinowski

godz. 12.00 Jazda po desce z cyklu Plenery kreatywne
Malarstwo na desce? Na przykład temperą, w średniowiecznym stylu? Nie! Tym razem to deskorolka wystąpi w roli głównej. Jednak kółka nie będą nam potrzebne. Zaprojektujemy grafiki na deskach przygotowanych pod deskorolki. Wykorzystamy markery akrylowe i spreje, a w głowach pojawią się szalone pomysły. Wszelkie motywy dozwolone – zainspirujemy się miastem, sztuką ulicy i nie tylko…
Prowadzenie: Jakub Stępień aka Hakobo

 

godz. 12.00 – 19.00 Africa Fun
specjalne akcje edukacyjno-artystyczne dla dzieci i dorosłych wokół dzieła z kolekcji CSW Zamek Ujazdowski. Voodoo Africa to praca znajdująca się w Kolekcji CSW autorstwa Grupy Luxus. Stała się ona artystycznym gestem i podarunkiem wynikającym z czystego idealizmu, będącym efektem działania oddziałującego na rzeczywistość. Asamblaż w kształcie Afryki zbudowany z przywiezionych z Wrocławia obiektów, śmieci, odpadków, przedmiotów znalezionych i gotowych, powstał w wyniku kolektywnej pracy członków grupy. W trakcie działań realizowanych w ramach Końca Lata na Jazdowie publiczność będzie miała okazję do wzięcia udziału w licznych działaniach zorganizowanych wokół tej pracy. W ciągu całego dnia będzie można sprawdzić swoją widzę na temat krajów afrykańskich, odstresować się kolorując afrykańskie wzory, napisać pozdrowienia dla mieszkańców afrykańskiego kontynentu i wylosować wróżbę – afrykańskie przysłowie.
prowadzenie: Joanna Rentowska, Mamadou Diouf

godz. 15.00 Bajki dla dorosłych

Zgodnie z afrykańską tradycją Mamadou Diouf wcieli się w postać griota – opowiadacza bajek i zabawi publiczność opowiadaniami i legendami z morałem. Fantazje i rzeczywistość przeplatające się w bajkach staną się kanwą do stworzenia teatru cieni, tradycyjnego nie tylko dla krajów azjatyckich ale popularnych także w Afryce.
prowadzenie: Mamadou Diouf

godz.
15.00 Mój pierwszy raz | warsztaty deskorolkowe dla osób 16+
Czy zwróciliście kiedykolwiek uwagę na to, że jazda na desce ma wiele wspólnego z tańcem? Sport i sztuka w jednym. Szkółka dla wszystkich, którzy chcą się sprawdzić, przeżyć przygodę i aktywnie spędzić czas w ostatnią wakacyjną sobotę. Super Skate Szkółka Piotra Dabov serdecznie zaprasza na warsztaty jazdy na deskorolce. Mamy deski, kaski i ochraniacze również. Rozpoczniemy od rozgrzewki, gier i zabaw z równowagą, dołożymy trochę teorii i historii, a zakończymy konkretnym „line” czyli sekwencją ewolucji!

prowadzenie: Piotr Dabov


godz. 17.00 Wędrujące miasto
Okolice Zamku Ujazdowskiego obfitują w wiele miejsc, w których odnaleźć i zobaczyć możemy graffiti: np. te niedawno odkryte w przejściu pod Placem na Rozdrożu albo te „legionistyczne” na przęsłach wiaduktu pod Trasą Łazienkowską. Czas, by wspólnie stworzyć graffiti dzisiejsze, nasze, letnie: właśnie tam. To dzięki wspólnym działaniom kreatywnym na przęsłach wiaduktu: niezwykłym memom, które tam wykreujemy, powstanie rodzaj scenografii, która stanie się scenografią spektaklu. Dzięki wspólnym działaniom artystów z uczestnikami warsztatów powstaną wstępne koncepcje scenografii i wizualizacji spektaklu memoopery, którego premiera będzie miała miejsce 17 września 2016 roku w CSW Zamek Ujazdowski w ramach 59. Międzynrodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”
prowadzenie: Konrad Dworakowski i Jakub Stępień aka Hakobo

 

19.00 Sztuka, która nie mieści się w pudełku
Skąd na kamiennych ławach przed Zamkiem napisy? Co to za konstrukcja przed Zamkiem pod szklanym dachem? Dlaczego w parku przed Zamkiem jest miejsce, w którym można krzyczeć i dlaczego do wejścia brodzimy po bruku? Czy wiesz, że w Parku Ujazdowskim miało powstać obserwatorium astronomiczne? Rzeczywiście zbyt wiele rzeczy, aby zmieścić w tak małym pudełku…Centrum Sztuki Współczesnej mieści się w Zamku Ujazdowskim już prawie 30 lat. W czasie tych trzech dekad w murach i poza murami instytucji zrealizowano szereg działań i projektów artystycznych. Pozostałości niektórych nadal są dostępne, ale często nieopisane albo niewidoczne. Czasami już tak nam się opatrzyły, że zapominamy zapytać skąd, po co, dlaczego? W czasie spaceru po terenie Zamku i Parku Ujazdowskiego poznamy te często ciekawe i nietypowe, a czasami zwykle historie, które w sposób pośredni pokazują przebogatą i ciekawą historię CSW. Dowiemy się również o pracach, które były planowane i nie zostały zrealizowane, albo w pewnym momencie zniknęły. Wyprawa niemal detektywistyczna, gdzie przeszłość będzie przeplatać się z teraźniejszością. Spacer po obiektach sztuki współczesnej i małej architektury, ulokowanych w przestrzeniach Jazdowa
prowadzenie: Joanna Tabaka

14.00, 16.00 i 21.00 Spacery po przestrzeniach Zamku Ujazdowskiego
oprowadzania grupowe po przestrzeniach Zamku Ujazdowskiego
prowadzenie: Sara Szostak, Sandra Szmigiel
godz. 14.00, 16.00, 21.00, zbiórka w holu CSW, zapisy liczba miejsc ograniczona
Wchodząc do instytucji najczęściej nie zastanawiamy się, gdzie są pracownicy, który sprawiają, że koło machiny się toczy. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, gdzie mieszczą się i jak wyglądają przestrzenie biurowe CSW? Co kryje się w 4 zamkowych basztach? Czy wiesz, że jedne z drzwi biurowych prowadzą do w pełni funkcjonalnego, umeblowanego mieszkania? W którym miejscu Edward Krasiński zostawił po sobie ślad w postaci swojej niebieskiej taśmy, a gdzie pojawiła się dekoracja inspirowana Henrykiem Stażewskim? Te i inne tajemnice odkryjemy w ramach premierowych spacerów po przestrzeniach Zamku Ujazdowskiego, gdzie to co zazwyczaj ukryte zostanie odsłonięte.

 

21.30, park przed Zamkiem (w przypadku deszczu Kino.LAB)
Dwieście moteli (200 Motels), reż. Tony Palmer, Frank Zappa, USA 1971, 98′ w ramach cykluKino Letnie Jazdów; wstęp wolny

Ringo Star jako Frank Zappa oraz Frank Zappa jako Frank Zappa w filmie, który można określić zarówno jako muzyczną komedię, jak i surrealistyczny dokument. „200 moteli” zapewnia niezapominane wrażenie wszystkim fanom dobrej muzyki oraz lat 70, nie tylko z powodu orgii – innowacyjnych na owe czasy – telewizyjnych efektów specjalnych. Film jest także świadectwem tego, jak wolno starzeje się muzyka, a jak szybko dezaktualizują się media audiowizualne.

 

W tym dniu bilety na wystawy bezpłatne, wstęp w godzinach od 12.00 do 22.00
Więcej informacji i zapisy: info@csw.art.pl lub tel.:+ 48 22 628 12 71 wew. 135,www.csw.art.pl


Program | 28 sierpnia, niedziela, godz. 10.00 – ok. 22.00
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa

godz. 10:00 Spacerownik teatralny dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych
Autorską wyprawą po teatralnych miejscach Jazdowa, podczas której jej najmłodszym uczestnikom przydadzą się plecaki, notesy, długopisy oraz kawałki kredy, pokierują pedagożki teatru Justyna Czarnota i Joanna Krukowska. Spacerowe scenariusze wszystkich „Spacerowników Teatralnych” znajdują się na stronie internetowejwww.spacerownikteatralny.pl. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców.

godz. 12:00 i 13:00 Zwiedzanie Instytutu Teatralnego, zbiórka przy wejściu do Działu Dokumentacji

Zwiedzanie Pracowni Dokumentacji Teatru im. Barbary Krasnodębskiej – największego tematycznego archiwum teatralnego w Polsce, gromadzącego od przeszło 40 lat pamiątki związane ze współczesnym życiem teatralnym, a także Galerii i działającej przy Instytucie Biblioteki. Opowiemy historię powstania Pracowni i Biblioteki, pokażemy, jak wygląda codzienna praca, zaprezentujemy nasze zbiory.

 

godz. 15:30 W teatrze lalek | Spotkanie wokół książki Hanny Baltyn

Hanna Baltyn (1956-2014) – absolwentka pierwszego rocznika Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, tłumaczka, teatrolog, erudytka, niestrudzona obserwatorka i uczestniczka życia teatralnego była także autorką tekstów i recenzji dotyczących teatru lalek. Zostały one zgromadzone w książce „W teatrze lalek” , której premiera – połączona ze spotkaniem z przyjaciółmi i czytelnikami Hanny Baltyn – odbędzie się w Dniu Otwartym IT 28 VIII o godz. 15:30 w kawiarni IT. Spotkanie poprowadzi Halina Waszkiel.

 

godz. 17:00 Moja historia: Ewa Wiśniewska

Opowiem Wam swoją historię. O moim życiu na scenie i w kulisach. O ludziach, którzy mnie otaczali –  moich mistrzach i przyjaciołach. O tym, co mnie ukształtowało i o tym, co zawsze było mi bliskie. Podzielę się z Wami moim życiowym  doświadczeniem, nie skrywając się za żadną maską. To jest dzisiaj moja rola. Tym razem gościem spotkania z cyklu MOJA HISTORIA będzie Ewa Wiśniewska. Prowadzenie – Mike Urbaniak.

 

godz. 19:00 Mów za siebie: Margarete

„Margarete” Teatru Kana opowiada o wynikającym z prostej ciekawości zakupie sześćdziesięciu czterech szpulek filmu, należących do przypadkowej osoby, mieszkanki przygranicznego rejonu wschodnich Niemiec. Fascynacja estetycznym walorem obrazu starej kliszy i sentymentalna podróż do czasu socjalistycznych scenografii inkrustowana jest poznawaniem procesu przetwarzania i ponownego wykorzystania pierwotnego materiału. To refleksja na temat rejestracji wspomnień i prywatne śledztwo dotyczące tożsamości osoby, która pozostawiła po sobie ślad na niemej kliszy.

KONCEPCJA I WYKONANIE: Janek Turkowski

WIDEO: Margarete Ruhbe, Martyna Głowacka, Adam Ptaszyński, Marcin Piątkowski, Janek Turkowski

SCENOGRAFIA: Wiesława Turkowska, Martyna Głowacka, Janek Turkowski

MUZYKA: Roger Anklam, Przemek Radar Olszewski

TŁUMACZENIE: Jeannette Boettcher, Marcin Piątkowski, Andrzej Wojtasik

MANAGER: Iwona Nowacka

Czas trwania: 55 min

 

godz. 21:00 All Stars Dansing Band | koncert/potańcówka

Co się dzieje, kiedy niezwykli artyści grają zwykłą muzykę? All Stars Dansing Band gra znane numery dansingowe – hity Elvisa, Paula Anki, Piotra Szczepanika czy Wojciecha Gąssowskiego – ale to, co dla tysięcy zespołów weselnych jest chałturą, All Stars Dansing Band podnosi do rangi dzieła sztuki. Liderem i gitarzystą zespołu jest reżyser Michał Zadara, laureat Paszportu “Polityki”, reżyser pierwszych w historii, pełnych 13-godzinnych “Dziadów” bez skrótów. Wokalistą grupy jest Sean Palmer, kompozytor i dyrygent, twórca eksperymentalnego chóru GreBadanie, artysta rezydent Muzeum Polin. Na klarnecie gra Waclaw Zimpel, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych Europy, lider licznych zespołów grających współczesny jazz. Na perkusji Jacek Budyń Szymkiewicz, lider kultowego polskiego zespołu Pogodno, kompozytora muzyki teatralnej. A na kontrabasie – Ksawery Wójciński, muzyk stanowiący podporę najwybitniejszych współczesnych europejskich składów jazzowych. Ci artyści zebrali się, by zagrać piosenki, które można usłyszeć na weselach, nie po to, by je parodiować, ani żeby je zremiksować – tylko po to, by usłyszeć ich dziwne piękno. Chcą je grać bez ironii, tak pięknie jak tylko potrafią. A że są to głównie wybitni muzycy (tylko lider zespołu jest amatorem), to piękno bywa zaskakujące i porywa słuchaczy w nieoczekiwane obszary emocji. All Stars Dansing Band gra rzadko, występuje w Warszawie od pięciu lat i gromadzi wierną, wielopokoleniową publiczność. “Na nasze dansingi w Parku Saskim przychodzili emeryci, by po porostu potańczyć do muzyki im znanej – wspomina Michał Zadra. – Przychodzili hipsterzy, którzy w naszym braku ironii widzą szczyt ironii oraz poważni słuchacze, którzy chcieli usłyszeć wybitnych muzyków w zupełnie innym kontekście. Raz na koncert w klubie nikt nie przyszedł. To znaczy prawie nikt – na widowni był tylko Krzysztof Knittel, legendarny kompozytor, Krzysztof Sadowski, szef Jazz Jamboree, wspaniały jazzman, oraz reżyserka Barbara Wysocka. Koniec. To była najbardziej wyrafinowana widownia na świecie”. All Stars Dansing Band ostatnio grał w Kebabie Aden dla klientów oraz na targach sztuki dla marszandów. Wielkim sukcesem był występ na pokazie Gosi Baczyńskiej, gdzie nikt – z Gosią Baczyńską włącznie – nie zorientował się, że to nie jest zupełnie normalny zespół weselny ściągnięty z Siedlec.

Program „Lato na Jazdowie” jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa

Exit mobile version