Celem projektu realizowanego w ramach inicjatywy społecznej „Warto być za!" jest przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku, u których występuje dodatkowa niepełnosprawność – Całościowe Zaburzenia Rozwoju (CZR), tj. autyzm, czy Zespół Aspergera. Działania projektu polegają na objęciu dzieci i młodzieży kompleksowymi programami terapeutyczno-edukacyjnymi, realizacji cyklu szkoleń i działań superwizyjnych dla kadry pedagogicznej zajmującej się dziećmi z dysfunkcjami wzroku, opublikowaniu i upowszechnieniu raportu na temat wypracowanych metod pracy z ta grupą osób niepełnosprawnych.
W programie konferencji jest m.in. prezentacja postępów realizacji projektu oraz panel dyskusyjny na temat sytuacji tej grupy osób niepełnosprawnych. Do udziału panelu zaproszono przedstawicieli PFRON, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz realizatorów projektu.
Podczas spotkania zaprezentowany zostanie także wyjątkowy film zrealizowany w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach oraz w Fundacji SYNAPSIS przedstawiający m.in. problemy niewidomych osób z autyzmem oraz sposoby poszukiwania dla nich pomocy (ZOBACZ TRAILER).
Konferencje zakończy koncert niewidomego młodzieńca z autyzmem Maksymiliana Chlewińskiego. Wyjątkowy talent i pasja Maksa w grze na pianinie zaprowadziły go m.in. na scenę Carnegie Hall. Po oficjalnej części spotkania goście będą mogli wziąć udział w niecodziennych warsztatach pozwalających wczuć się i zrozumieć świat niewidomych osób z autyzmem.
Istnieje jeszcze możliwość wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Deklaracje uczestnictwa w konferencji należy przesyłać na adres a.sztajerwald@synapsis.waw.pl najpóźniej do 18 czerwca do godziny 17.00.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym, które powodujące trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Eksperci podkreślają, że jest to najczęściej występujące zaburzenie rozwojowe – pojawia się dziś u co 150 dziecka. ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden największych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.