☰ menu

Konferencja Fundacji SYNAPSIS

pt.
15.11.2013

Swój udział w konferencji potwierdziło już ponad 600 osób. Rejestracja trwa do 12 listopada.

 

Zaburzenia ze spektrum autyzmu występują coraz częściej. Dotyczą zarówno małych dzieci, jak też tych nieco starszych, młodzieży i dorosłych. Ich podstawowe problemy to trudności w zakresie komunikowania się oraz kontaktu z innymi. U części z nich te problemy są bardzo mocno nasilone. Tegoroczna Konferencja szkoleniowa Fundacji SYNAPSIS będzie dotyczyć zagadnień związanych z wypracowywaniem pomocy tym osobom z zaburzeniami spektrum autyzmu, które mają trudności w posługiwaniu się mową, wymagają stosowania różnorodnych form porozumiewania się, którym trudno nawiązywać jest relacje z toczeniem.

 

– Zapraszamy terapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów, nauczycieli szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych, pracowników centrów pomocy rodzinie i ośrodków pomocy społecznej oraz oczywiście rodziców osób z autyzmem w różnym wieku o różnym poziomie głębokości zaburzeń – mówi Maria Wroniszewska opiekun merytoryczny konferencji.

 

Prelegentami tegorocznej konferencji będą specjaliści z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, którzy w swojej pracy koncentrują się na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, wykorzystują alternatywne metody komunikowania się włączając w to nowe technologie, a dla których budowanie relacji z osobą z autyzmem jest podstawową zasadą pracy.

 

Pierwszego dnia w zakresie metody Intensive Interaction będą szkolić Janet Gurney oraz Dave Hewett. Oboje mają wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami ze spektrum autyzmu. Podejście Intensive Interaction wykorzystują dla uczenia osób z głębokimi trudnościami w uczeniu się, w tym także osób z autyzmem. Podzielą się z nami wiedzą jak budować podstawy kontaktu, komunikacji, uwagi i jak motywować do nauki tych umiejętności dzieci, młodzież i dorosłe osoby z autyzmem. Prowadzili badania dotyczące skuteczności metody Intensive Interaction i są autorami publikacji na ten temat.

 

Drugiego dnia przed południem o podejściu Attention Autism będzie opowiadać Gina Davies – terapeutka mowy i języka. Jak sama mówi o sobie, stara się uczynić terapię mowy bardziej dostępną i zrozumiałą dla rodziców i innych specjalistów. Jej celem jest sprawienie, aby osoby z autyzmem miały motywację i angażowały się w proces terapii, który wcale nie musi być żmudny i nudny, a który powinien być pełen zabawy i aktywności, które sprawiają przyjemność.

 

W sobotę na konferencji wystąpi Angel Hortiguela Llamo z hiszpańskiej organizacji Autismo Burgos, który opowie o praktycznym zastosowaniu nowych technologii w komunikowaniu się osób z autyzmem. Angel przedstawi dwie bezpłatne aplikacje wspomagające osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w komunikacji. Więcej informacji o prelegentach: http://bit.ly/HnCQ1A

 

– Jak co roku uczestnicy konferencji Fundacji SYNAPSIS będą mogli zapoznać się także z bogatą ofertą publikacji, materiałów edukacyjnych, terapeutycznych i technologii wspierających osoby z autyzmem w komunikowaniu się – informuje Agnieszka Fedejko z Fundacji SYNAPSIS. Więcej informacji o wystawcach: http://bit.ly/1deA38n

 

Przedstawiane podczas konferencji metody mogą być z sukcesem stosowane przez specjalistów wspierających osoby z innymi niepełnosprawnościami niż zaburzenia ze spektrum autyzmu (np. między innymi z niedosłuchem, porażeniem mózgowym, z problemami neurologicznymi). Dlatego zachęcamy Państwa do poinformowania o konferencji osób pracujących z osobami niepełnosprawnymi, doświadczającymi szczególnych trudności w komunikacji. Strona wydarzenia na Facebooku: http://on.fb.me/1ip40At

Exit mobile version