☰ menu

"Pieśni Bałkanów"

Projekt międzykulturowy
Olga Mieleszczuk i Branko Tadić
koncert na dwa głosy i dwa akordeony

22 stycznia, sobota, godz. 18.00

Wstęp wolny.

Obok znanych "hitów" bałkańskiego folkloru, sięgają po pieśni archaiczne
i zapomniane, a także utwory instrumentalne.
Projekt miał swoją premierę w sierpniu tego roku na festiwalu "Karpackie Klimaty" w Krośnie, gdzie został bardzo gorąco przyjęty.

Branko Tadić
Wykonawca i nauczyciel tradycyjnej muzyki bałkańskiej, śpiewak i akordeonista. Jeden
z założycieli zespołu "Srpska Arhaika", dyrektor chóru cerkiewnego oraz nauczyciel śpiewu
w Akademii Muzyki Tradycyjnej w Belgradzie.
Poznawał tajniki śpiewu tradycyjnego w swych własnych tradycjach rodzinnych, ucząc się od rodziców i krewnych. Do dziś ten sposób przekazu tradycji śpiewaczych uważa za kluczowy dla własnego stylu pracy nad archaicznym repertuarem, w którym najważniejsze jest dla niego odtworzenie i przechowywanie oryginalnego, dawnego stylu wykonawczego.
Od kilku lat współpracuje z Fundacją Rozdroże w Lublinie, prowadząc letnie warsztaty tradycyjnego śpiewu serbskiego.

Olga Mieleszczuk
Artystka o wieloetnicznej duszy, wykonuje z towarzyszeniem akordeonu pieśni tradycji bałkańskiej, żydowskiej i wschodnioeuropejskiej. Inicjatorka muzycznych projektów międzykulturowych, takich jak: "Głosy Karpat", "Śladami chasydów" z izraelskim performerem Mendy Cahanem, czy obecnie "Pieśni Bałkanów" z serbskim pieśniarzem Branko Tadićem.
Podróżuje po Europie i Bliskim Wschodzie zbierając pieśni i dzieląc się swa muzyczną pasją.