Takim tematem niewątpliwie jest śmierć. „Pod-grzybek" Marty Guśniowskiej to tekst o przemijalności ludzkiego życia, który pozwala mówić „o śmierci bez przesady" – w sposób pełen dowcipu, delikatności i wrażliwości. Pomaga oswoić lęk dzięki uzdrawiającej mocy śmiechu. Wesoła menażeria zwierzęcych postaci wykreowanych przez autorkę oraz absurdalny humor sytuacyjny i słowny sprawiają, że o sprawach ostatecznych mówi się tu niejako mimochodem, przy okazji wesołej zabawy. „Pod-grzybek" to także opowieść o tym, że wszystko ma w życiu swój czas, że trzeba brać odpowiedzialność za swoje czyny a życie jest podróżą, która ma swój kres i warto spędzić ją w gronie przyjaciół. A śmierć? Cóż… kiedyś ją niewątpliwie spotkamy, ale „kto ile zdążył, tego mu cofnąć nie może". Przyjdźcie zajrzeć w zaświaty i zobaczyć, jak wygląda Pani Śmierć w naszej bajce. Nie ma się czego bać!
Karolina Maciejaszek
„Pod-Grzybek" Marty Guśniowskiej w reżyserii Karoliny Maciejaszek to metaforyczna opowieść o dwóch lisach – Starym i Małym, które trafiają do Lisiego Nieba. Sztuka w sposób niezwykle zabawny, a zarazem głęboki i mądry opowiada o sprawach najważniejszych: o miłości, przyjaźni, poświęceniu i przemijaniu; z urzekającą pogodą i naturalnością wyjaśnia, że na wszystko w życiu przychodzi właściwy czas. Nawet na śmierć. Z błyskotliwych dialogów i prześmiesznych sytuacji wypływa subtelna refleksja i mądre spojrzenie na świat. „Pod-grzybek" udowadnia, że w rozmowach z najmłodszymi nie muszą istnieć żadne tabu, że za pomocą ciepłego, mądrego humoru można obłaskawić nawet temat tak trudny, jak utrata kogoś najbliższego. Marta Guśniowska jest jedną z najciekawszych autorek sztuk dla dzieci ostatniego dziesięciolecia. Z wykształcenia filozof (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), z zamiłowania dramatopisarka, z zawodu dramaturg Białostockiego Teatru Lalek. Wielokrotna laureatka Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, oraz ministerialnego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Pisarstwo Marty Guśniowskiej to zarazem baśń i teatr absurdu, a zawsze teatr fantazji, metafory, paraboli. Mówi się, że Jej sztuki należałoby sprzedawać w aptekach jako lekarstwo na depresję i odtrutkę na zło świata.
Beata Dąbrowiecka-Wilczok
Karolina Maciejaszek jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserii w warszawskiej Akademii Teatralnej. Pracowała jako asystent reżysera przy spektaklach Jerzego Jarockiego ("Trzeci akt" według "Szewców" St.I. Witkiewicza – dyplom w krakowskiej PWST), Pawła Miśkiewicza ("Alina na zachód" Dirka Dobbrowa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie) i Waldemara Krzystka (Teatr TV). Debiutowała spektaklem "Woyzeck" Georga Buchnera na Scenie Margines Teatru Jaracza w Olsztynie. Zrealizowała również spektakl warsztatowy na podstawie "Królowej śniegu" H.Ch. Andersena w Teatrze Montownia w Warszawie (w ramach przeglądu "Pracownia reżyserii"), projekt "Nie-boska komedia. Powidoki" według dramatu Zygmunta Krasińskiego w ramach festiwalu Odkryte/Zakryte w warszawskim Teatrze Dramatycznym a ostatnio "Mroczną grę albo historie dla chłopców" Carlosa Murillo w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze.
Marta Guśniowska, POD-GRZYBEK.
Scenografia: Tomasz Brzeziński
Kostiumy: Anna Chadaj
Ruch sceniczny i opracowanie muzyczne: Izabela Chlewińska
Animacje: Bartosz Bąk i Agnieszka Brzezińska
Inspicjent / sufler: Jacek Tomaszewski
Obsada:
Jeż, Lisica w niebie, Mała Lisiczka: Anna Konieczna
Kura, Lisica w niebie: Danuta Lewandowska
Kura, Lisica w niebie: Jolanta Niestrój – Malisz
Śmierć: Joanna Romaniak
Kura, Pies, Dziadek Lis: Marian Kierycz
Mały Lis: Andrzej Kroczyński
Kłusownik, Jeleń, Przewoźnik, Kelner Lis w niebie: Krzysztof Urbanowicz
Stary Lis: Marian Wiśniewski
Kura (dubler): Jacek Tomaszewski
19.04, Piątek, godz. 09:00 i 11:00
Bilety: ulgowy 15zł. opieka grup zorganizowanych 1zł.