☰ menu

Koncert, gry, warsztaty i degustacja potraw – sąsiedzki podwieczorek w IKM

lampiony_makrama3 instytut kultury miejskiej gdańsk
pt.
03.06.2016

Instytut Kultury Miejskiej, jeden z organizatorów Gdańskich Dni Sąsiadów, co roku zaprasza do swojej sieni na sąsiedzkie, nieformalne spotkanie przy kawie, herbacie i popisowych potrawach pracowników i pracowniczek IKM. Dodatkowo w programie warsztaty marynowania suszonych pomidorów, oliwek, fety czy czosnku z Judytą Warzechą z Kolektywu Samo Dobro, tworzenia lampionów metodą makramową, które poprowadzi Gosia Kulczycka z Pracowni Phenomeno, Five o’clock – strefa gier i zabaw w języku angielskim prowadzona przez Leader School w Gdańsku i koncert Jacka Kuleszy „Smaczne granie”.

Szczegółowy opis programu:

1. Warsztaty Przygotuj swój własny słoiczek. Prowadzenie: Judyta Warzecha z Kolektywu Samo Dobro.

Będziemy marynować suszone pomidory, oliwki, ser feta i czosnek w oliwie i ziołach.

Kolektyw Samo Dobro organizuje wegańskie Spóźnione Śniadania w Gdańsku. Prowadzi warsztaty zdrowego odżywiania dla dorosłych i dzieci.

2. Warsztaty tworzenia lampionów. Prowadzenie: Gosia Kulczycka, Pracownia Phenomeno

Podczas warsztatów osoby uczestniczące poznają technikę oplatania i mocowania lampionów metodą makramową oraz mocowania przy użyciu drutów. Lampiony mogą być wykorzystywane do ozdobienia balkonu, tarasu, ogrodu, ale także mogą służyć wewnątrz pomieszczeń. Metodę oplatania można wykorzystać do montażu wiszących donic czy koszy. Do wykonania lampionów użyjemy słoików jako bazy, sznurków, włóczek, elementów tekstylnych oraz wszelkiego rodzaju dodatków, szkiełek, piórek czy koralików. Lampiony mogą być częściowo wypełnione, kamykami, piaskiem żeby stabilizować świeczkę i uniknąć zacieków z wosku. Gotowy lampion można przerobić na klosz lampy elektrycznej.

Prosimy o przyniesienie słoików do wykorzystania na lampiony.

Gosia Kulczycka – prowadzi pracownię Plastyczną Phenomeno w podopolskiej wsi Ochodze. Trenerka rękodzieła wszelakiego, zajmuje się min. ceramiką, papieroplastyką, jubilerstwem i upcyklingiem. Chętnie tworzy coś z niczego, uwielbia udowadniać, że każda osoba może tworzyć i czerpać z tego satysfakcję.  Chętna do pracy z każdą grupą, od przedszkola po areszty.  Prezeska Stowarzyszenia Manufaktura Inicjatyw Różnorodnych, aktywistka i działaczka społeczna.

3. „Smaczne granie” Jacek Kulesza

Przepis: zaproś Jacka Kuleszę, pozwól śpiewać cicho i odrobinę głośniej, można pozwolić czasem krzyknąć, dodaj szczyptę gitary (może być akustyczna), wymieszaj w niskiej Walizie brzmień, wymiksuj mikrofony, dołóż dwa do trzech kilo watów, rozkręć i rozgrzej do czerwoności, obserwuj przez około półtorej godziny.

Jak spożywać? Z uśmiechem wdychaj atmosferę, smakuj z łapczywie wszystkimi zmysłami, nie dodawaj niczego, bo idealny smak i tak będzie się utrzymywał przez, około dwa do siedmiu tygodni. Smacznego!

Jacek Kulesza: Zawód: artysta-muzyk. Wzrost: średni, wystający. Sylwetka: wyprostowana. Włosy: długie, spięte w kitek, tzw. kok (w przeciwieństwie do zdjęcia). Okulary: widziany w modelu przeciwsłonecznym niebieskim. Uśmiech: szczery, częsty, górnowargowy (diastema). Zarost: broda lub wąsy.

Zespoły, kolaboracje, partnerstwa scenicznie: obecnie pełna samowystarczalność. Widywany w towarzystwie: Manu Chao, Stanisława Soyki, Dezertera i Katy Carr, gitary, tamburyna oraz dwóch walizek dalekobieżnych. Tymon Tymański napisał o nim, że to jedyny muzyk, który zagrał publiczny koncert dla samego siebie. Występował, nagrywał i rezygnował ze współpracy z Homosapiens, Von Zeit i Lachowiczem. Jako projekt Jacek Kulesza Trio dał ponad 300 występów w Polsce i zagranicą. Wiele klipów na Youtube! Po dłuższej nieobecności, Jacek Kulesza powraca w 2016 r.

4. Five o’clock – strefa gier i zabaw w języku angielskim. Prowadzenie: Leader School Gdańsk

Zapraszamy do wspólnej zabawy dzieci i rodziców. Dla maluchów przygotujemy Play&learn zone, gdzie będziemy bawić się w języku angielskim. Starsze dzieci zapraszamy do wspólnej gry w planszówki w rozmiarze XXL. Na dorosłych czekają ekspresowe gry językowe, które będą świetną okazją do przetestowania swojego angielskiego i rozszerzenia słownictwa z zakresu kulinariów. Dla chętnych osób możliwość wzięcia udziału w konkursie i wygrania atrakcyjnych nagród.

Leader School mieści się w Gdańsku Wrzeszczu. Oferuje zajęcia dla uczniów i uczennic we wszystkich przedziałach wiekowych. Podczas zajęć kładziemy nacisk na mówienie, dzięki czemu nasi kursanci i kursantki, w miłej atmosferze przełamują bariery mówienia. Szkoła działa od 2010 r. Leader School Gdańsk, oprócz prowadzenia regularnych zajęć, angażuje się w inicjatywy społeczne i edukacyjne, m.in. organizując Gdańskie Dni Sąsiadów w Gdańsku Wrzeszczu – zapraszamy na Wysepkę vis a vis Galerii Bałtyckiej 11 czerwca od godziny 12.00. Więcej informacji: www.gdansk.leaderschool.pl

5. Degustacja potraw z Sąsiedzkiej książki kucharskiej – miłośniczki i miłośnicy gotowania

W 2016 roku po raz pierwszy, Gdańskim Dniom Sąsiadów, towarzyszy wydawnictwo – Sąsiedzka książka kucharska. Publikacja liczy 144 strony, zawiera prawie 90 przepisów nadesłanych przez uczestników i uczestniczki Gdańskich Dni Sąsiadów. Wśród przepisów znajdują się m.in. porady jak zrobić: sałatę ze świeżego szpinaku z daktylami i migdałami, błyskawiczną zupę z pora, falafele czyli kotleciki z ciecierzycy, makaron Shreka w sosie śmietanowym z chilli i z sercem (wbrew pozorom wegetariański), a także desery: tartaletki migdałowe z czereśniami, ciasto marchewkowe, kefirowe czy z lawendą. Poprosiliśmy autorki i autorów książki o przyniesienie potraw z książki na Podwieczorek Sąsiedzki.

Gdańskie Dni Sąsiadów, 27.05 – 30.06 2016

Więcej informacji: www.gdansk.dnisasiadow.pl, https://www.facebook.com/GdanskieDniSasiadow/

Exit mobile version