☰ menu

Koncert familijny „Dialogi z muzyką” – Festiwal „Chopin i Jego Europa”

Koncert familijny Dialogi z muzyką - Festiwal Chopin i Jego Europa
niedz.
23.08.2020
W ramach Festiwalu „Chopin i Jego Europa”
zapraszamy na

Koncert familijny „Dialogi z muzyką”

23.08.2020 r. godz. 12:00 Sala Kameralna Filharmonii Narodowej

Wykonawcy:

Cristina Esclapez – fortepiany historyczne
Lorenzo Coppola – klarnety historyczne

Prowadzący:

Paweł Siechowicz – słowo o muzyce

Cristina Esclapez i Lorenzo Coppola znani są ze współpracy w ramach Ensamble Dialoghi, który za cel swojej działalności obrał przełamywanie niewidzialnej bariery dzielącej niekiedy muzyków i słuchaczy na salach koncertowych. Artyści zapraszają publiczność do dialogu nie tylko wykonywaną przez siebie muzyką, ale także gestami i mimiką, sprawiając, że wykonywane przez nich utwory odsłaniają swoje walory teatralne, a nieposługujący się słowami język muzyki staje się bardziej zrozumiały. Podczas koncertu poznamy zasady tej dającej niezwykłą radość gry. Podążymy za teatralnymi gestami muzyki i przysłuchamy się uważnie prowadzonej przez klarnet melodii, zastanawiając się, czy aby nie naśladuje ona ludzkiej mowy. Co może nam powiedzieć muzyka pieśni, kiedy odrywa się od słów i zamiast śpiewaka jej melodię podejmuje klarnet? Muzycy pokażą nam fragmenty utworów, w których szczególnie wyraźnie słychać, jak rozmawiają ze sobą dźwiękami swoich instrumentów, a wreszcie także odpowiedzą na pytania obecnych na koncercie dzieci. Kiedy z bagażem tych doświadczeń wysłuchamy wspaniałej Sonaty f-moll Johannesa Brahmsa, będziemy mieć szansę na podjęcie prawdziwego dialogu z muzyką, w którym słuchacze są dla muzyków równoprawnymi partnerami. Klarnecista Lorenzo Coppola zaprezentuje także bogatą kolekcję swoich klarnetów historycznych, wśród których szczególne miejsce zajmuje wyjątkowy instrument znany pod wdzięczną nazwą „clarinetto d’amore”. Cristina Esclapez zagra z kolei na fortepianach historycznych z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Program koncertu:

Józef Haydn, Sonata C-dur Hob XVI:48, cz. 2 Andante con espressione

Franz Anton Hoffmeister, Sonata A-dur na clarinetto d’amore i fortepian, cz. 3 Allegretto

Karol Kurpiński, Koncert na klarnet i orkiestrę w opracowaniu Józefa Madei na klarnet i fortepian

Franz Schubert, Gute Nacht z cyklu Winterreise w opracowaniu Carla Bärmanna na klarnet i fortepian

Robert Schumann, Fantasiestücke Op.73 na klarnet i fortepian, nr 1: Zart und mit Ausdruck

Johannes Brahms, Sonata f-moll op. 120 nr 1 na klarnet i fortepian

Bilety dostępne na stronie: http://www.bilety.nifc.pl