☰ menu

Komiksowa wystawa w Narodowym Banku Polskim

pon.-pt.
19.01-27.02.2015

Historia ewakuacji 79,5 ton polskiego złota podczas II wojny światowej to nieomal gotowy materiał na scenariusz filmu sensacyjnego. Filmu, który od początku do końca trzymałby widzów w napięciu. We wrześniu 1939 roku, w tajemnicy przez Niemcami, ładunek cennego kruszcu opuścił terytorium Polski i trafił do Rumunii. Był to jednak dopiero początek jego wojennej odysei. W ciągu kilku lat polskie złoto przemierzyło aż cztery kontynenty.

Wojenne losy polskiego złota poznajemy dzięki opowieści ujętej w komiksowej formule oraz unikalnym dokumentom i zdjęciom archiwalnym. Większość z nich jest publicznie prezentowana po raz pierwszy. Opowieść o wojennych losach polskiego złota podzielona została na kilkanaście kluczowych etapów. Zwiedzający towarzyszą staraniom o zapewnienie bezpieczeństwa skarbu narodowego od 1939 roku. Uczestniczą w przeprawie przez granicę w Śniatyniu, podróży przez Rumunię – w której schroniło się również wielu uchodźców z Polski – Turcję, Syrię, Liban aż do Francji. Następnie są świadkami utraty kontroli nad polskim złotem i prób jej odzyskania. Towarzyszą prawnikom na sali sądowej w Nowym Jorku i negocjacjom prowadzonym z przedstawicielami Banku Francji. Mogą odetchnąć z ulgą dopiero wtedy, gdy złoto ponownie trafia w ręce Banku Polskiego SA i zostaje bezpiecznie ewakuowane do USA, Wielkiej Brytanii i Kanady. Opowieść kończy się u schyłku lat 40. kiedy Polska sprowadza z Rumunii pozostałe tam trzy tony kruszcu. Dzięki tym zabiegom rząd zdobywa środki m.in. wspierające powojenną odbudowę kraju.

Wystawa „Wojenne losy polskiego złota" będzie otwarta dla zwiedzających do 27 lutego 2015 roku od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 19:00.

Exit mobile version