☰ menu

Kod Krakowa – wielki turniej gry planszowej

KOd Krakowa - wielki turniej gry planszowej
sob.
16.11.2019
Już w najbliższą sobotę, 16 listopada, o godz. 12.00 w Artetece (ul. Rajska 12, wejście od Szujskiego) rozpocznie się wielki turniej nowej gry planszowej Kod Krakowa.

Udział w turnieju jest bezpłatny, jedynie, ze względów organizacyjnych, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału pod adresem: turniej@bookowydom.pl.

Więcej informacji o grze, na zintegrowanej z nią platformie wiedzy www.kodkrakowa.pl

O grze
Edukacyjna gra strategiczna polega na odkrywaniu (poprzez dokładanie, na zasadzie puzzli) kolejnych dzielnic Krakowa. W każdej dzielnicy gracze mają możliwość zdobycia żetonów miejsc. Są to miejsca oczywiste, takie jak Wawel czy Uniwersytet Jagielloński, ale też mniej znane, jak choćby prehistoryczny głaz Rapa Kiwi, dom cechu rzeźników, czy kopalnie siarki.
Każde z wybranych miejsc związane jest z dwoma z sześciu funkcjonującymi w grze „Aspektami” życia w Krakowie. Są to: czas wolny, historia, sztuka, nauka, życie duchowe i praca. W grze pomagają karty krakowskich wydarzeń (dorocznych lub jednorazowych – historycznych), natomiast przeszkadzają rozmaite blokady, jakie gracze mogą sobie nawzajem wstawiać.

Jak się przygotować do turnieju?
Jest to gra strategiczna, a więc większe szanse mają osoby, które wcześniej zagrają i opracują własną metodę. Gry nie można kupić, ale bez problemu można do niej dotrzeć w Artetece (wydzielono specjalną przestrzeń, w której można zagrać), w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej na ul. Focha i w wybranych filiach Biblioteki Kraków. Grą dysponują również nauczyciele, bibliotekarze i opiekunowie młodzieży, którzy wzięli udział w dotyczących jej szkoleniach. To około 200 osób – warto ich poszukać.

Projekt realizowany jest przez fundację Bookowy Dom, w ramach mecenatu Miasta Krakowa (program: wzbogacenie oferty kulturalnej Miasta). Mechanikę gry opracował ceniony projektant Wojciech Rzadek, a ilustracje wykonała krakowska artystka Monika Mucha.
Elementy gry (kafelki, żetony), za pomocą QR kodów odsyłają do platformy wiedzy, przygotowanej pod opieką merytoryczną dra Tomasza Majkowskiego z Wydziału Polonistyki UJ i dra Marcina Jarząbka z Wydziału Historii UJ. Projekt objęty jest patronatem honorowym Polskiego Towarzystwa Historycznego, Oddział w Krakowie.

Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie mieszkańców, zwłaszcza tych mieszkających na odległych osiedlach, przeszłością i teraźniejszością miasta. Liczymy na to, że poprzez zabawę, jakiej dostarczy gra, młodzi ludzie dowiedzą się sporo o interesujących miejscach w mieście i być może sami odkryją wiele nowych, wartych zainteresowania obiektów.

Exit mobile version