☰ menu

Kobieta wczoraj i dziś – wystawa w CMW

pt.
26.09.2014

 

Kobieta wczoraj i dziś


Wernisaż wystawy: 9 września 2014 o godz. 13.00.
 
Wystawa z cyklu „Z wizytą w Muzeum”, organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Haftu "Kanwa" w Łodzi.

Wystawa czynna do 26 października 2014.
  
…”Być kobietą, być kobietą – marzę ciągle (…) mieć z pół kilo biżuterii, kapelusze takie duże i od stałych wielbicieli wciąż dostawać listy, róże…”
 
Słowa piosenki Alicji Majewskiej trafnie ujmują sens tematu, który podjęły w swoich artystycznych pracach autorki wystawy „Kobieta wczoraj i dziś”, w haftach i koronkach ukazały świat kobiet. To, co lubią, co je interesuje, to, co chciałyby mieć lub dać od siebie innym. Wystawa jest pokazem prac dwóch środowisk twórczych, spotkaniem, na którym dialog o kobiecie podjęty został w formie dość wyrafinowanej i subtelnej. Walory artystyczne, technika wykonania są na najwyższym poziomie. Wystawa bardzo interesująca i mam nadzieję, że spotka się z ciepły przyjęciem.
 
Od wielu lat, na odbywających się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ogólnopolskich wystawach haftu „Złota Igła”, „Inspirujemy kolorem” i rękodzieła artystycznego „Z nici Ariadny” są prezentowane hafty i koronki twórczyń z krakowskiego i łódzkiego stowarzyszenia. Cieszy fakt, że muzealne prezentacje są dobrym zaczynem dla budowania współpracy i wymiany doświadczeń. Gratulacje, bądźcie niestrudzone w pomysłach i realizujcie się twórczo.
 
Kurator wystawy: Barbara Bator
 
Swoje prace na wystawie prezentują:
Stowarzyszenie Miłośników Haftu „Kanwa” w Łodzi

 
Powstało w 2001 roku, jego siedzibą jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. „Kanwa” ma rangę ogólnopolskiego stowarzyszenia, które skupia miłośników ręcznych robótek z różnych regionów Polski. Ma w swoim dorobku szereg bardzo interesujących wystaw; podsumowaniem działalności stowarzyszenia była wystawa „Z Kanwą przez 10-lecie” w 2012 roku. W gronie członków są laureatki prestiżowej nagrody „Złota Igła” przyznawanej na ogólnopolskiej wystawie haftu krzyżykowego: Jolanta Liotka w 2008 roku i Aleksandra Piotrowska w 2011 roku. Stowarzyszenie prowadzi aktywne działania edukacyjne i warsztatowe.
 
 oraz, gościnnie, Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art z Krakowa
 
Powstało w 2005 roku przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie, korzenie sięgają Klubu Hafciarskiego działającego od 1993 roku przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego z siedzibą w Muzeum Etnograficznym. Stowarzyszenie skupia przedstawicieli różnych pokoleń, środowisk i zawodów, których łączy zamiłowanie do rękodzieła. Motywem jest tradycja i współczesność, a także pielęgnowanie tradycji przodków oraz krzewienie kultury ludowej. Stowarzyszenie prowadzi aktywną działalność wystawienniczą i edukacyjną. Liczne prezentacje i pokazy wykonywania haftów i koronek znakomicie promuje rękodzieło ludowe i artystyczne.
 
 

Exit mobile version