☰ menu

Klasycy Animacji ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie – Rzeszów

czw.-niedz.
15.05-31.08.2014

Od 15 maja w Muzeum można obejrzeć niezwykłą wystawę czasową „Klasycy animacji ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie" prezentującą twórczość Studia.

Zostaną na niej zaprezentowane  znane postaci z popularnych animacji i najstarszych seriali dla dzieci takich jak: „Jacek Śpioszek", „Wędrówki Pyzy", „Przygody Koziołka Matołka", „Gucio i Cezar", „Pomysłowy Dobromir", „Tajemnice Wiklinowej Zatoki", „Kochajmy Straszydła" oraz wielu innych.  Liczne projekty, szkice, oryginalne celuloidy- kadry filmowe, scenopisy i recepty animacyjne oraz plakaty przeniosą nas w świat klasycznej animacji i odsłonią arkana twórczości Studia Filmowego.

Studio Miniatur Filmowych w Warszawie to jedno z najstarszych w Polsce studiów filmowych. Powstało w 1958 roku w wyniku usamodzielnienia się warszawskiej filii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, działającej jako firma państwowa. Było jednym z 5 istniejących w PRL-u studiów animacji. Pierwszą grupę Produkcyjną Studia stworzyli Mieczysław Poznański oraz Witold Giersz. To tutaj działali tacy animatorzy, plastycy, scenografowie i reżyserzy  jak m. in. Jan Lenica, Walerian Borowczyk, Witold Giersz, Włodzimierz Haupe, Stefan Szwakopf.

Wystawie towarzyszą projekcje filmów dobranockowych wyprodukowanych przez Studio Miniatur. Wśród nich oprócz znanych dobranocek („Pomysłowy Dobromir" czy „Tajemnice Wiklinowej Zatoki") znajdzie się wiele unikatowych tytułów takich jak „Przygody Panny Kreseczki", „Gucio i Cezar", „Wędrówki Pyzy", „Piesek w kratkę" czy „Jacek Śpioszek".

Wystawa i spotkanie z twórcą, Witoldem Gierszem wpisują się w trwający w Muzeum Dobranocek przez cały maj II Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA (www.polskaanimacja.pl), którego organizatorem jest Animation Across Borders, niezależny promotor polskiej animacji.

Czas trwania wystawy: 15 maja – 31 sierpnia 2014 

Program edukacyjny towarzyszący wystawie „Klasycy animacji ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie":

Lekcja muzealnaW pracowni animatora"

Podczas spotkania uczestnicy poznają dwa rodzaje animacji: lalkową oraz rysunkową. Dowiedzą się  w jaki sposób powstają filmy animowane, jak wygląda praca zespołu filmowców, rysowników, scenografów i animatorów na planie filmowym.

Grupy: do 25 os.

Warsztaty filmowePierwsza animacja 3D? – tworzenie animowanego filmu lalkowego"

Podczas warsztatów uczestnicy wykonają krótki film animowany. Zapoznają się z zasadami tworzenia animacji poklatkowej, zbudują z plasteliny własnych bohaterów, a następnie zamienią się w prawdziwych animatorów. Będziemy pracować na profesjonalnym programie do animacji lalkowej. Po zajęciach grupa otrzymuje dla siebie stworzony filmik.
Grupy: maksymalnie 10 os.

Warsztaty plastycznePociąg do animacji"

Podczas zajęć namalujemy wspólnie historyjkę z bohaterami dobranocek na wielkiej taśmie filmowej. Każdy z uczestników stworzy jedną klatkę filmu.
Grupy: do 25 os.

 

Exit mobile version