☰ menu

Kids Design Space – dzieci projektują przestrzeń

pt.-niedz.
26.06-29.11.2015

 

Dzieci wcielą się w rolę designerów i stworzą koncepcję przedmiotu użytkowego. Profesjonaliści – zainspirowani koncepcjami młodych twórców – zrealizują powstałe pomysły w gotowe produkty. Dzięki współpracy dziecko-dorosły, powstaną rzeczy wyjątkowe, które zaprezentujemy na interaktywnej wystawie finałowej. Zapraszamy do świata zaprojektowanego przez dzieci!

Dzieci w ramach czterech grup tematycznych: DESIGN, ARCHITEKTURA, ANIMACJA, ILUSTRACJA oraz CERAMIKA wezmą udział w szeregu spotkań i warsztatów podzielonych na cztery etapy: DOŚWIADCZANIE, KREOWANIE, REALIZACJA i WYSTAWA.

Przyświecającym nam celem jest przeprowadzenie najmłodszych przez niezwykły proces tworzenia – od pomysłu do produktu.

Wyrusz z nami w tę fascynującą podróż! Pierwsze warsztaty już 12 czerwca w ramach których wspólnie z Politechniką Wrocławską zaprosimy dzieci na twórczą wycieczkę po Wydziale Architektury. Zapraszamy do zapisów!

Czerwiec – Wrzesień 2015

Lokalni projektanci, ceramicy, ilustratorzy, rzemieślnicy i architekci zaproszą dzieci do swoich pracowni, galerii oraz na uczelnie wyższe. Opowiedzą o swojej pracy twórczej i poprowadzą warsztaty kreatywne. Najmłodsi zostaną wprowadzeni w tajniki projektowania i architektury, rozwiną wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne oraz wykształcą swoją wrażliwość estetyczną. A wszystko w atmosferze radosnej zabawy!

Miejsca:

Politechnika Wrocławska – Wydział Architektury / POCO Galeria / Galeria Sztuki Współczesnej MD_S / PANATO / NADO / CRZ Krzywy Komin / Pracownia Ceramiczna / PORT

Wrzesień – Październik 2015

Podczas tego etapu dzieci pod okiem znanych i cenionych grup projektowych – ilustratorów, ceramików, architektów, designerów oraz artystów – stworzą szkice i projekty funkcjonalnych przedmiotów, o których zawsze marzyły. Dziecięce koncepcje posłużą projektantom za punkt wyjścia i inspirację do dalszej pracy nad produktem końcowym, który z powodzeniem mógłby zostać wdrożony i udostępniony szerokiemu gronu odbiorców. Co z tego wyniknie, dowiemy się w dalszych etapach projektu.

Projektanci:

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej – Anna Bać, Piotr Michalski / Oskar Zięta/ BASK / Pracownia Jasiewicz / Robert Pludra / Razy 2 / MALAFOR / Jan Bajtlik / Ola Mirecka / PORT / PAPER HEROES

Listopad 2015

W ramach tej części programu profesjonaliści skupią się na opracowaniu dziecięcych koncepcji projektowych. Najmłodsi natomiast zajmą się zaaranżowaniem wystawy finałowej i zbudują scenografię dla powstających przedmiotów. Wspólnie ze specjalistami stworzą animację promującą projekt i dowiedzą się, w jaki sposób konstruuje się prototypy zarówno metodą tradycyjną, jak i przy użyciu najnowszych technologii.

27-29 Listopad 2015

Wystawa obejmie prezentacje prac wszystkich uczestników i ich mistrzów. Wzbogaci ją fotorelacja oraz prezentacja multimedialna dokumentująca przebieg warsztatów. Podczas wystawy odbędzie się również panel dyskusyjny, który podsumuje dotychczasowe działania i uzyskane rezultaty, co pozwoli nam na kompleksowe przygotowanie się do wystawy finałowej planowanej na maj 2016r. Na tym etapie dzieci wezmą również udział w szeregu warsztatów twórczo-edukacyjnych, które nie tylko pobudzą ich kreatywność, ale pozwolą poczuć im się samodzielnymi twórcami.

Projekt "KIDS DESIGN SPACE – dzieci projektują przestrzeń" to również czas edukacji rodziców i opiekunów. W czasie trwania projektu odbędą się wykłady, na których opiekunowie i inne osoby zainteresowane, poznają szersze znaczenie kreatywności w dzisiejszych czasach. Dowiedzą się w jaki sposób maksymalizować działania twórcze swoich dzieci oraz co mogą robić wspólnie w domu tak, by w przyszłości dzieci wyrosły na ludzi pewnych siebie, zdolnych osiągać wartościowe i trudne cele.

NASZE CELE

udostępnianie i upowszechnianie zasobów kultury dzieciom;
promocja designu w bogatym kontekście kultury polskiej;
działania interdyscyplinarne;
edukacja i kształtowanie świadomego młodego odbiorcy.

AMBASADORKA

Małgorzata Szczepańska, obecnie redaktor naczelna magazynu Elle Decoration, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK, wcześniej ukończyła Projektowanie Form Użytkowych i metodykę plastyki. Projektantka wnętrz, stylistka, producentka sesji zdjęciowych. Przed podjęciem funkcji redaktora naczelnego współpracowała ze studiami fotograficznymi, przygotowując niezależne sesje reklamowe, scenografie oraz sesje modowe i wnętrzarskie. Pracowała m.in. dla magazynów: Dobre Wnętrze, Dom&Wnętrze, Antena, Kuchnia, a dla agencji reklamowej Leo Burnett przygotowywała stylizacje do zdjęć kampanii reklamowych: Plus iProcter&Gamble. Na swoim koncie ma też wystawy malarstwa oraz rysunki do publikacji naukowych m.in. do Annales Zoologici, Museum and Institute of Zoology Polish Academy of Sciences. Pomysłodawczyni i przewodnicząca jury konkursu „Młodzi na start" promującego młodych projektantów. Od lat zajmuje się propagowaniem rozwoju artystycznego dzieci. Twierdzi, że zajęcia z dziećmi powinny przede wszystkim wspierać ich rozwój, uczyć wrażliwość, inspirować, a nie narzucać ramy czy ograniczenia. Już w latach dziewiędziesiątych prowadziła pierwsze warsztaty plastyczne i rzeźbiarskie z najmłodszymi i organizowała wystawy malarstwa m.in. profesora Pabla i profesora Zemły, mające na celu uwrażliwiać najmłodszych na odbiór sztuki współczesnej. Nagrodzona m.in. za kostiumy do przedstawienia dziecięcego „Pchła Szachrajka". W ostatnich latach współpracowała z Łódź Design Festiwal oraz organizowała i prowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci rozwijające wrażliwość i swobodę twórczą na festiwalu Elle Decoration Kids Design. Zawsze chętnie angażuje się w akcje promujące twórczość i edukację najmłodszych.

Exit mobile version