5.07, godz. 17.00, Centrum Kultury
Pierwsze zajęcia Karuzeli sztuki na Centralnym Placu Zabaw będą pełne ruchu i sztuki. Wybierzemy się na wyjątkową wycieczkę rowerową po centrum miasta szlakiem instalacji, które powstały w ramach VIII Festiwalu /sztuki w Przestrzeni Publicznej OTWARTE MIASTO 2016. Kluczową figurą dla koncepcji tegorocznego festiwalu jest instytucja pomnika – mówi Stach Szabłowski, kurator – W nowoczesnej kulturze europejskiej pomnik należy od podstawowych narzędzi, za pomocą których wypełnia się fizyczne ramy miasta symboliczną treścią. Pomniki są „aktorami” występującymi na miejskiej scenie. Wprowadzają w przestrzeń miasta określony zbiór postaci, wydarzeń i idei. Wyruszymy zatem trasą instalacji-pomników i będziemy je odkrywać w różnych miejskich zakątkach, zobaczymy m.in. pomnik lodówki i pralki na placu pod Teatrem Andersena, srebrzysty obłok w Bramie Krakowskiej, skarbonkę na placu pod dawnymi Arkadami, czarno-białą gilotynę i pomnik chłopa. Prosimy dzieci i rodziców o zabranie rowerów i kasków, jeśli to możliwe. Trasa będzie wiodła od Centrum Kultury do Starego Miasta.
Bajeczna architektura
7.07, godz. 17.00, Oratorium/ Wirydarz
Przerażający zamek Drakuli, znany z filmów Walta Disney’a Neuschwanstein, górujące nad całym miastem Hradczany w Pradze czy położony na malowniczym, hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – Castillo de Colomares – niegdyś pełniły funkcję obronną, stanowiły ośrodki władzy książęcej oraz siedziby możnowładców, dziś zaskakują swoim, ogromem, bogactwem i nową rolą. Zamki i ich ruiny od zawsze działały na wyobraźnię. Opowiemy o nich i pokażemy fotografie najbardziej charakterystycznych i monumentalnych zamków, pałaców i warowni. W części warsztatowej spotkania powstaną inspirowane tematem przewodnim zamki z ulubionego dziecięcego materiału do budowania – piasku!
Wężowe stwory
12.07, godz. 17.00, Oratorium/ Plac CPZ
Czy zastanawialiście się kiedyś co mieszka w trawie? Jednookie, długie, małe czy duże stworzenia? Ze skrzydłami czy kilkoma łapami? Zajęcia poświęcone zostaną różnym zwierzętom żyjącym tuż obok nas, a których na co dzień nie dostrzegamy! W części warsztatowej powstaną transparentne hybrydy, które będą się wiły wokół naszych nóg w parku. Punktem wyjścia stanie się przekształcanie i upcykling plastikowych butelek, które zyskają drugie życie w nowej odsłonie.
Malarstwo na kółkach
14.07, godz. 17.00, Oratorium / Plac CPZ
Malowanie nie musi być statyczną czynnością, polegającą na siedzeniu przy sztaludze. Może być także pełne ruchu, spontanicznych gestów a nawet turlania się po blejtramie, jak u Yvesa Kleina! Zajęcia pozwolą zrozumieć twórczość jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Jacksona Pollocka – przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego, który odszedł od sztuki figuratywnej i rozwinął swój własny styl tworzenia z charakterystycznym kapaniem farbą na płótno i rozpryskiwaniem jej (tzw. action painting – malarstwo gestu). Dodatkową atrakcją w części twórczej będzie to, że spontaniczne obrazy uczestników warsztatów zostaną namalowane podczas jazy na rolkach, wrotkach, hulajnogach i innych dwu lub kilkukołowych sprzętach sportowych. Prosimy o zabranie ze sobą sprzętów, takich jak: hulajnogi, wrotki, rolki, deski – liczy się to, na czym da się jeździć!
Prowadzenie zajęć: Agnieszka Chwiałkowska, Marta Ryczkowska
KOLAŻOWANIE| Prowadzenie: Sławomir Toman
Zajęcia twórcze podczas, których powstaną obrazy stworzone z gotowych elementów w technice kolażu. Gotowy element przyjmie rolę materii sztuki. Warsztaty poprzedzone zostaną krótką prezentacją techniki kolażu na wybranych przykładach z szeroko pojętego obszaru sztuk plastycznych.
Terminy: 19.07, 21.07, Centrum Kultury w Lublinie
Zajęcia przeznaczone do grupy wiekowej: 6-11 lat
ALTERNATYWY CZTERY| Prowadzenie: Justyna Kazek, Monika Chylińska
Alternatywy Cztery to nietypowe, pełne tajemnic i niespodzianek warsztaty twórczego myślenia i działania prowadzone w konwencji teatralnej zabawy. Uczestnicy staną się w ich trakcie nie tylko świadkami, ale też współautorami historii, w których wszystko, co mało prawdopodobne, może się wreszcie wydarzyć. Bo co by było, gdybyśmy nagle w piwnicy albo na strychu znaleźli zagadkowe… ? No co byśmy mogli tam znaleźć? Poszukamy! Cztery odcinki Alternatyw to dla dzieci czas na odwracanie świata do góry nogami. Warsztaty teatralne połączone z rozwijaniem kreatywnego myślenia u dzieci.
Terminy: 18.07, 20.07, 25.07, 27.07
Godz. 17.00, Centrum Kultury w Lublinie,
Zajęcia przeznaczone do grupy wiekowej: 6-9 lat
JOGA DLA DZIECI| Prowadzenie: Aniela Mroczek
Warsztaty ruchowe podczas których najmłodsi nauczą się podstawowych pozycji jogi naśladując różnorodne zwierzaki. Zajęcia połączone z kształtowaniem wyobraźni. Zwiększają świadomość ciała, koncentrację i percepcję ruchową.
Terminy: 26.07, 28.07
Godz. 17.00, Centrum Kultury w Lublinie
Zajęcia przeznaczone do grupy wiekowej: 5-10 lat
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!