Se-ma-for Muzeum Animacji – na 65 lat Se-ma-fora.
Niespełna dwa tygodnie pozostały do otwarcia Se-ma-for Muzeum Animacji – jedynej placówki w Polsce poświęconej technice, technologii i historii animacji. To naturalna droga rozwoju dla Muzeum Bajki Se-ma-fora, które pod koniec roku 2008 rozpoczęło działalność jako…wystawa czasowa z okazji 60-lecia polskiej animacji. „Droga do Oscara” – bo taki był tytuł wystawy, stała się drogą do nowoczesnej placówki, której można Łodzi pozazdrościć.
Muzeum jest kameralne – to zaledwie 300 m2 powierzchni w pofabrycznym budynku warsztatowym starej elektrociepłowni EC1. Z okien muzealnego biura obserwować można, jak z dnia na dzień wyrastają budynki nowego Centrum Łodzi. Lokalizacja jest więc obiecująca dla tej małej placówki, przed którą stoi wielkie zadanie – pokazać historię i technikę światowej animacji z jej polskim wątkiem, z którego szczególnie łodzianie mogą być dumni.
Dwa Oscary zobowiązują – dzięki nim oraz wszystkim twórcom związanym ze studiem od roku 1947, Se-ma-for znany jest dosłownie na całym świecie. Jego najnowsze produkcje tylko
w ciągu ostatnich dwóch lat objechały 140 festiwali. Nagradzano je 42 razy i wzięły udział w 115 konkursach od Ottawy po Hiroszimę. Okazuje się więc, że Polska animacja to nie tylko triumfy przeszłości i kultowe dobranocki, ale żywy, wciąż rozwijający się organizm. W dodatku – pojedynek stop motion vs. 3D nie zakończył się odłożeniem pracochłonnej techniki poklatkowej do lamusa, a wręcz przeciwnie – zyskała ona status sztuki.
I na takiej właśnie sztuce w głównej mierze skupia się wystawa Muzeum. Ekspozycja podzielona jest na osiem swobodnie połączonych części. Wędrówkę rozpoczyna fragment poświęcony Mistrzom Animacji, by później, poprzez lalkę, scenografię, konstrukcję czy montaż powieść gościa – widza aż do wewnętrznego Kina, w którym zobaczymy finał procesu produkcji. Co ciekawe – Muzeum to już nie tylko statyczna wystawa, ale sztuka animacji, której można dotknąć. Sześć pulpitów multimedialnych, gra w storyboard, dubbingowanie, zabawa poświęcona technice wieloplanu, samodzielna animacja konstrukcji i lalek czy wreszcie szansa na stworzenie własnego filmu w scenografii kultowego „Tanga” – to tylko fragmenty atrakcji, jakie czekają na zwiedzających.
Remont trwał trzy miesiące i wraz z modernizacją kosztował około 360 000 zł. Wsparcia udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PISF – na remont kina Se-ma-for. Powstała prawdziwa placówka partycypacyjna, o profilu multimedialnym i interaktywnym, którą w nowej odsłonie zobaczyć będzie można od 11.10.2012. Tuż po przecięciu wstęgi goście mogą liczyć na niecodzienne atrakcje, bowiem Muzeum…ożyje na ten jeden wieczór! Od 12 do 14 października z kolei Dyrekcja zaplanowała Dni Otwarte pod hasłem „Muzeum w Akcji!”, których program poznamy już wkrótce.
Dodatkowe informacje na www.se-ma-for.com, http://www.facebook.com/semafor.muzeum.animacji .