☰ menu

pon.
08.03.2010

JAZZUJĄ KOLORUJĄ

(Agnieszka Greinert – recital)

gramy:
8.03.2010 (Poniedziałek)
Mała Sala

Jazzują, kolorują
HITY FRANCUSKIE
w przekładach: Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego
PIOSENKI POLSKIE
Mariana Hemara

Zapraszam państwa na muzyczną ucztę w towarzystwie akordeonu, gitary, kontrabasu oraz instrumentów perkusyjnych. Będą to szlagiery muzyki francuskiej oraz kilka utworów ojca polskiej piosenki literackiej Mariana Hemara. Mam na myśli ucztę, bo każdorazowo kiedy spotykamy się z muzykami i mamy możliwość popracować nad piosenkami francuskimi, pochylamy się z wdzięcznością nad tym poetycko-muzycznym geniuszem, na przykład piosenek C’est ci bon, Gigi l’amoroso, La boheme, czy polskimi tekstami Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego lub Magdaleny Czapińskiej oraz nad kabaretowymi tekstami Hemara.

Każdy utwór to osobna historia. Ujazzowione opowiastki – taka właśnie jest konstrukcja recitalu. Od kilku lat współpracuję z jazzowym muzykiem Marcinem Janiszewskim, który zajął się aranżacjami utworów, początkowo opracowanych na fortepian, kontrabas i perkusję. Ostatnio zaś partia fortepianu została zamieniona na akordeon i gitarę akustyczną. Tego po prostu trzeba posłuchać.

Długie lata pracowałam z Teresą Stokowską-Gajdą, która rozpaliła we mnie miłość do piosenki francuskiej. Jeszcze jako studentkę III roku PWSFTviT w Łodzi zaprosiła mnie do udziału w spektaklu Jacque Brela, który przygotowywała w Teatrze Nowym. I choć kilka lat temu rozeszły się nasze drogi artystyczne, to w pamięci i sercu mam nieustającą wdzięczność dla tego wspaniałego pedagoga, muzyka i po prostu człowieka. Myślę, że gdyby nie to piękne muzyczne spotkanie, być może dzisiaj nie podejmowałabym tak samodzielnych muzycznych działań.

Dziękując wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie oraz wszystkim moim pedagogom, dzięki którym z pasją i miłością wciąż mogę odkrywać nowe horyzonty jako aktorka i jako muzyk, pragnę w imieniu
Marcina Janiszewskiego – akordeon, aranżacje
Wojciecha Lipińskiego – gitara
Bartosza Stępnia – kontrabas
Radka Bolewskiego (L.Stadt) – instrumenty perkusyjne
oraz mojej osoby zaprosić państwa do Teatru Nowego na
Jazzowo kolorowo

Agnieszka Greinert – śpiew

Agnieszka Greinert
Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec i II stopnia w klasie wokalu. W latach 1991–1995 studiowała w PWSFTviT w Łodzi na Wydziale Aktorskim. W 1993 roku na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu otrzymała wyróżnienie z rąk prof. Aleksandra Bardiniego. W 1996 roku była laureatką I Nagrody na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, w 1999 roku również I Nagrody na Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

W 2002 roku otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Estrady w Warszawie. Po studiach współpracowała z Teatrem Nowym w Łodzi, gdzie grała Małgorzatę w Mistrzu i Małgorzacie w reż. Andrzeja M. Marczewskiego. W Gliwickim Teatrze Muzycznym występowała jako Sonia Walsk w musicalu Grają naszą piosenkę Marvina Hamlischa w reż. Jacka Chmielnika. Współpracuje z Teatrem Arlekin. Obecnie jest aktorką Teatru Muzycznego w Łodzi. Jest wykonawczynią recitalu piosenek literackich Kobito, na co ci to? Od kilku lat prowadzi zajęcia z piosenki w PWSFTviT w Łodzi, a od 2005 roku w Centrum K. Krawczyka. Stale współpracuje z aranżerką Teresą Stokowską-Gajdą oraz muzykiem Marcinem Janiszewskim.

Wystąpią także:

Marcin Janiszewski – akordeon, fortepian