☰ menu

jarmark swiąteczny

pt.
24.12.2010

Woń cynamonu, goździków i pierników

Tegoroczny jarmark nawiązywać będzie do najpiękniejszych jarmarków adwentowych w Europie. Na ponad trzydziestu stoiskach usytuowanych w odświętnie przystrojonych drewnianych domkach będzie można zakupić świąteczne wypieki i ozdoby, słodycze, wyroby rękodzieła, biżuterię, ceramikę artystyczną, wyroby z drewna, wikliny, słomy i skóry, a nawet chatki z piernika do samodzielnego składania. Wokół unosić się będzie woń cynamonu i korzennych przypraw, makowców, pierników, pieczonych jabłek – wypiekanych na miejscu przez gdańskich cukierników, a także orzechów prażonych w karmelu, rozgrzewających grzańców i gorącej czekolady. Na zmarzniętych gości czekać będą rozpalone koksowniki, a przy świątecznej dzwonnicy zaparkują sanie św. Mikołaja z reniferami.

Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały!

Między kramami będzie można spotkać gdańskie anioły, a w świątecznej altanie św. Mikołaja ze skrzatami, rozdającego słodycze i pamiątkowe pocztówki z dedykacją: Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały! Codziennie działać będą warsztaty wypiekania pierników, a w soboty i niedziele św. Mikołaj zapraszać będzie dorosłych i dzieci do kolędowania i wspólnej zabawy.

Razem zapalimy światełka na gdańskiej choince

W pierwszą niedzielę jarmarku – 5 grudnia rozbłyśnie Gdańska Choinka, lampki na bożonarodzeniowym drzewku zapali Prezydent Miasta Gdańska w asyście św. Mikołaja i jego orszaku. W ostatnią niedzielę – 19 grudnia przy najdłuższym świątecznym stole odbędzie się Gdańska Wigilia. Po Długim Targu spacerować będą gdańskie anioły, łamiące się opłatkiem z mieszkańcami i zapraszające do wspólnego kolędowania.

Paczka od serca

Wzorem poprzednich lat, jarmarkowi towarzyszyć będzie akcja charytatywna „Paczka od serca” na rzecz Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Ofiarowane przez znanych aktorów, sportowców i muzyków dary będzie można oglądać na wystawie na Długim Targu i licytować na antenie Radia Gdańsk od 13 do 17 grudnia. Konto Hospicjum zasilą również datki za prace plastyczne dzieci uczestniczących w konkursie ”Zaczarowana Choinka”.

Świąteczne porządki

Grudzień to czas intensywnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, których stałym elementem są gruntowne domowe porządki. Zasad właściwej segregacji odpadów uczyć będą gdańszczan w czasie jarmarku cztery zielone panny w kwiatowych kostiumach, rozdające materiały edukacyjne i ekologiczne gadżety. Projekt edukacyjny „Czyste miasto Gdańsk” prowadzony będzie w dniach 6-10 oraz 11–12 grudnia.