☰ menu

W programie:
– Powitanie gości
– Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
– Występ – fragment spektaklu „Jak Skoszewy miastem się stały" w wykonaniu uczniów S.P. w Skoszewach nagrodzony – –  Grand Prix na Powiatowym Przeglądzie Zespołów Teatralnych „Złota Maska"
– Prelekcja dr Jerzego Sikory z Instytutu Archeologii UŁ o badaniach terenu grodziska i podgrodzia
– Zaproszenie gości do obejrzenia wystawy poświęconej grodzisku, makiety i prac dzieci uczestniczących w konkursie plastycznym oraz zaproszenie na Jarmark w dniu następnym w Plichtowie.
– Poczęstunek, m.in. tradycyjny żur skoszewski

7.06.2014 Gminno Parkowe Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie

Rozpoczęcie o godzinie 15.00, przewidywane zakończenie o godzinie 22:00

W programie:
– Zaproszenie gości do obejrzenia wystawy poświęconej grodzisku, makiety i prac dzieci uczestniczących w konkursie plastycznym oraz przedstawienie programu jarmarku.
– Ogłoszenie wyników konkursów, plastycznego i literackiego oraz wręczenie nagród.

Teren wokół budynku zostanie zastawiony różnego rodzaju straganami i będzie imitował dawne podzamcze. Kramy z poczęstunkiem przygotują lokalne Koło Gospodyń Wiejskich. Potrawy zostaną przygotowane na podstawie dawnych średniowiecznych przepisów. Wśród straganów znajdą miejsce lokalni rękodzielnicy – garncarz, wikliniarka, producent miodu, zielarka. W dwóch namiotach przez cały czas trwania imprezy będą odbywały się zajęcia plastyczne i edukacyjne dla dzieci i wszystkich zainteresowanych. Uczestnicy nauczą się tkać krajki i wykonywać biżuterię z drewna i gliny a także budować średniowieczne proce i łuki.

Zostaną ogłoszone konkursy:
– zawody łucznicze – dla wszystkich
– plecenie wianków – dla dziewcząt
– noszenie wody – dla wszystkich

Nagrodami w konkursach będzie ręcznie robiona biżuteria gliniana i miecze po uprzednim pasowaniu na rycerza.
Osobne miejsce zajmie "domek wiedźmy" gdzie można będzie spróbować smacznej mikstury, zapoznać się z wykorzystaniem różnych ziół a nawet powróżyć. Obok "domku wiedźmy" planujemy utworzenie małej zagrody dla zwierząt – owce, kozy, kury. Dużą część terenu zajmą zaproszeni rycerze z Łódzkiej Szkoły Fechtunku. Wykonają kilka pokazów walk i opowiedzą o swojej pasji. W centralnej części placu zostaną ustawione dyby, którymi będzie zarządzał kat. Wszystkie osoby biorące udział w organizowaniu jarmarku ubrane będą w specjalnie przygotowane stroje, odzwierciedlające dawną epokę. Wieczorem pieczenie kiełbasek przy wspólnym ognisku.

Więcej informacji: