☰ menu

Jarmark Jadwiżański – w kręgach alchemii

niedz.
06.10.2013

 

Jarmark Jadwiżański – w kręgach alchemii

6 października (niedziela) godz. 12:00 – 19:00
Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław

Fantaści i rycerze
Można powiedzieć, że leśnickie Centrum Kultury „Zamek" przyciąga miłośników wszystkich wymiarów czasu. W czerwcu, podczas Dni Fantastyki, spotkamy tutaj osoby w futurystycznych uniformach i wyrazistych makijażach, których najbardziej interesuje to co dopiero się wydarzy, natomiast w październiku, podczas Jarmarku Jadwiżańskiego, średniowiecznych rycerzy, wytworne damy, ulicznych grajków, linoskoczków, rzemieślników – miłośników przeszłości, a konkretnie wieków średnich.

Pojedynki rycerskie, strzelanie z łuku, warsztaty średniowieczne
W tym roku Opolskie Bractwo Rycerskie wraz z zaproszonymi gośćmi z Czech rozbiją swoje obozowisko na podzamczu. Walki rycerskie stanowią jedną z największych atrakcji całego Jarmarku. Poza pojedynkami zaciężnych, rycerze przygotują m.in. pokaz artylerii średniowiecznej, naukę miotania toporem, włócznią, strzelania z łuku oraz cykl warsztatów rzemieślniczych: tkactwa, garncarstwa, pisania gęsim piórem, wyrobu papieru czerpanego.

Alchemia: pokazy, gra, warsztaty (woda w wino)
Motywem przewodnim tegorocznego Jarmarku będzie alchemia i alchemicy, w programie nie może zatem zabraknąć punktów związanych z wiedzą tajemną oraz praktykami z pogranicza nauki i magii. Mistrz Bartłomiej – rycerski alchemik – zaprezentuje sztuczki z pogranicza magii i chemii. Na terenie Parku Leśnickiego kilkuosobowe zespoły będą rywalizować podczas fabularnej gry terenowej pt. „Alchemia i alchemicy – początki nauk wielu". Gra ma formułę bardzo otwartą, udział w niej może wziąć praktycznie każdy uczestnik Jarmarku.
Najmłodsi uczestnicy imprezy poznają tajniki fizyki i chemii w trakcie interaktywnych pokazów al(chemicznych), w programie m.in. stworzenie sztucznej krwi oraz zamiana wody w ……wino !

Wystawa: „Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków"
W podziemiach zamkowych będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę poświęconą rozwojowi medycyny, w jej skład wchodzą kopie rękopisów i stare druki przybliżające dokonania starożytnych, średniowiecznych i nowożytnych medyków. Wśród eksponatów znajduje się m.in. pierwszy w Europie atlas anatomiczny „De humani corporis fabrica" Andreasa Vesaliusa z 1543 r., zawierający ryciny autorstwa Jana van Calcara, ucznia Tycjana. Wystawa będąca własnością Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk powstała w celu upamiętnienia przypadającej w tym roku 400 rocznicy przeprowadzenia pierwszej sekcji zwłok na terenie Rzeczypospolitej.

Spektakle: Teatr Jarmarczny oraz Grupa teatralna Te-O-Ka
Teatr Jarmarczny, Cives Glogoviae 1253 wiernie odtwarza teatr średniowieczny – przenosi nas w świat średniowiecznych historii między innymi za pomocą kukiełek, muzyki, zabytkowych tekstów. Na wzór dawnych teatrów objazdowych będzie działał przez cały czas trwania Jarmarku. W przerwach między występami, dzieci i dorośli będą mieli możliwość zapoznania się z historią teatru średniowiecznego, jak również nauczenia się pracy z lalką teatralną. Widzowie będą mogli także sami wziąć udział w zaimprowizowanych scenkach.

Natomiast w finale Jarmarku wystąpi Grupa teatralna Te-O-Ka ze spektaklem plenerowym „Malefica". Jest to intrygująca opowieść rodem ze średniowiecza – z czasów, kiedy wystarczyło tylko domniemanie o praktykowanie czarów, aby bezkarnie torturować i skazać na śmierć przez spalenie na stosie. W swojej budowie spektakl przypomina średniowieczne misterium, widzowie, uczestnicy towarzyszą aktorom, uczestniczą w pewnym wydarzeniu, nie oglądają widowiska, które dzieje się w z góry zaplanowanej przestrzeni…

Jarmark Kupiecki
Na tarasach zamkowych swoje stoiska rozstawią kupcy. W tym roku nabędziemy m.in. miody gatunkowe (lipowy, gryczany, nawłoci owy, wielokwiatowy, klonowo-rzepakowy), regionalne przysmaki, miody z dodatkami (z cynamonem, imbirem, chili, kokosem, orzechami i skórką pomarańczową, sezamem) produkty na bazie miodu pszczelego (słodycze, kosmetyki oraz propolis i pyłek kwiatowy), wyroby hand-made: biżuteria, zabawki, drewniane tarcze, miecze, kutą broń białą wzorowaną na średniowiecznej.

 

Jarmark Jadwiżański – w kręgach alchemii
Program

12.00 – 19.00
Jarmark

Na jarmarku pojawią się:
– Miody gatunkowe:
wrzosowy, lipowy, nawłociowy, gryczany, wielokwiatowy, rzepakowy, klonowo-rzepakowy,
– Miody z dodatkami:
miód z kakao, miód z cynamonem, miód z imbirem, miód z chili, miód z kokosem, miód z orzechami i skórką pomarańczową, miód z sezamem
– Produkty na bazie miodu pszczelego:
słodycze, kosmetyki oraz propolis i pyłek kwiatowy.
– Miody pitne, piwa miodowe
– Oscypki
– Regionalne przysmaki
– Autorska biżuteria ręcznie robiona
– Kompozycje z suszonych ziół i kwiatów
– Ręcznie szyte zabawki dla najmłodszych
– Drewniane tarcze, miecze, łuki ze strzałami,
– Kuta biała broń wzorowana na średniowiecznej:
miecze, topory, korbacze, szable, noże, repliki białej broni ze stali
– Beskidzkie wódki regionalne wyrabiane wg tradycyjnych receptur

O podniebienie i trunki zadba Gospoda Pod Krągłym Alembikiem. Częstować gości będzie zacnym mięsiwem i przednim winem.

12.00 – 19.00
obozowisko Opolskiego Bractwa Rycerskiego oraz grupa rycerska z Czech

– pokazy walk rycerskich
– strzelanie z łuku
– gry i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych
– nauka miotania: toporem, nożem, włócznią
– pokaz artylerii średniowiecznej ze strzelaniem
– pokazy chemiczne Mistrza Bartłomieja
– warsztaty: tkackie, garncarskie, pisania gęsim piórem, wyrobu papieru czerpanego

12.00 – 19.00
Wystawa „Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków"
400-lat temu Joachim Oelhaf, gdański lekarz i profesor medycyny, wykonał pierwszą na ziemiach Rzeczpospolitej publiczną sekcję zwłok…
Wystawa „alchemicy, W celu upamiętnienia tego wyjątkowego i ważnego dla historii i rozwoju medycyny wydarzenia, 26 lutego, w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, została otwarta wystawa pt. „Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków".
Na wystawie znajdują się kopie rękopisów i stare druki przybliżające dokonania starożytnych, średniowiecznych i nowożytnych medyków. M.in. „Canon" Awicenny z 1498 r., inkunabuł z 1500 r. dotyczący zarazy, „Opera" Hipokratesa z 1588 r. czy pierwszy w Europie atlas anatomiczny „De humani corporis fabrica" Andreasa Vesaliusa z 1543 r., zawierający ryciny autorstwa Jana van Calcara, ucznia Tycjana.
Oryginale obiekty pochodzą ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej i były prezentowane w ramach wystawy „Alchemicy, medycy, uczeni." Autorkami scenariusza wystawy i komentarzy są Agnieszka Kubiak, Maria Otto, Zofia Tatarek.

12.30
rodzinna gra terenowa „Alchemia i alchemicy – początki nauk wielu" – I tura

Alchemia to prastara mistyczna sztuka, której tajniki mogą posiąść tylko wybrani. Najlepsi spośród nich dostają grant naukowy od Króla, co wiąże się z ciepłą posadą we własnej kamiennej wieży zamkowej. Czy okażesz się godny bycia państwowym alchemikiem? Czy przejdziesz wszystkie egzaminy i próby?
Jeśli uważasz, że sobie poradzisz, przystąp do testu już dziś.
Zapraszamy na rodzinną grę terenową „Alchemia i alchemicy – początki nauk wielu"

Zapisy podczas Jarmarku.

13.00 – 18.00 (z przerwami )
interaktywne pokazy (al)chemiczne łączące zabawę z nauką

ilustrujące jak ciekawy, kolorowy (czasami nawet wybuchowy) jest świat fizyki i chemii. Pokazy pomagają małym i dużym lepiej zrozumieć otaczający ich świat, rozwinąć umiejętność zadawania pytań: jak to działa, dlaczego tak jest i szukania na nie odpowiedzi.
Za sprawą doświadczeń, niczym w biblijnej przypowieści, zamienimy wodę w wino, stworzymy sztuczną krew i pokażemy wiele innych, niezwykle zaskakujących eksperymentów.
We współpracy z Małym Inżynierem – liderem na rynku edukacyjnych zajęć pozalekcyjnych.

13.00 – 18.00
Średniowieczny Teatr Jarmarczny, Cives Glogoviae 1253
Przedstawienia Teatru oparte są na zabytkach piśmiennictwa w warstwie tekstowej, natomiast gra aktorów i strona wizualna na najstarszych opisach i ikonografii średniowiecznej.
Teatr ten wiernie odtwarza teatr średniowieczny. Przedstawienia odgrywane są w formie teatru narracyjnego, powszechnego w średniowieczu. Teatr przenosi nas w świat średniowiecznych historii między innymi za pomocą kukiełek, muzyki, zabytkowych tekstów.
Na wzór dawnych teatrów objazdowych, teatr będzie działał przez cały czas trwania Jarmarku. W przerwach między występami, dzieci i dorośli będą mieli możliwość zapoznania się z historią teatru średniowiecznego, jak również nauczenia się pracy z lalką teatralną. Widzowie będą mogli także sami wziąć udział w zaimprowizowanych scenkach.
W repertuarze Teatru znajdują się takie spektakle jak
Opowieść o Don Gaiferosie i pięknej Melisendrze
Ballada o Królu Henryku, Zaczarowana grusza, Jarmark Bartłomiejowy
Reżyserem spektakli jest Elżbieta Bock-Łuczyńska

14.00
rodzinna gra terenowa „Alchemia i alchemicy – początki nauk wielu" – II tura
Zapisy podczas Jarmarku.

19.00
Spektakl MALEFICA – Grupa teatralna Te-O-Ka
Malefica" – to intrygująca opowieść rodem ze średniowiecza – z czasów, kiedy wystarczyło tylko domniemanie o praktykowanie czarów, aby bezkarnie torturować i skazać na śmierć przez spalenie na stosie.
W realistyczną – uteatralnioną akcję zostały wplecione wątki fantastyczne, groza realności i niesamowitości towarzyszy aktorom i widzom przez cały czas trwania przedstawienia.
„Malefica" – to prowokacja teatralna wrocławskiej grupy teatralnej Te-O-Ka odnosząca się bezpośrednio do naszego życia i oczekująca od widza odpowiedzi, znaku…
„Malefica" to spektakl autorski, który jest reakcją na historyczny fakt, jakim było polowanie na czarownice w średniowiecznej Europie.
Jest to próba przybliżenia w sposób realistyczno – fantastyczny historii i klimatu sprzed kilkuset lat oraz tematu, który powraca w nieco innej formie – w formie religii – WICCA.
W swojej budowie przypomina średniowieczne misterium, widzowie, uczestnicy towarzyszą aktorom, uczestniczą w pewnym wydarzeniu, nie oglądają widowiska, które dzieje się w z góry zaplanowanej przestrzeni…
W jaki sposób odbywało się posądzenie o czarostwo a następnie proces i wyrok. Spektakl przybliża ludziom niebezpieczeństwa „polowań na czarownice", które nierzadko mają miejsce we współczesnej Europie.

 

 

 

 

Exit mobile version