☰ menu

Japoński Październik w Pałacu w Wilanowie

sob.-niedz.
04.10-05.10.2014

PROGRAM

4 października 2014 , sobota, godz. 11, Oranżeria

Wielka podróż Lulie – spektakl wg J.K.W. Księżny Hisako Takamado

Udział po wykupieniu biletu. Liczba miejsc ograniczona.

 

5 października 2014, niedziela , godz. 11, Oranżeria

Szata z żurawich piór – spektakl według baśni japońskich Kazuko Adachi

Udział po wykupieniu biletu. Liczba miejsc ograniczona.

 

7 października 2014, wtorek, godz. 18, Sala Biała

Pokaz tańca japońskiego jiutamai

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

Jiutamai jest jedną z niewielu japońskich sztuk, która została ukształtowana przez kobiety i jest przez nie wysoko ceniona. To piękna i niezwykle subtelna sztuka. Powstała ona w schyłkowej fazie epoki Edo. Tradycyjny gatunek muzyki japońskiej jiuta, stworzony i wykonywany przez wykonawców solowych śpiewających i grających na shamisenie (początkowo byli to muzycy niewidomi) zainspirował taniec mai, czyli typ tańca oparty na ruchu rotacyjnym, spokojnym i cichym. I oto z połączenia jiuta i mai powstał klasyczny taniec jiutamai.

Najważniejsze w tym tańcu są eleganckie, delikatne ruchy palców i ramion tancerki, jej oczy, zdolność do odczuwania przestrzeni, fakt, że artystka w tańcu opowiada historię, czerpiąc z własnego umysłu i serca. W jiutamai każdy ruch uzewnętrznia serce człowieka. Ważną rolę odgrywa także strój – kimono, fryzura, a w sposób szczególny biały makijaż twarzy. Scenografia nacechowana jest prostotą stymulującą wyobraźnię widza. Widzowie reagują na opowiadaną historię na swój własny sposób i wspólnie z wykonawcą dzielą ducha chwili. Taniec jiutamai, tak samo jak wyraziste czytanie na głos, jest zawsze wykonywany przez jedną osobę.

Z radością zapraszamy Państwa do poznania świata japońskiego tańca jiutamai, po raz pierwszy prezentowanego w Polsce!

Wykonawcy: Hanasaki Tokijyo – tancerka i choreograf, Koichi Kikusei – śpiew i gra na shamisenie, Toshimitsu Ishikawa – gra na shakuhachi, Soichi Kamiya – reżyser, autor scenariusza prezentacji multimedialnej, Samihachi Hanasaki – asystent reżysera, Chór Kameralny pod kierunkiem Izabeli Tomaszewskiej.

 

12 października 2014, niedziela, godz. 13, Wozownia

Wprowadzenie do japońskiej sztuki bonsai – wykład Marka Gajdy z prezentacją

Bonsai to sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów uprawianych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Ma bardzo długą tradycję, która wywodzi się z Chin. Jednak sztuka bonsai jest kojarzona głównie z Japonią, gdzie osiągnęła swoją doskonałość. To tam wykształciły się artystyczne aranżacje zgodne z estetyką kultury Japonii, które stały się częścią japońskiej tradycji. Kluczem do sukcesu w hodowli bonsai jest podejście do roślin z miłością i szacunkiem, bez forsowania na siłę własnych koncepcji. Uzyskanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do uprawy wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topole.
Bonsai nazywane jest czasami „sztuką bez końca", a to ze względu na codzienny kontakt człowieka z rośliną przez wiele, wiele lat, dopóki ona żyje, rośnie i rozwija się.

Marek Gajda jest absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Warszawie, magistrem inżynierem ogrodnictwa. Udało mu się połączyć swój zawód z pasją, którą stanowi japońska sztuka bonsai. Uczył się jej u najlepszych bonsaistów z Czech, Niemiec i Włoch. Dotarł też do źródła, do japońskiej szkoły Taishoen w Shizuoka, gdzie pobierał nauki u samego mistrza Nobuichi Urushibata, zdobywcy najwyższych nagród w dziedzinie bonsai, w tym najbardziej prestiżowej wystawy bonsai Kokufu-ten. Marek Gajda od czterech lat prowadzi w Warszawie swoją szkołę bonsai oraz warsztaty dla początkujących i zaawansowanych w sztuce formowania drzew. Posiada własną kolekcję kilkudziesięciu drzew bonsai, a także wiele materiałów roślinnych do formowania. Prowadzi wykłady i prelekcje dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, a także dla uczniów szkół ogrodniczych i studentów SGGW. Uczestniczy w międzynarodowych wystawach bonsai w Polsce i poza granicami, m.in. w Niemczech, Czechach, Słowacji, Belgii, Francji czy na Litwie.

Podczas wieczoru z japońskim tańcem jiutamai Tokijyo Hanasaki w dniu 7 października 2014 r. w Sali Białej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie będzie można podziwiać cenne bonsai Marka Gajdy, czyli ok. 70-letnią sosnę drobnokwiatową (Pinus parwiflora) w japońskiej donicy Tokoname.
Pozdrawiam,
Zofia Szlenkier

Dział Edukacji Muzealnej
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
tel. 22 544 27 85
zszlenkier@muzeum-wilanow.pl
www.wilanow-palac.pl

Exit mobile version