☰ menu

Jaka pielęgnacja sprawdzi się przy problemach skórnych dziecka?

śr.-śr.
10.11-17.11.2021

 

Bycie rodzicem to piękny czas, ale też wymagające zadanie. Co nasza pociecha może jeść i od kiedy? Czy nie wyrosła z ciuszków? Czy te czerwone plamy na skórze powinny nas martwić? Zaraz zaraz… czerwone plamy? Tak, do “standardowych” obaw młodych rodziców może czasem dojść niespodziewany – jak zadbać o problematyczną skórę Malucha?

Trądzik niemowlęcy

Zacznijmy od czegoś, co jest bardziej zaskakujące, niż niebezpieczne – trądziku. Choć zwykle bardziej kojarzy nam się z nastolatkami niż z niemowlętami, to jak najbardziej możliwe jest, że nasza u naszej małej pociechy pojawią się drobne krosty lub wypryski.

W tym przypadku najważniejsze to nie panikować, a przede wszystkim – nie używać do pielęgnacji Malucha żadnych kosmetyków przeznaczonych na okres dojrzewania. W szczególności dotyczy to toników czy żeli, które mogą zawierać alkohol! Tylko wysuszają one niepotrzebnie wrażliwą skórę dziecka.

Oczywiście, wszelkie niepokojące zmiany skórne u dziecka warto skonsultować z lekarzem – to mantra, którą będziemy powtarzać zawsze. Zdecydowanie lepiej jest odwiedzić przychodnię i usłyszeć, że nie ma czym się martwić, niż zaniedbać poważny problem.

Jeśli trądzik nie zaostrza się i lekarz nie widzi podstaw do przepisania leku, możemy sami zadbać o komfort dziecka i o jego skórę. Do kąpieli warto sięgnąć po Łagodny żel do mycia 2 w 1 lub Odżywczą śmietankę do kąpieli od MomMe Cosmetics. Oba produkty znakomicie sprawdzą się do codziennej higieny. Mogą być używane już od 1. dnia życia dziecka! Zadbają o ochronę i nawilżenie jego skóry, a przy tym wesprą jej naturalną, dobrą florę bakteryjną dzięki zawartości roślinnych emolientów i prebiotyków.

Na wypadek, gdyby zmiany trądzikowe sprawiały Maluchowi dyskomfort, możesz zastosować też Ziołowe masełko pielęgnacyjne, które pomoże ukoić nieprzyjemne dolegliwości. Nie zapomnij także o ochronie przeciwsłonecznej – choć ważna jest niezależnie od stanu skóry dziecka, w przypadku zmian skórnych jest niemal niezbędna. Jesienią sięgnij po Krem spacerowy na każdą pogodę SPF 25, zimą o Zimowy krem do zadań specjalnych, a latem i wiosną, lub jeśli wyjątkowo obawiasz się o negatywny wpływ promieniowania UV, zdecyduj się na Ochronny parasol od słonka SPF 50. To już wyjątkowo wysoka gwarancja ochrony przed konsekwencjami słonecznych promieni.

Pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry dziecka

Łojotokowe zapalenie skóry brzmi nieprzyjemnie, żeby nie powiedzieć – groźnie. Faktycznie, nie jest to najmilsze schorzenie. Jego przyczyna leży w nadprodukcji łoju przez gruczoły łojowe i w zakażeniu grzybiczym (drożdżakami lub grzybami drożdżopodobnymi). Powoduje to stan zapalny, jeszcze nasilający infekcję.

Najczęstszą postacią ŁZS jest tak zwana “ciemieniucha”, która pojawia się na owłosionej skórze głowy dziecka. Sama głowa i twarz są też najczęściej zajęte przez ŁZS, a zaraz po nich są “okolice pieluszkowe”, czyli strefy intymne.

Jeśli zauważysz u dziecka objawy łojotokowego zapalenia skóry, niezbędna będzie konsultacja lekarska, często podparta wizytą u dermatologa lub alergologa. Problem najczęściej udaje się rozwiązać odpowiednią pielęgnacją, ale czasem może być potrzebne dodatkowe wsparcie farmakologiczne.

Skóra porażona ŁZS będzie się mocno łuszczyć – skóra w miejscu infekcji robi się zaczerwieniona, pokrywają ją tłuste łuski, często o żółtawym zabarwieniu. Co ważne, zmiany te mogą powodować spory dyskomfort, taki jak pieczenie, swędzenie i szczypanie. Dziecko z pewnością nie będzie z tych powodów zadowolone…Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.

Zwróć uwagę na to, żeby kosmetyki były łagodne, ale skuteczne, i jak najbardziej naturalne. Im mniej barwników i substancji zapachowych, tym lepiej – najlepiej, jeśli w ogóle ich nie będzie. Do codziennej pielęgnacji znakomicie sprawdzi się tu Łagodny żel do mycia 2 w 1. Nie tylko pomoże złagodzić nieprzyjemne doznania, które wywołuje ŁZS, ale też pomoże przywrócić równowagę zaburzonej mikroflory skóry dziecka.

W razie, gdyby zaczerwienione i piekące plamy pojawiały się w miejscach intymnych, czyli w okolicy pieluszki, sięgnij po Ziołowe masełko pielęgnacyjne albo Kojący krem na pupę. Jeden i drugi produkt skutecznie przyniesie ukojenie skórze i zapobiegnie powstawaniu nowych przykrości.

Pielęgnacja skóry dziecka z AZS

Przejdźmy teraz do największego problemu skórnego u dzieci, który często spędza sen z powiek rodziców. Atopowe zapalenie skóry – AZS – to coraz bardziej rozpowszechniona choroba skórna, zarówno wśród niemowląt, jak i dzieci i dorosłych. To przewlekła dermatoza, czyli schorzenie skóry, o podłożu genetycznym, immunologicznym lub środowiskowym – zwykle jest jednak wypadkową kilku czynników. Objawy AZS, takie jak rumień, suchość i szorstkość skóry czy swędzenie mogą nasilać: stres, alergeny wziewne, niektóre materiały (szczególnie wełna) czy mocno perfumowane produkty.

Nie każda skóra z AZS odpowiada tak samo na leczenie i pielęgnację, a lekarze są zgodni, że pielęgnacja ta powinna odbywać się w granicach rozsądku i łagodnie. O ile dorosły jest w stanie “zacisnąć zęby” i przetrwać najgorsze okresy, o tyle dla dziecka świąd i pieczenie mogą być nie do zniesienia. A dziecko, w szczególności małe, nie sięgnie samo po kosmetyk. Jak więc mu pomóc?

Ważnym elementem pielęgnacji skóry małego atopika jest kilka prostych przykazań:

  • Unikaj kosmetyków perfumowanych i barwionych
  • Oprócz nawilżenia, skup się przede wszystkim na emolientach i natłuszczaniu
  • Postaw na roślinne substancje natłuszczające, takie jak naturalne oleje: awokado, babassu czy makadamia, masło Shea
  • Bardzo pomocne będą kosmetyki, które zawierają substancje wykazujące podobieństwo do fizjologicznych właściwości skóry (np. roślinne biolipidy)
  • Prebiotyki i probiotyki mogą okazać się bardzo pomocne we wsparciu naturalnych funkcji obronnych skóry
  • Unikaj klasycznych mydeł – mogą być zbyt “agresywne” i zbyt mocno zmywać naturalną warstwę lipidową skóry, pogarszając podrażnienia

Spójrzmy na nie po kolei. Postaw na naturalne kosmetyki, które nie zawierają barwników – takie jak produkty MomMe, które polecane są od 1. dnia życia i są znakomite do skóry z AZS. Natłuszczanie skóry możesz wesprzeć używając Aksamitnej oliwki pielęgnacyjnej lub Magicznego olejku pielęgnacyjnego. Ich bogaty w substancje aktywne ale lekki dla skóry skład pomoże ochronić skórę małego atopika.

Roślinne substancje natłuszczające znajdziesz też w Ziołowym masełku pielęgnacyjnym, które możesz z powodzeniem zastosować na całe ciało malucha, a Puszysty krem łagodzący dostarczy biolipidów, których brakuje skórze z AZS.

Prebiotyków i probiotyków możesz dostarczyć skórze podczas kąpieli, jednocześnie unikając problemów, jakie może powodować mydło. Sięgnij po Odżywczą śmietankę do kąpieli albo po Łagodny żel do mycia 2 w 1. Oba te kosmetyki pomogą ukoić skórę i wzmocnią jej naturalne procesy obronne.

Podstawy pielęgnacji skóry z problemami

Jak widać, pielęgnacja dziecka potrafi być nieco wymagająca, w szczególności, kiedy nasz maluch cierpi na różnorakie problemy skórne. Na szczęście, MomMe Cosmetics ma odpowiedź na potrzeby wymagającej skóry. To naturalne kosmetyki bez substancji zapachowych, które możesz bezpiecznie stosować już od 1. dnia życia dziecka – także do skóry atopowej!

Więcej informacji o kosmetykach MomMe znajdziesz na naszej stronie: www.mommecosmetics.com. Znajdziesz tam też skomponowane przez nas zestawy, które pomogą ci wybrać kompleksową pielęgnację dla Twojego Malucha!

Exit mobile version