☰ menu

Jak zaszczepić dziecku miłość do nauki angielskiego – 10 lifehacków dla współczesnego rodzica

pon.-wt.
12.04-04.05.2021

Specjaliści są zgodni: naukę angielskiego najlepiej rozpoczynać jeszcze w jak najmłodszym wieku. Dziecko ma naturalnie chłonny umysł, szybko przyswaja materiał leksykalny, a ponadto znacznie łatwiej, niż dorosły uczy się wymowy dźwięków.

Istnieje wiele metod nauczania języka angielskiego w odniesieniu do dzieci. Możliwości to:

  • Samodzielna nauka online
  • Rodzic w roli lektora i organizatora lekcji
  • Oswajanie się z językiem (materiały wideo, gry, teksty)
  • Nauka prowadzona przez profesjonalnego lektora

Najlepszą dla dziecka opcją są oczywiście lekcje angielskiego pod okiem doświadczonego korepetytora. Współczesny rodzic ma do wyboru setki, a nawet tysiące ofert, które może znaleźć na stronie serwisu BUKI, żeby wybrać najlepszego korepetytora dla swojego dziecka. Nauczanie dzieci wymaga specjalnego przygotowania. Dobry korepetytor potrafi korzystać z obrazków, uzupełniać naukę gestami i pokazywaniem oraz stymulować młody umysł tak, aby jak najlepiej przyswajał on materiał. Zadaniem doświadczonego lektora jest również ocena indywidualnych predyspozycji młodego ucznia. Następnie system nauki zostaje dopasowany do niepowtarzalnej indywidualności dziecka.

Czego wymaga skuteczna nauka angielskiego u dzieci?

Efektywność nauczania to kwestia systemu nauki: kontynuacji rozpoczętych aspektów, korzystania w trakcie kolejnych lekcji ze słownictwa i form gramatycznych, które są już dziecku znane. Skuteczna nauka musi też zawierać elementy utrwalania materiału – nie można uczyć dziecka po prostu poprzez przechodzenie od etapu do etapu.

Nie wszystkie systemy i metodologie, które sprawdzają się w nauczaniu dorosłych, są tak samo skuteczne w odniesieniu do dzieci. Polegając wyłącznie na własnych umiejętnościach (bez wsparcia specjalisty), narażamy się na kopiowanie elementów metodologii, które są w dzisiejszych czasach uznawane już za anachroniczne i mało efektywne.

Czy więc w ogóle warto uczyć dzieci angielskiego we własnym zakresie? Jak najbardziej tak! Sprawnie pomyślana nauka w wydaniu rodzica będzie stanowić naprawdę cenne uzupełnienie zajęć z profesjonalnym lektorem. 

Specjaliści serwisu korepetytorskiego BUKI prezentują listę przydatnych porad dla rodziców, które pomogą zaszczepić dziecku miłość do nauki angielskiego i efektywnie przyswajać ten piękny język.

Jak uczyć dziecko angielskiego w domu? Top 10 sprawdzonych porad i pomysłów

  1. Bajki i materiały wideo po angielsku. Dzieci wciąż kochają animowane bajki. Warto to wykorzystać i oglądać z dzieckiem jego ulubione filmy w angielskiej wersji językowej. Nie należy korzystać z napisów: niech dziecko, oglądając bajkę, uczy się kojarzenia dźwięków z sytuacjami.
  2. Używanie angielskiego w codziennych sytuacjach. Nauczanie języka obcego dzieli się na dwa główne segmenty: Acquisition and Learning. To pierwsze oznacza „oswajanie się” z językiem, najlepiej przy pomocy rozmaitych sposobów. Korzystanie z angielskiego w codziennych sytuacjach, wydawanie dziecku krótkich instrukcji, zadawanie pytań czy wymiany zdań na prozaiczne tematy – to wszystko niejako otacza młodego człowieka językiem angielskim. Dziecko uczy się sięgać po język obcy w sposób intuicyjny, bez konieczności „przeprogramowywania” umysłu z trybu język ojczysty na tryb język obcy.
  3. Wspólne odrabianie zadań szkolnych z języka angielskiego. Oczywiście w całości po angielsku. Rodzic rozmawia z dzieckiem nt. jego pracy domowej, komentuje, zadaje pytanie i prosi dziecko o wyjaśnienia.
  4. Ulubione zabawki oraz literatura w języku angielskim.  Sporo pięknych baśni zostało napisane właśnie w języku Szekspira. Zależnie od wieku dziecka oraz poziomu zaawansowania językowego, rodzic może wprowadzać do nauki coraz to bardziej ambitne pozycje. Język literacki ponadto inaczej nastraja umysł młodej osoby, tworząc fundamenty pod rozwój elokwencji i wyższych kompetencji językowych.
  5. Fiszki z obrazkami i gry stołowe po angielsku. Nieocenione narzędzie w nauczania dzieci. Dziecko kojarzy słowa z konkretnymi rzeczami i sytuacjami, przez co automatycznie uczy się nazywać je w języku angielskim. Tutaj ważna uwaga: rodzic nie powinien tłumaczyć dziecku znaczenia angielskich wyrazów po polsku. Zamiast tego o wiele lepiej jest użyć obrazka, animacji czy gestu.
  6. Angielski Montessori. Wysoce efektywna metoda nauczania angielskich najmłodszych. Trzeba jednak umieć z niej korzystać, dlatego Montessori nie zastąpi profesjonalnego lektora.
  7. Idealny korepetytor, który spodoba się dziecku. Nauka w wydaniu lektora stanowi główną element, dzięki któremu dziecko będzie nabywać kompetencje językowe. Same umiejętności to nie wszystko. Dziecko powinno lubić korepetytora: znacznie ułatwi to naukę.

Co jeszcze jest ważne? 3 dodatkowe porady od BUKI

8. Specjalny sygnał rozpoczęcia nauki. Zamiast mówić dziecku: idziemy się uczyć, rodzic może puszczać piosenkę w języku angielskim. Za każdym razem będzie    to dla dziecka sygnał, że zaczynamy się uczyć.

9. Ustalenie rutyny. Nauka powinna odbywać się zawsze o mniej więcej tych samych porach. W godzinach „dodatkowych” możemy np. oglądać z dzieckiem bajki lub czytać mu przed snem.

10. Przestrzeń dla lekcji. Dziecko powinno mieć pod ręką niezbędne przybory. Należy też usunąć wszelkie „rozpraszacze”.

Gdzie znaleźć lekcje angielskiego dla dziecka?

Nauka nie powinna kojarzyć się dziecku wyłącznie z czymś żmudnym. Element zabawy i pobudzenia psychiki dziecka jest nieodzowny. Połączenie czynnika zabawy z rzeczywiście efektywnym nauczaniem to zadanie dla specjalisty.

Idealnych korepetytorów można znaleźć za pomocą serwisu BUKI. Łącznie korepetycje angielski to ponad 6 tysięcy ogłoszeń lektorów, których można znaleźć na serwisie.

Rodzic nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów: płatne są tylko same lekcje. Lektorzy przeważnie szczegółowo opisują swoje kompetencje i doświadczenie. Dodatkową gwarancją jest status Sprawdzonego Korepetytora w BUKI oraz informacje potwierdzone podczas rozmowy kwalifikacyjnej. 

 

Materiał promocyjny
Exit mobile version