W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej przypadków pomniejszenia wypłacanych zasiłków macierzyńskich przez ZUS. Kobiety (bo to one głównie korzystają z urlopów macierzyńskich i rodzicielskich) z dnia na dzień tracą nawet po kilka tysięcy złotych, wiele zostaje bez środków do życia. Dzieje się tak na skutek zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownikom w firmach, które korzystają z dofinansowania.
Ustawodawca powinien był przewidzieć, że korzystanie z rządowych tarcz antykryzysowych uderzy w świeżo upieczone mamy. Niestety, twórcy tarcz antykryzysowych nie uwzględnili konsekwencji obniżenia wymiaru czasu pracy dla pracowników korzystających z tzw. ustawy zasiłkowej. Zmniejszenie wymiaru czasu pracy oraz wynagrodzenia wiąże się z przeliczeniem podstawy wymiaru zasiłku – bardzo krzywdzącym w wielu przypadkach.
Wdrożenie tarcz antykryzysowych poskutkowało nieprzewidzianymi, negatywnymi konsekwencjami, które ponoszą głównie kobiety udające się na urlopy macierzyńskie. Ma to wpływ zarówno na budżet domowy młodych rodziców, jak i na wizerunek pracodawcy.
Ustawodawca, zaalarmowany przez media i organizacje społeczne rozważa naprawienie tego błędu – projekt nowelizacji ma być procedowany jeszcze we wrześniu br. Spotkanie przeznaczone jest dla pracodawców, którzy chcą dowiedzieć się, jaki sposób mogą zadbać o swoich pracowników, aby zminimalizować negatywne konsekwencje tarczy antykryzysowej i czego mogą się spodziewać po ewentualnej nowelizacji.
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Fedor – partner, adwokat w SKS Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Specjalizuje się w indywidualnym i zbiorowym prawie pracy. Doradza pracodawcom z różnych sektorów gospodarki w skomplikowanych projektach restrukturyzacyjnych, z pasją negocjuje ze związkami zawodowymi.
Szkolenie realizowane jest dzięki partnerstwie Fundacji Share The Care z kancelarią SKS Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.
Aby wziąć udział w tym szkoleniu, zapisz się tutaj: https://tiny.pl/75hv3