☰ menu

Jak usuwać włosy z twarzy? Skuteczne metody na pozbycie się niechcianego owłosienia

Jak usuwać włosy z twarzy
śr.-śr.
04.07-11.07.2018
Owłosienie na skórze twarzy u kobiet pojawiające się w okolicy ust lub na brodzie może wynikać ze zmian hormonalnych. Może być również genetyczne. Ciemniejsze włosy wyrastające w okolicach ust nie prezentują się atrakcyjnie, a pozbywanie się ich bywa uciążliwe. Jakie są skuteczne metody na walkę z niechcianym owłosieniem.

Depilacja woskiem i plastrami

Wosk należy do bardzo skutecznych metod usuwania owłosienia nie tylko z twarzy, ale również z innych fragmentów ciała. Do depilacji delikatnych okolic ust czy brwi możemy użyć specjalnych plastrów do depilacji twarzy lub wosku do rozpuszczania, a następnie nakładania na twarz. Jeśli decydujemy się na drugi rodzaj wosku, wybierzmy ten miękki przeznaczony do delikatnych partii twarzy. Twardego wosku użyjemy raczej do depilacji nóg czy okolic bikini. Razem z woskiem musimy zakupić też specjalny podgrzewacz oraz specjalne patyczki do jego aplikowania. Wygodniejsze w użyciu są więc gotowe plastry, które tylko rozgrzewamy w dłoniach, a następnie przyklejamy na owłosioną skórę twarzy. Po chwili plaster odrywamy jednym zamaszystym ruchem. Po zabiegu skóra pozostaje gładka i aksamitna nawet przez kilka tygodni.

Depilacja woskiem należy do skutecznych metod pozbywania się niechcianych włosków, jednak nie u każdego może być stosowana. Musimy z niej zrezygnować, jeśli stosujemy retinoidy (w leczeniu trądziku), mamy tendencję do trądziku i wrastających włosków.

Depilacja domowym depilatorem

Dzięki depilatorowi pozbędziemy się niechcianego owłosienia nawet na 4 tygodnie. Urządzenie wyrywa włosy wraz z cebulkami, dlatego odrastają one dużo wolniej niż po zgoleniu ich maszynką czy trymerem. Depilator sprawia też, że odrastające włoski są coraz słabsze i cieńsze oraz mniej widoczne.

Choć depilatora używamy najczęściej do depilacji nóg czy okolic bikini, po założeniu specjalnej końcówki, możemy nim bezpiecznie wydepilować delikatne partie twarzy. Przed depilacją nie musimy w żaden sposób przygotowywać skóry. Wcześniej możemy jednak przez kilka dni stosować peeling, żeby zmiękczyć skórę i ograniczyć ryzyko wrastających włosów. Podczas depilacji trzymajmy urządzenie pod kątem 90° i przesuwajmy je w kierunku rośnięcia włosa. Delikatnie poruszajmy depilatorem, żeby nie uszkodzić włosów (nie złamać ich) i nie przyciskajmy go do skóry.

Depilacja bywa bolesna, więc po skończonym zabiegu możemy przyłożyć w bolące miejsca kostkę lodu. Zimny okład zmniejszy opuchnięcie i delikatne zapalenie.

Usuwanie włosów domowym laserem

Problem z owłosieniem polega na tym, że trzeba je regularnie usuwać. A większość dostępnych metod depilacji działa przez określony czas. Żeby jednak na dłużej pozbyć się nieestetycznych włosków, użyjmy lasera. Wiązka promieni uszkadza mieszki włosowe, co skutkuje wypadaniem włosów. Depilacja laserowa należy do metod półpermanentnych – włosy zaczynają odrastać dopiero po 6 miesiącach od depilacji. Stają się też cieńsze i mniej zauważalne. Zdarza się również, że po zabiegu włoski przestają już w ogóle odrastać.

Laserowe usuwanie owłosienia należy do droższych metod depilacji niż np. woskowanie. Żeby uzyskać pożądany efekt, musimy skorzystać z kilku profesjonalnych zabiegów w salonie kosmetycznym. Możemy też zakupić własny domowy sprzęt. To tańsze rozwiązanie, a do tego wygodniejsze. Bo zabieg możemy wykonać w dowolnym czasie i tak często, jak tego potrzebujemy.

Laserem możemy bezpiecznie usuwać włoski znad górnej wargi oraz z brody. Jeśli chcemy usunąć owłosienie z powieki lub okolic oczu, unikajmy raczej jego stosowania.

Zanim rozpoczniemy zabieg laserowy, oczyśćmy twarz i zgolmy włoski. Ponieważ chcemy dotrzeć laserem do wnętrza skóry, włoski powinny być jak najkrótsze, żeby zabieg zadziałał jak najskuteczniej. Laserowe usuwanie owłosienia powtarzajmy co 2 tygodnie, aż uzyskamy pożądany efekt.

Po zabiegu nasza skóra może być zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk.

Usuwanie owłosienia kremami do depilacji

Kremy do depilacji to kolejny sposób na skuteczne pozbycie się owłosienia. Kosmetyki te zawierają substancje chemiczne takie jak: tlenek tytanu, sód, siarczek baru, które rozbijają białko tworzące włosy. Dzięki temu włoski łatwo się rozpuszczają i możemy je zmyć. Choć związki obecne w kremach do depilacji należą do bezpiecznych, mogą powodować alergie.

Przy pierwszym użyciu kremu nałóżmy małą ilość na miejsce, które chcemy wydepilować (tylko na niewielki fragment skóry). Odczekajmy 24 h, zanim zaaplikujemy krem na większą powierzchnię. Jeśli na skórze pojawi się zaczerwienie, krosty lub skóra będzie swędząca, wybierzmy inny sposób depilacji.

Kosmetyki do depilacji dostępne są w formie kremów, żelów lub balsamów. Nakładamy warstwę preparatu na włoski, których chcemy się pozbyć. Pozostawiamy krem na 5-10 min. Następnie delikatnie zmywamy krem oraz włoski wilgotną szmatką lub wacikiem. Przemywamy twarz wodą i wycieramy. Nie musimy nakładać kremu nawilżającego, bo produkty do depilacji twarzy mają również dodatek substancji złuszczających i nawilżających.

Pozbywanie się owłosienia kremem na receptę

Mimo zabiegów depilacyjnych, włoski i tak odrastają. Choć nie ma jeszcze kremu, który pozwoliłby na całkowite usunięcie niechcianego owłosienia, możemy zastosować lek zmniejszający rośnięcie włosków na twarzy. Za skuteczną substancję w leczeniu hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia) uznaje się eflornitynę. Dawkowanie i częstotliwość smarowania kremem ustala lekarz. Lek wykazuje skuteczność jedynie do owłosienia na twarzy i podbródku. Jak każdy środek leczniczy, eflornityna ma również skutki uboczne. Po stosowaniu kremu bardzo często pojawia się trądzik. Wśród częstych powikłań wymienia się też zapalenie mieszków włosowych brody, pieczenie i suchość skóry, świąd i rumień.

Owłosienie na twarzy wymaga regularnych zabiegów depilacyjnych. Konieczność usuwania niechcianych włosków bywa irytująca, jednak stosując powyższe metody, możemy się ich skutecznie pozbywać na dłuższy czas.

Źródła:

  • https://www.healthline.com/health/how-to-remove-facial-hair
  • https://www.doz.pl/leki/p7887-Vaniqa
Exit mobile version