☰ menu

Jak Tata pokazał mi wszechświat, czyli kosmiczne opowieści – trzecie spotkanie z cyklu CZYTATY

trzecie spotkanie z cyklu CZYTATY
sob.
22.04.2017
Spójrzmy razem w niebo. Zobaczmy planety, poznajmy gwiazdozbiory, odwiedźmy razem kosmos. Dzięki mobilnemu planetarium będzie można mieć wszechświat wokół głowy, a  potem usłyszeć kosmiczne historie, których autorami są znani autorzy książek dla dzieci oraz jeden z najwybitniejszych uczonych współczesności, astrofizyk  Stephen Hawking. Gość specjalny: Radosław Pior i jego mobilne planetarium. Fragmenty kosmicznych historii zaprezentuje Marcin Chomicki.

22 kwietnia (sobota), godz. 12.00
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1 (wstęp wolny)

Radosław Pior
Fizyk, absolwent fizyki na uniwersytecie w mieście najsłynniejszego astronoma, Mikołaja Kopernika. Miłośnik i popularyzator astronomii. Twórca seansów pod miękką kopułą planetarium, w którym z radością prezentuje przenośne niebo.

Marcin Chomicki
Aktor, absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Obecnie możemy go oglądać w Teatrze Animacji w Poznaniu w spektaklach Najmniejszy Bal Świata czy Pastrana. W Bibliotece Raczyńskich wystąpi w roli kosmity, zabierając słuchaczy w zabawny świat widziany oczami bohaterów książek Grzegorza Kasdepke i wszechświat tłumaczony przez naukowego geniusza Stephena Hawkinga.

CZYTATY to nowy cykl spotkań organizowany przez Bibliotekę Raczyńskich z myślą o ojcach i dzieciach, którzy chcą ciekawie spędzić sobotnie popołudnia. Proponujemy tematy i lektury, które obudzą czytelnicze wspomnienia z dzieciństwa ojców, ale także pokażą najnowsze propozycje wydawnicze. Spotkania będą dotyczyły m.in. sportu, techniki, historii, sztuki i przyrody, czyli tego, co interesuje i dużych, i małych. Mamy nadzieję, że obecność gościa specjalnego i dodatkowych atrakcji sprawi, że Biblioteka Raczyńskich stanie się ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu.

Dlaczego CZYTA? W świecie, w którym statystyki pokazują spadający poziom czytelnictwa, chcemy przypomnieć o niezwykłej roli książki, która rozwija wyobraźnię, język, wspomaga rozwój, a także daje wspaniałą podstawę do rozmowy i zacieśniania więzi. Chcemy przypomnieć różnorodność tematów poruszanych w literaturze (powieści przygodowe, historyczne, książki popularno-naukowe, poezja, sztuki teatralne) i pokazać wielość książkowych form.

Dlaczego TATY? Badania czytelnictwa jasno wskazują, że mężczyźni czytają mniej. Często wynika to z braku czasu, ale też z braku zorientowania w ofercie wydawniczej – nasze spotkania pomogą w poznaniu świata literatury oraz wskażą najciekawsze i najbardziej wartościowe pozycje. Badania mówią też, że „tym, którzy sami czytają książki, łatwiej jest wychować przyszłych czytelników”. Liczymy, że spotkania w Bibliotece Raczyńskich będą sprzyjać rodzeniu się wspólnych pasji, staną się platformą wymiany doświadczeń czytających ojców, czytających dzieci i czytających gości, którzy za każdym razem zaproponują lekturę wybranej książki.

Po spotkaniu zostańcie w bibliotece! Zachęcamy do zapisania się do Biblioteki dla dzieci, samodzielnego spędzenia czasu wśród regałów i poszukiwania fascynujących książek. Przygotowaliśmy literackie ściągi, które pomogą zorientować się w gąszczu tytułów. Mamy nadzieję, że dzięki CZYTATOM ojcowie i dzieci poczują więź z wielką rodziną czytelników.

Projekt „CZYTATY” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Promocja czytelnictwa 2017” zarządzanego przez Instytut Książki w Krakowie

 

Exit mobile version