Jak smakuje sztuka?
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat
[zbiórka w holu U–jazdowskiego]
druga i czwarta sobota sierpnia, godz. 12:00
wstęp: bilet rodzinny – 30 zł., karnet na 4 zajęcia – 100 zł. (w cenie biletu wstęp na wystawy)
więcej informacji: info@csw.art.pl lub tel: + 48 22 628 12 71 wew. 135
Uwaga! Wstęp z karnetem możliwy jest tylko po wcześniejszym potwierdzeniu obecności na wybranych zajęciach.
12/08, godz. 12.00 | „Piegi z maku, suknia ze szpinaku”
Prowadzenie: Iga Fijałkowska, Anna Szary
Czy liść sałaty może stać się elegancką suknią, a skórka od jabłka zastąpić zwiewny szal? Na warsztatach w U-jazdowskim wszystko jest możliwe! W jaki sposób można wykorzystać jedzenie w sztuce? Czy produkty spożywcze mogą stać się materiałem do stworzenia dzieła sztuki? Podczas spotkania zbadamy inspiracje sztuką w kuchni i odwrotnie. Poznamy szalone pomysły artystów, obejrzymy jadalne rzeźby i krajobrazy, malarskie ciasta, kanapki jak z muzeum i warzywne instalacje. Stworzymy również wyjątkowe ilustracje bazujące na jedzeniu oraz kompozycje z ziół.
26/08, godz. 12.00 | „Ławka na dwie ręce”
Prowadzenie: Dariusz Skibiński – aktor i reżyser
Podczas warsztatu zainspirowani wystawą Laury Limy Pokój i pół sprawdzimy jak działają żywe obrazy. Zasiądziemy w dziwnych ławkach i będziemy starali się wykonywać najprostsze czynności, które na co dzień nie sprawiają nam problemów. Celebrując gesty
i sytuacje będziemy tworzyć historie zwykłe, dziwne, śmieszne, szalone…
W jaki sposób odbieramy sztukę? Czy na pewno tylko patrząc i słuchając? Czy słowa mają swoje kolory, a kolory zapachy? Czy można zobaczyć dźwięk lub poczuć smak słowa? Jak smakuje sztuka? to nowy cykl warsztatów rodzinnych, podczas którego uruchomione zostaną wszystkie zmysły uczestników. Tajemniczo brzmiący termin synestezja, czyli połączenie zmysłów, umiejętność doświadczania rzeczywistości i odbierania świata różnymi zmysłami, będzie kluczowy na naszych spotkaniach.
Wykorzystamy zjawisko synestezji, żeby poszerzyć percepcję i wyobraźnię uczestników działań. Na warsztatach postaramy się wyjść poza schematy myślowe, a tym samym przyczynić się do rozwoju kreatywności dzieci. Spotkania będą pretekstem, aby przyjrzeć się sztuce nie tylko okiem, ale też nosem, uchem, ręką i językiem.
Poznamy artystów przez pryzmat smaków, zapachów, odgłosów i tekstur obecnych na obrazach, zdjęciach czy filmach. Pokażemy sztukę w szerszym kontekście kulturowym. Będziemy doświadczać jej i smakować wszystkimi zmysłami. Podczas warsztatów nie zabraknie wspólnego mieszania, nasłuchiwania, wąchania i szatkowania – wszystkie sposoby kontaktu ze sztuką są dozwolone. Przez rozmaite smaki sztuki przeprowadzą uczestników edukatorzy, artyści oraz goście ze świata kuchni i dizajnu.