– Nieustannie mówi się o problemach z wodą pitną, dostępie do wody czy suszach. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy z nas może mieć realny wpływ na zmianę tej trudnej sytuacji – mówi Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt i dodaje, że wielkie zmiany mają swój początek w prostych, codziennych działaniach.
Właśnie o tym jest wystawa „Przeciek”. Ekspozycja to z jednej strony opowieść o zmianach klimatycznych, problemie malejących zasobów wód, ich zanieczyszczeniu czy nadmiernej eksploatacji przez człowieka. Z drugiej strony to gotowe propozycje rozwiązań i działań, które każdy z nas może podjąć w domu. Autorzy wystawy, posługując się prostymi odniesieniami, wyjaśniają skomplikowane kwestie, jak chociażby ilość wody potrzebna do przygotowania ulubionego posiłku czy wyprodukowania pary jeansów. – Dzięki porównaniom dzieci łatwiej wyobrażą sobie dane zagadnienie. Stwierdzenie, że woda jest bezcenna, jest dla najmłodszych czymś abstrakcyjnym. Ale ubranie tego w kontekst codzienności zmienia ich punkt widzenia i pomaga zrozumieć trudne kwestie – podkreśla Małgorzata Żmijska z kolektywu Mamy Projekt, współkuratorka wystawy.
W treści wystawy znalazło się wiele faktów o wodzie przedstawionych w sposób ciekawych infografik i instalacji i tak na przykład dzieci mogą za pomocą pompowania i ruchu dostrzec, jak ogromna jest różnica w śladzie wodnym warzyw a hamburgera. Wszystkie liczby i pojęcia mają pokazać nie tylko młodemu odbiorcy, jak ważne jest świadome i odpowiedzialne działanie. Rodziny wspólnie mogą przekonać się, jak wiele są w stanie zrobić dla planety, wprowadzając sukcesywnie małe zmiany we własnych domach. Autorzy wystawy zaproponowali uczestnikom prosty schemat dotyczący podejmowania decyzji co do zakupu nowych przedmiotów, który pomaga uświadomić sobie, jak często kupujemy niepotrzebne rzeczy zwiększając tym nasz ślad wodny. Całość ekspozycji została opracowana z myślą o dzieciach i ich możliwościach poznawczych. – Dzięki prostej formie przekazu wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodzin. Edukacja łączy się tu z dobrą zabawą, co jest najlepszym sposobem na skuteczną naukę – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.
Wystawę zwiedzać można w sposób bezpieczny: goście wystawy noszą maseczki a przy zakupie biletu gościom mierzona jest temperatura i wydawane są jednorazowe rękawiczki, ponadto na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis wprowadzono ograniczenie ilości osób przebywających tam jednocześnie.
Inicjatorem i głównym partnerem wystawy „Przeciek” jest wrocławskie MPWiK oraz należące do spółki Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis. Partnerami projektu są również: BOŚ Bank, Kärcher, Geberit oraz blog Świat Wody. Ekspozycję można oglądać do końca października 2020 r.