☰ menu

Jak chronić dzieci przed cyberzagrożeniem?

śr.-wt.
30.10-05.11.2019

Smartfony trafiają do coraz młodszych użytkowników. Nikogo już nie szokuje widok kilkulatka wpatrzonego w duży ekran telefonu. Coraz częstsze korzystanie ze smartfona przez nieletnich niesie ze sobą jednak duże niebezpieczeństwo. Niestety, bywa ono bagatelizowane przez dorosłych.

Liczby mówią same za siebie

Już na początku mijającej dekady dane wskazywały na nieuchronne rozpowszechnianie się dostępu do sieci na urządzeniach mobilnych. Również wśród najmłodszych. Jak możemy przeczytać w Raporcie EU Kids Online z 2011 roku, 36% osób w wieku od 9 do 16 lat łączyło się z Internetem. To o 5% więcej niż ówczesna średnia europejska. Kolejny raport, wykonany na zlecenie Orange Polska w 2013 roku, podaje już 55% polskich dzieci z dostępem do Internetu na telefonie lub tablecie. Najbardziej niepokojącym jest jednak fakt braku kontroli rodziców nad najmłodszymi – tylko co piąty z nich miał zabezpieczone urządzenie przed czyhającymi zagrożeniami w sieci. Na szczęście coraz popularniejsze stają się aplikacje służące do kontroli rodzicielskiej. Niektóre z nich dostępne są zupełnie za darmo.

Kontrola rodzicielska w telefonie

Aplikacje służące do ochrony dzieci przed cyberzagrożeniami oferowane są np. przez operatorów komórkowych. Cztery największe sieci GSM w Polsce – Play, Orange, T-Mobile oraz Plus – udostępniają tego typu usługi najczęściej w cenie kilku złotych miesięcznie. Coraz popularniejszą aplikacją staje się jednak darmowy Google Family Link, który zadebiutował na polskim rynku w zeszłym roku. W zasadzie składają się na niego dwie aplikacje – po jednej na telefon rodzica oraz dziecka. Aby usługa działała, urządzenie kontrolowanego powinno być wyposażone w system Android 7 Nougat (lub nowszy), rodzica z kolei w co najmniej Androida 4.4 KitKat lub iOS 9. W znalezieniu odpowiedniego smartfona spełniającego wymagania Google Family Link pomoże porównywarka telefonów. To rozbudowane narzędzie umożliwia na bieżąco kontrolować, co robi dziecko na swoim telefonie komórkowym. Rodzic może monitorować i zmieniać ustawienia filtrów według własnych preferencji. W ten sposób bardzo łatwo można zablokować niepożądane treści zamieszczane w Internecie czy blokować aplikacje i gry przeznaczone dla starszych użytkowników. Opiekun jest również w stanie ustalić maksymalny limit korzystania z sieci www, a także zdalnie zablokować telefon np. w godzinach nocnych. Google Family Link można za darmo pobrać ze sklepu Google Play oraz App Store.

Obserwuj dziecko

Nawet najbardziej rozbudowane aplikacje nie zastąpią dobrego kontaktu z dzieckiem. Najnowsze dane mówią o niemal 40% nastolatków w wieku od 13 do 15 lat, którzy zetknęli się z tzw. patotreściami. Niestety tego typu materiały stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Jedno jest pewne – nie powstrzymamy coraz szybszego rozpowszechniania najnowszych technologii mobilnych wśród najmłodszych, ale możemy mieć wpływać na poprawę bezpieczeństwa dzieci surfujących w sieci.

Artykuł zewnętrzny
Exit mobile version