Wydarzenie skierowane było do przedstawicieli branży turystycznej, którzy – poprzez wprowadzenie odpowiednich procedur i uwrażliwienie pracowników na problem – mogą mieć realny wpływ na zwiększenie ochrony dzieci przed wykorzystywaniem.
‒ Wykorzystywanie dzieci w kontekście podróży i turystyki, to poważny problem występujący na całym świecie, także w naszym kraju. Wielu dzieciom nie udaje się pomóc, bo osoby, które zaobserwowały niepokojące sytuacje, np. na terenie hoteli, barów, dyskotek czy podczas podróży nie decydują się na przekazanie informacji policji – mówi Maria Keller-Hamela, wiceprezeska Fundacji Dzieci Niczyje (FDN).
Konferencja była okazją do omówienia z przedstawicielami hoteli i innych obiektów noclegowych, biur podróży i biur przewodnickich oraz z przewoźnikami i pracownikami uczelni o profilu turystycznym, możliwości przeciwdziałania problemowi wykorzystywania dzieci.
‒ Osoby podróżujące i pracownicy branży turystycznej mogą zaobserwować niepokojące sytuacje, wskazujące na podejrzenie wykorzystywania dziecka. Spotykamy się, żeby omówić uwarunkowania prawne i wymogi dla branży turystycznej dotyczące ochrony dzieci oraz praktyczne rozwiązania, które pozwolą polepszyć bezpieczeństwo dzieci – dodaje Gabriela Kühn, koordynator kampanii w FDN.
Podczas konferencji zostały przedstawione dobre praktyki na przykładzie działań branży turystycznej oraz wytyczne dotyczące ochrony dzieci i społecznego zaangażowania biznesu w prawa dziecka.
– Od blisko 3 lat prowadzimy program prewencji w tym zakresie, który wymaga nie tylko współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy Fundacją Dzieci Niczyje, Policją i Orbisem ale przede wszystkim regularnych szkoleń, edukacji i polityki informacyjnej. Dopiero wtedy wszystko działa jak należy – tłumaczy Katarzyna Nowak, kierownik komunikacji korporacyjnej i CSR Orbis SA.
Podczas konferencji FDN podpisała porozumienie z Komendą Główną Policji dot. funkcjonowania strony www.stopseksturystyce.fdn.pl, która ułatwia zgłaszanie niepokojących sytuacji dot.