☰ menu

Interaktywne zabawki – wystawa Białystok

pt.-niedz.
15.06-19.08.2012

15.06.2012, godz. 18.00 – wystawa czynna do: 19.08.2012

200 zabawek: ludowe, konstrukcyjne, gry logiczne, kolejka, lalki
Strefa zabawy: zagraj w piłkarzyki, steruj kolejką, pobaw się lalkami

Zabawki towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Badania archeologiczne dowodzą, iż najstarsze z nich pochodzą z epoki neolitu, gdzie prawdopodobnie pełniły funkcje magiczne i rytualne. W społecznościach pierwotnych miniatury łódek, łuków czy narzędzi gospodarczych poza zabawą wyrabiały w dzieciach pożądane cechy, przygotowując je do pełnienia przyszłych ról społecznych.

Bez wątpienia w zabawkach odbijają się idee i wartości minionych czasów. Wraz z rozwojem techniki i postępem cywilizacji zmieniały się zarówno formy jak i sposoby ich wykonywania. Miniaturowe sprzęty domowe, narzędzia czy koniki na biegunach zastępowano zmechanizowanymi formami takimi jak samochody, kolejki czy samoloty. Powszechnie dostępne i łatwe w obróbce surowce jak drewno, słoma czy glina wypierał plastik i metal.

Od najdawniejszych czasów zabawki pełniły funkcję socjalizacyjną, stąd utrwalony przez wieki podział na zabawki przeznaczone wyłącznie dla dziewcząt lub dla chłopców. Za typowo dziewczęce uważano nawiązujące do macierzyństwa i gospodarstwa domowego: lalki wraz z ich uposażeniem oraz miniaturowe sprzęty domowe. Zabawki dla chłopców nosiły charakter wyraźnie militarny, stąd pojawiające się wśród nich ołowiane żołnierzyki, drewniane szable i miecze. Do wspólnych dla obu płci należy wymienić takie zabawki jak klocki, drewniane koniki, karuzele, piłki, bączki czy wiele innych zabawek mechanicznych.

Rodzaj posiadanych zabawek determinowała pozycja społeczna rodziny. Zamożniejsi wyposażali swoje pociechy w zabawki kupowane w sklepach, często sprowadzano je specjalnie z zagranicy, podczas gdy dzieci ze środowiska wiejskiego używały do zabawy własnoręcznie wykonanych piłek, wystruganych drewnianych figurek lub gałgankowych lalek.

Częstym miejscem zakupu zabawek były targi i jarmarki, na których można było nabyć gliniane gwizdki, kolorowe wiatraczki, karuzele, prowadzone na kółkach klepoki albo latające ptaki. Zabawki te powstawały w znajdujących się na terenie Polski ośrodkach zabawkarskich, wśród których wymienić należy żywiecki, kielecki, rzeszowski czy krakowski.

 

Centrum im. Ludwika Zamenhofa
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok
tel. 85 67 67 367
fax: 85 81 10 845
centrum@centrumzamenhofa.pl

 

Exit mobile version