☰ menu

Inteligencja emocjonalna – czyli wychowanie bez porażek

pt.-niedz.
17.12-19.12.2010

17 grudnia 2010 / godz. 17.oo-20.3o /

Warszawa – Bezpłatny, obowiązkowy wykład wprowadzający dla nowych studentów: rodziców i pedagogów. Wykład ten jest integralną częścią pierwszych wybranych zajęć.

18-19 grudnia 2010 / godz. 17.oo-20.30 / Warszawa – Inteligencja emocjonalna – czyli wychowanie bez porażek

Wychowanie dziecka o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej, to test dla rodziców z cierpliwości, dobroci i mądrości. Możemy pomóc dziecku poznać samego siebie, panować nad własnym życiem i nauczyć wybierać własną drogę. Wiedza prowadzi do osobistej wolności. Proces zgłębiania własnej osobowości może być dla dziecka wielką frajdą. Stanie się tak dzięki ciekawym bajkom i testom, pokazującym dziecku, co lubi ono robić oraz dzięki pokonywaniu swoich lęków i obaw w otoczeniu zrozumienia i akceptacji. Odkrywanie siebie tego kim jest dziecko, dlaczego takie jest i dlaczego powinno o tym wiedzieć, może być ogromną przyjemnością. Dziecko poznając swoje zachowanie i jego zalety, uczy się akceptować siebie.

Uczy się także patrzeć z ciekawością na innych, rozumieć ich emocje i akceptować zachowanie. Czy twoje dziecko wie, czy jest optymistą, czy pesymistą i jakie korzyści to niesie? Czy jest ekstrawertykiem czy introwertykiem? Twoje dziecko rozumie mowę ciała, ale czy zdaje sobie sprawę, że ciałem przekazuje informacje o sobie innym? Czy potrafi ciałem zmienić swój nastrój?

Ludzie, którzy nie znają siebie, swoich uczyć, myśli, pozwalają innym decydować o tym, co mają robić. Nie potrafią wtedy znaleźć własnego szczęścia. Pomóż dziecku poznać się, a nie oceniać. Pokaż dziecku, że nie ma błędnych odpowiedzi, niewłaściwych zachowań. Zrób to, zanim pójdzie do szkoły, gdzie na każdym kroku będzie oceniane i poddawane krytyce.

Nowy wiek jest erą ponownego odkrycia przez człowieka swojego wnętrza. Poszukujemy miłości, akceptacji i szacunku i tego pragniemy dla naszych dzieci. Nie chcemy wychowywać dzieci metodami naszych rodziców. Czujemy, że zasługują one na szacunek i wolność, zamiast podporządkowania i rygoru. Nie chcemy stosować metod siłowych, jednak często nie wiemy, czym je zastąpić. Chcemy znaleźć sposób, który nie będzie zmuszał nas do narzucania dziecku naszej woli, ani nie będzie oznaczał dla nas rezygnacji z naszych zasad i pragnień. Szukamy porozumienia w relacjach z naszymi dziećmi, ale często stosujemy rozwiązania siłowe. Próbujemy zdominować słowem, zastosować szantaż emocjonalny lub kary. Wkroczenie na wojenną ścieżkę sprawia, że oddalamy się od siebie. Dziecko zamiast być lepsze, samo stosuje nasze metody i zmusza nas do stosowania coraz silniejszych środków perswazji.

Jak przerwać to błędne koło? Czy zamiana kar na nagrody jest skuteczna na dłuższą metę? Jak mówić, aby dzieci nas słuchały? Jak radzić sobie z agresją dziecka, czy powinno się ją tłumić, czy raczej pozwolić dziecku wyrazić żal, złość, bezsilność? Czy dzieci faktycznie są "niegrzeczne" ? Czy uzasadniać swoje decyzje, czy pozwalać dziecku decydować?

Na te i wiele innych pytań odpowiem podczas warsztatów. Zaprezentuję skuteczne techniki wychowywania dzieci w szacunku i akceptacji, wspomnę o metodzie Gordona wychowywania bez porażek, pokażę pułapki stosowania kar i nagród.

Zapoznam rodziców z kilkoma rodzajami technik radzenia sobie z naszymi emocjami oraz technik, przy pomocy których będziemy mogli pomóc swojemu dziecku w trudnych, pełnych emocji chwilach.

Opowiem także kilka bajek, zaprezentuję wiele testów poznania osobistego dla twojego dziecka, pokaże ogromną ilość zabaw. Wszystko po to, aby twoje dziecko poznało siebie, aby uporało się z własnymi lękami, aby czuło się bezpieczne, aby potrafiło sobie radzić w trudnych sytuacjach, aby czuło się kochane, aby znalazło wewnętrzną siłę i aby nauczyło się współżyć z ludźmi. Będziesz mogła nauczyć dziecko panowania nad gniewem i rozpaczą, realizacji marzeń, współpracy i komunikacji z rówieśnikami. Nauczysz się rozwijać w dziecku wrażliwość, pewność siebie, otwartość na innych i świadomość moralną, a wszystko to poprzez zabawę i radość.

Zajęcia trwają około 12 godzin, w tym 4 godziny wykład wprowadzający oraz 7,5 godzin warsztaty i kosztują 420 zł – pojedyńczo lub 360 zł – w pakiecie.

Liczba miejsc jest ograniczona (18 osób). O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń i wpłat.