Uwielbiana przez dzieci i dorosłych świnka Parma i jej asystent Szperek znów na tropie wielkiej afery! Trzeci tom ich przygód autorstwa Christophera Siemieńskiego z ilustracjami jego brata Martina, pod tytułem „Inspektor Parma i przestępstwa w sieci”, ukaże się nakładem wydawnictwa Poradnia K już 9 lutego.
Ktoś chce zniszczyć elektrownię w Jagodnie. Szantażyści żądają stumilionowego okupu. Miastu grozi paraliż, a jego mieszkańcy jak zahipnotyzowani wpłacają pieniądze na nieznane konto. Inspektor Parma i jej wspólnik Szperek muszą uratować swoje miasto i cały kraj przed nieznanym wrogiem. A może tym wrogiem jest internet? Może rzeczywiście nowe technologie są złe i zamieniają nas w smatfonowe zombie?
Trzecie śledztwo zgranego detektywistycznego duetu znów dotyczy ważnych spraw. Po zdrowym żywieniu i ekologii świnka Parma i szczur Szperek poznają plusy i minusy nowych technologii i mediów społecznościowych, które mogą być wykorzystane do niecnych, a nawet zbrodniczych celów.
Lektura książki to piękna podróż po świecie internetu, który dla najmłodszych staje się dziś naturalnym środowiskiem życia. W szkołach brak jest obecnie choćby podstawowej edukacji z obszaru cyberbezpieczeństwa oraz nauki nowych mediów. Przygody inspektor Parmy uzupełniają tę lukę, pokazując w ciekawej formie dobre i złe sposoby wykorzystywania najważniejszych osiągnięć świata techniki. Przygody, które spotykają inspektor Parmę, uzmysławiają również, że dobrodziejstwa dzisiejszego postępu nie są ze swojej natury ani dobre, ani złe. Są one neutralne, a o tym, czy będą nam pomagały, czy będą stanowiły dla nas zagrożenie, decyduje tylko człowiek. Kluczem do tego, by były wykorzystywane dobrze, jest świadomość, którą bez wątpienia ta książka buduje – dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii, prezes Instytutu Lema.
O autorze
Christopher Siemieński urodził się w 1983 roku w Ottawie, w Kanadzie (stąd obco brzmiące imię), wychowywał w rodzinie polskich dyplomatów. Dzięki temu nauczył się mówić w kilku językach i poznał kawałek świata oraz na własnej skórze doświadczył, jak historia potrafi skomplikować losy człowieka.
W wieku ośmiu lat podjął pierwszą próbę napisania książki – była to powieść o superkaratece, który walczył z paranormalnym wrogiem, Zodiakiem.
Jak sam mówi: „Polskę odwiedziłem po raz pierwszy w 1995 roku. Tu też zdecydowałem się na studia magisterskie w Collegium Civitas. Trzy miesiące po wylądowaniu zdecydowałem, że zostanę w Polsce, nie mając pojęcia, czym będę się zajmował po studiach.
Będąc fanatykiem fotografii, wybrałem się na miesięczną wycieczkę do Kazachstanu z plecakiem i aparatem żeby spełnić jedno z moich życiowych marzeń: zrobić nocne zdjęcie wrakom statków na środku zaschniętego Morza Aralskiego. Tymi zdjęciami zdobyłem nagrodę w konkursie International Photography Awards w Nowym Yorku w kategorii Środowisko w 2008. Jest to dla mnie powód do dumy.
Polska zawsze była dla mnie ważna. Tu poznałem swoją cudowną żonę i doczekałem trójki wspaniałych dzieci: Michała, Aleksandry i Jana.
Od początku 2020 roku jestem powiernikiem Fundacji Powszechnego Czytania. Misją fundacji jest upowszechnianie czytania jako sposobu na niwelowanie różnic społecznych i praca na rzecz porozumienia międzyludzkiego”.
Dotychczas ukazały się dwie książki o przygodach Parmy i Szperka: „Inspektor Parma i spisek żywnościowy” oraz „Inspektor Parma i afera środowiskowa”. Jak mówi, nie napisałby ich bez wsparcia żony, która zawsze w niego wierzyła.
Tytuł: Inspektor Parma i przestępstwa w sieci
Autor: Christopher Siemieński
Ilustracje: Martin Siemienski
Tłumaczenie: Nina Wum
Premiera: 09.02.2022
Wydawnictwo: Poradnia K