☰ menu

imprezy plenerowe

wt.-niedz.
03.08-22.08.2010

Czternasta Brama – Długi Targ

Gdańsk to miasto bram. Na czas Jarmarku do trzynastu istniejących dołączy Jubileuszowa Czternasta – kompozycja rzeźbiarska mająca na celu interakcję   z przechodniami. W bramie zainstalowany będzie mechanizm zliczający mijających ją jarmarkowych gości oraz wyświetlacz wskazujący aktualny wynik. Co tysięczna osoba uhonorowana zostanie dźwiękowymi fanfarami.  Projekt i wykonanie: Adam Stachowicz – artysta rzeźbiarz.

Od Jubileuszowej Bramy do Altany, Jarmark św. Dominika poleca!
Start – Czternasta Brama, meta- Altana Artystów, Długi Targ

Cele projektu:

promocja placówek kulturalnych i atrakcji komercyjnych Miasta Gdańska (muzea, galerie, restauracje itp.)
wyznaczenie kierunku i ciągów zwiedzania jarmarku
co i gdzie – wskazanie rejonów z poszczególnym asortymentem handlowym
budowanie interakcji z gośćmi
 

Oficjalnym wejściem na teren Jarmarku św. Dominika w 2010 r. będzie Czternasta Brama z systemem zliczającym gości. Brama stanowić będzie punkt startowy ścieżki zwiedzania. 

Przechodzący pod nią goście otrzymywać będą ulotkę z planem zwiedzania jarmarku oraz zaproszeniem do udziału w specjalnej akcji promocyjnej, polegającej na odwiedzeniu kilku z zaznaczonych na mapie miejsc – placówek kulturalnych, galerii, restauracji itp. Skorzystanie z polecanych atrakcji potwierdzone będzie pieczątką w danym punkcie. Zwiedzający, który skorzysta z pięciu proponowanych atrakcji, na mecie (Altana na Długim Targu) otrzyma pamiątkowy Certyfikat Gościa Jarmarku św. Dominika oraz zestaw gadżetów jarmarkowych.

Gdańsk w legendzie zamknięty, ul. Ogarna
Prezentacja historii miasta poprzez związane z nim legendy i podania. Wielkoformatowe instalacje artystyczne rozmieszczone na wysokiej metalowej konstrukcji.

Autorzy legend: Andrzej Januszajtis, Jerzy Samp.

Projekty postaci i wykonanie: Anna Molga, artysta plastyk, scenografka, ilustratorka.

Rondo Chopina, ul. Ogarna

Pokazy mistrzów kowalstwa artystycznego.
Efektem trzytygodniowej pracy kowali będzie pomnik koguta

– symbolu Jarmarku św. Dominika.

w ramach projektu:
01 – 07.08 – Pokazy Kucia Tradycyjnego
11 – 18.08 – Festiwal Stali Damasceńskiej, jedyny tego rodzaju w Polsce  Festiwal z udziałem mistrzów płatnerskich.

wsporg. Stowaryzsyenie Polskich Artzstw Kowali w Gdańskich


Jubileuszowa Klepsydra Czasu – Targ Węglowy

Instalacja odmierzająca 23 jubileuszowe dni.

Kukurynka 
Wędrująca w asyście maskotek jarmarku – kogutów „zegarynka – katarynka”.  Happening ożywiający jarmarkowe uliczki (odtwarzanie zapowiedzi programowych, komunikatów, muzyki, o pełnych godzinach – pianie koguta).

Hejnał Jarmarku św. Dominika 

Odgrywany   przez   trębacza   w   historycznym kostiumie codziennie o godz. 12.12 z przedproża Ratusza Głównego Miasta.

Kukuryku na Dominiku

Galeria Jarmarkowych Kogucików, Plac Kobzdeja
Projekt podjęty w latach poprzedzających Jubileuszowy Jarmark, którego celem jest promowanie logo Jarmarku św. Dominika. Galerię Jarmarkowych Kogucików tworzą przestrzenne figury kogutów, których prototyp stworzyła rzeźbiarka – Marzena Niećko. Artystyczny wyraz nadali im m.in. podróżnik Marek Kamiński, bajkopisarz i ilustrator Wojciech Kołyszko, Europejski Ośrodek Teatru Znak, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Ekspozycja figur koguta: etnicznego, bajkowego, futbolowego, bursztynowego, podróżniczego, industrialnego, kaszubskiego, hanzeatyckiego, astronomicznego, esperanckiego oraz Kura Solidarności.

Dominik Arena, Plac Kobzdeja
Ekspozycja powiązana z faktem organizacji w Gdańsku Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2010. Namiot w kształcie piłki z piłkarską ekspozycją  oraz makietą nowego stadionu.

Jarmark Gier, Plac Kobzdeja
Centrum gier planszowych, gimnastyka umysłu – codzienne rozgrywki i turnieje. Projekt o walorze edukacyjnym i familijnym.

Jarmarkowy Dom Kultury, Plac Kobzdeja
Lwie gniazdo – cykl działań związanych  z lwami z Herbu Wielkiego Miasta Gdańska, które mają na celu promocję miasta Gdańska. Warsztaty plastyczne dla najmłodszych.

Organizacja – Fundacja Wspólnota Gdańska.

Teatr uliczny  
Krzykacze miejscy. Klikoni rodem ze średniowiecznej tradycji, wędrujący po mieście, anonsujący program.  
Mieszczki gdańskie i koguty maskotki jarmarku. Urodziwe panny w historycznych kostiumach i koguty przebierańce – maskotki Jarmarku św. Dominika, pozujące do pamiątkowych fotografii i obdarowujące turystów pamiątkami.

ZOSTAŃ GDAŃSKIM ANIOŁEM
Akcja charytatywna na rzecz Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku

Ku pamięci!
Pamiątkowy certyfikat – Altana Artystów, Długi Targ
Dokument nadawany imiennie, opieczętowany okolicznościowym stemplem i po wsze czasy poświadczający, iż posiadacz tegoż na prześwietnym Jarmarku św. Dominika Roku Pańskiego 2010 bawił, a niejedno cudo obaczył.

Wielka Księga Wpisów – Altana Artystów, Długi Targ
Kunsztownie oprawiona księga – miejsce pamiątkowych wpisów z Jubileuszowego Jarmarku św. Dominika.

Dominikanka
Okolicznościowy żeton Mennicy Polskiej w specjalnej jubileuszowej edycji, datowany A.D. 2010.

Fotka z kluczem do bram miasta Gdańska – ul. Długa w asyście krzykaczy miejskich.
Jubileuszowe monidła – ul. Długa, Plac Kobzdeja, ul. Szeroka

Medal Jubileuszowy im. Jacoba Kabruna 

Medal dla wieloletnich Przyjaciół i Partnerów Jarmarku św. Dominika. Jacob Kabrun 1759-1814, rodowity gdańszczanin, kupiec, kolekcjoner dzieł sztuki, bibliofil. Inicjator budowy gmachu Teatru Miejskiego w Gdańsku. Zgromadzona przez niego kolekcja dzieł sztuki stała się zaczątkiem Muzeum Miejskiego. Pomysłodawca i fundator Akademii Handlowej – szkoły średniej kształcącej młodzież w zawodzie kupca i handlowca.


Konkursy

GRAND PRIX Jarmarku św. Dominika 2010

Konkurs na najatrakcyjniejszą jarmarkową ofertę. Zwycięzcę wyłoni Jury złożone  z przedstawicieli Urzędu Miasta, Członków Komisji ds. Wyboru i Nadzoru Organizatora Jarmarków oraz dziennikarzy.

Smakołyk Jarmarku św. Dominika 2010

W konkursie udział wezmą piekarze i cukiernicy uczestniczący w „Święcie Chleba”. Publiczność przyzna nagrody w kategoriach – wyrób cukierniczy i wyrób piekarniczy.

Najatrakcyjniejsze stoisko „Święta Chleba”

Laureat wyłoniony zostanie w plebiscycie publiczności.

Kwartet Poduszek
Tradycją ceremonii zakończenia Jarmarku św. Dominika jest obdarowywanie publiczności poduszkami z jarmarkowym kogucikiem. Kto zgromadzi kolekcję poduszek datowanych z lat 2007-2010, otrzyma   nagrodę.

Exit mobile version